Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Radioreceptoarele S631T, S631Tn, S631Tn2 si alte derivate .


Postări Recomandate

Cum spuneam mai sus , carcasele s-au fabricat in coulori rosu-portocaliu si negru . La seria 59 466 inca se mai pastreaza caracteristicile unui S631T fara alte modificari in schema. Se mai folosesc TR AAF cu sigla ,,National''. Acest exemplar are tranzistoare EF.T in RF si SFT in AAF.In termocompensare are EF.T 353.

 

srNdnrd.jpg

 

cSqwquM.jpg

 

srADnrH.jpg

Editat de vranceanu
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 83
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

 

Acum 52 minute, okean a spus:

Daca productia a inceput cu kit-uri T15L in 63' si acest exemplar ce pastraza CV-ul, bobinele osc. si trafurile cu sigla " National " il putem aproxima ca an de productie 1964, dat fiind ca se produsesera peste 50k exempare ?

Posibil . Insa exemplarul de mai jos spune altceva si are seria 80867 deci posibil sa fi fost mult mai multe S631T inainte de a trece la S631Tn

Un specimen interesant , un S631T cu total EF.T dar Tr AAF nu mai au sigla ,,National'' si au codurile RLT3E9S defazorul si RLT2E5S fazorul. Termocompensarea AAF este tot cu EF.T 353 .Se mai observa ca deja toti ceramicii sunt Romanesti .O  mica modificare in RAA s-a modificat valoarea lui C 13 si R6 . Nu am perceput inca imbunatatiri la uniformitate .

 

 

Q0vBGOu.jpg

 

42BQMdw.jpg

 

 

Bh7msQt.jpg

 

 

uxeAxw8.jpg

 

 

 

 

Editat de vranceanu
Link spre comentariu
1 oră în urmă, mac01 a spus:

Nu s-a spus nimic de difuzoare. Vad ca in timp s-a modificat cablajul...de la gaura dreptunghiulara s-a trecut la cea rotunda. 

Vom ajunge si acolo mai este putin .Gaura a ramas tot dreptunghiulara insa s-au facut ajustari pt a incapea difuzorul Romanesc.

Voi ,,sari '' peste cateva subversiuni deoarece au avut modificari minore in schema electrica si vom trece la S631TN

La aceste aparate s-au montat alte tipuri de condensator variabil probabil din motiv ca anterioarele fiind cu foi de ceramica erau foarte fragile si sensibile la socuri mecanice. Am intalnit cateva CV cu foitele forfecate CV -ul este MITSUMI ELECTRIC.Bobinele OL sunt alt tip si nu mai permit accesul pt reglaje dinspre partea cablaj .La S631TN scala este redesenata de data aceasta fiind cu variatie logaritmica . Se va observa ca ,,ingramadirea'' posturilor este in partea stanga iar sprea dreapta au tendita de distantare , invers ca la modelul anterior. In AAF inca se monteaza pentru termocompensare tranzistorul EF.T 353 , tr defazor/fazor sunt de tipul RLT.

 

 

Se poate observa gradatia scalei , diferita fata de S631T

PQS1mjR.jpg

 

 

Sufixul ,,N'' a fost stampilat dupa  inscriptia S631T

Cb31Nii.jpg

 

NmrKQaj.jpg

Link spre comentariu

Detaliu promis cu difuzorul folosit - Matsushita P - 216 SA - 8Ω 0,3 wati, ce asigura o auditie clara indiferent de volum...

Studiind poza cu atentie am descoperit o chestie care diferentiaza radical carcasa japoneza de cea romaneasca, noi cand am injectat carcasa nu am reusit sa inglobam in matrita si piesele de bronz cu filet interior, vezi detaliu carcasa T15L...

 

DP1010692.jpg

Editat de okean
Link spre comentariu
1 oră în urmă, okean a spus:

 

Studiind poza cu atentie am descoperit o chestie care diferentiaza radical carcasa japoneza de cea romaneasca, noi cand am injectat carcasa nu am reusit sa inglobam in matrita si piesele de bronz cu filet interior, vezi detaliu carcasa T15L...

 

 

Hmmm, nu este asa ,carcasa a fost turnata identic. Piesele filetate din bronz pentru fixarea difuzorului sunt amovibile si la T15L si la S631 indiferent de model. Cele pentru fixarea PCB sunt fixate din turnare la fel la toate modelele . Daca demontati masca si scala (nu va recomand daca nu e cazul), veti observa asta . Mai jos o carcasa de S631TN2 pentru exemplificare .

Cu rosu piulitele amovibile pentru difuzor

Cu verde piulitele turnate in carcasa

Cu albastru ; s-a pastrat pana si gaura pentru sigla ,,National'' care era sub forma de agrafa cu cleme indoite pe interior exact ca la ornamentul metalic longitudinal .

8UjHW9g.jpg

 

Piulita amovibila si locasul ei cum spuneam mai sus ;

KoXQDTw.jpg

 

Link spre comentariu

Incepand probabil putin dupa seria 150 000 cred ca s-a renuntat la timbrulalbastru care avea si rol de sigiliu oarecum si s-a trecut la timbrul galben universal . Mai jos un exemplar din seria 150 008 care are inca timbrul albastru . S-au montat C26 de 10mfd la 6V in loc de 5mfd la 3V . S-a mai trecut deja la termocompensare cu termistor in paralel cu rezistor probabil din ratiuni de pret.

 

 

 

Husa  este inca  din piele de calitate finisata ingrijit . 

AcSqFWL.jpg

 

mJKBfYf.jpg

 

 

Acelasi condensator variabil ,,MITSUMI'' si aceleasi bobine OL.

Nogctlp.jpg

 

Termistor cu rezistor in paralel ;

V8EySOB.jpg

 

Editat de vranceanu
Link spre comentariu

Vom ,,sari'' pana la un exemplar de S631TN seria 177 177. Schema ramane oarecum aceiasi cu mici modificari ale valorilor unor componente in RF . Aceleasi bobine OL . In continuare termocompensare termistor +rezistor. Incepe sa apara condensatorul variabil cu trimeri incorporati insa nu se renunta deocamdata la blocul de trimeri clasic . Timbrul este cel universal galben .

Se mai poate observa ca bobinele L1 si L2 au fost montate aleatoriu de-a lungul timpului cu L2 in stanga si L1 in dreapta si invers. Scala inca pastreaza vechiul design.

 

QjUB7kN.jpg

 

 

n6kamjq.jpg

 

 

 

Se pot observa detaliile mentionate mai sus.

sJDDD2r.jpg

 

 

Editat de vranceanu
Link spre comentariu

La modelul de mai jos va rog sa ignorati seria, am inlocuit difuzorul din motiv ca era defect . Se observa CV cu trimeri incorporati ca la anteriorul insa cindensatorii electrolitici nu mai sunt Matsushita ci Ebar Son Japan si garantez ca asa aplecat din fabrica .C26 este de tip axial si habar nu am de care este , fiind invelit in tub varnis. Probabil a fost un moment cand nu au avut Matsushita pe stoc acestea revenind mai tarziu in montaj.De asemenea se mai poate observa prezenta unor rezistoare Romanesti de 0,5W notate in clar.

 

wnpILr1.jpg

 

D5M7L2w.jpg

 

XVwazKL.jpg


YvojFSe.jpg

Link spre comentariu

Acelasi lucru cu seria si la modelul de mai jos in sensul ca difuzorul a fost inlocuit . Se observa schema normala de TN insa s-a revenit la termocompensarea cu EF.T353 . Este model mai de inceput deoarece CV nu are trimeri incorporati.

 

NUH43Bs.jpg

 

 

 

1f40Y3j.jpg

 

 

 

 

 

Acum 19 minute, icar a spus:

Am si eu varianta cu comutatorul de game, pe spate. Din pacate, posesorul initial, a surubarit toate mediile frecvente. 

Ala este cu totul altceva , vom ajunge si la el in curand . Se numeste S631TN2 ZEFIR modelul de care spuneti si au fost si ele in diferite versiuni.

Editat de vranceanu
Link spre comentariu

Incepand cu 1967 mi se pare , au incept exporturile masive de radioreceptoare . Nu a scapat nici S631TN primind denumirea de GoldStar. La versiunea pentru export s-au operat modificari majore in sensul ca deja s-a echipat cu difuzor Romanesc si CV cu trimeri incorporati ,,Mitsumi'' si s-a renuntat la blocul de trimeri clasic fiind folositi cei din componenta CV .S-au facut modificari si in RAA , dedata aceasta reusite , modelul avand o uniformitate excelenta. Aparatul de mai jos nu imi apartine mie ci colegului @Marcel dinulica iar pozele le-am preluat de pe Proradioantic.

Scala aste desenata altfel si are si incriptia ,,GoldStar '' La fel si husa a primit aceiasi inscriptie .

 

DmrvwDd.jpg

 

 

Husa este deja din piele gofrata de calitate mai slaba.

YKR8Qps.jpg

 

XyaNPhX.jpg

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări