Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Generator de test 10.7 MHz MF


Postări Recomandate

Mulțumesc mult, domnule Craciun, poate voi aborda vreodată proiectul propus de dvs.

Acum 16 ore, cirip a spus:

O schema desenata chiar si cu mijloace modeste, ar aduce mai multa informatie. 

Postez mai jos schema montajului mixt de generator MA 455KHz/ MF 10.7 MHz, așa cum aș dori să o realizez. Menționez că aș dori să folosesc partea de generator MA 455KHz ecranată, scoțând o antenă în afara carcasei metalice, credeți că este în regulă?

Deasemenea, nu am pretenția că această schema este funcțională, ea reprezintă doar conceptul meu  de a îmbina cele două montaje menționate mai sus, și ca atare îmi cer iertare pentru eventualele greșeli, sunt începător în electronică.

Genarator-MA-MF.png

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 64
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 5 ore, mihai 7 a spus:

credeți că este în regulă?

Este hobi. Orice este in regula, inclusiv faptul ca nu functioneaza.

 

Haideti sa ve spun o snoava. Acum cativa ani am facut un radio cu lampi. O strutocamila care imbina lampile cu tehnologia digitala. Am ticluit schema, am desenat cablajul, apoi dupa ce l-am declarat finalizat, mi-am impus ca timp de 2 saptamani sa ma uit la cablaj in fiecare seara ca sa vad daca mai gesesc ceva care se poate imbunatati. Intentionam sa il fac in China si vroiam sa iasa din prima. Pe parcursul celor doua saptamani, in fiecare seara am mai gasit cate ceva de bibilit, de aranjat.

 

Am trimis fisierele in china, au venit cablajele, am inceput sa montez. La punere in functiune tot am mai gasit mici bube, pe care le-am rezolvat adaugand mici constructii cabalistice de componente pe care nu le prevazusem in schema initiala, dar erau necesare pentru imbunatatirea functionarii. Exista produse de serie care au nevoie de mici ajustari ca urmare a datelor statistice observate la testarea pe linia de fabricatie.

 

Daca a functionat pe breadboard, e un motiv suficient sa treceti la etapa cablajului. Nu e nicio garantie ca o sa functioneze pe cablaj. S-au vazut cazuri in care functioneaza in aer, dar pe placa nu mai vrea sa munceasca. Dar asta e o noua etapa de depanare.

 

Concluzie: nu va mai bateti capul! Dati-i inainte. Peste cativa ani, daca nu a functionat din prima, o sa fie o amintire placuta, care o sa va faca sa zambiti.

 

Spor!

Editat de cirip
Link spre comentariu

Bună seara, domnule @cirip, mulțumesc pentru încurajare! O să trec la treabă, cu nădejde în Bunul Dumnezeu!

  

La 21.02.2021 la 22:50, cirip a spus:

Referitor la generatorul de 10.7MHz, va incurajez sa il realizati indiferent ce filtre aveti. Frecventa de oscilatie se poate ajusta intre anumite limite indiferent ce filtru folositi. Modalitatea de ajustare depinde de partea in care e eroarea: mai sus sau mai jos.

Vă mai deranjez cu un aspect: frecvența generatorului. Întrucât nu dispun de un frecvențmetru adecvat, am apelat la metoda recomandată de dvs. și de colegii de forum pentru a determina această frecvență: am folosit un radio FM digital, performant, și am recepționat semnalul generatorului pe frecvențele de 95.3MHz și 105.9MHz. Diferența dintre cele două frecvențe este: 105.9-95.3=10.6 MHz, fiind egală cu frecvența generatorului, nu-i așa? Această frecvență este și cea la care era de așteptat să oscileze montajul, întrucât am folosit un filtru ceramic de 10.7 MHz cu punct negru (10.64 MHz). Întrucât montajul oscilează la o frecvență mai mică decât cea a filtrului folosit (a se vedea textul cărții), rezultă chiar frecvența de 10.6 MHz ca fiind frecvența oscilatorului.

Întrebarea mea este: poate fi mărită frecvența montajului la 10.7MHz, sau îl folosesc așa (până fac rost de un filtru adecvat)?

Editat de mihai 7
Link spre comentariu

Incercati sa faceti urmatorele :

1. D1 strapat ( eliminat ) are rol anti " p"

2. Testat montajul la o baterie de 4,5v, verificat daca oscileaza ok...

3. Daca nu oscileaza pe partea de 455khz micsorat R8 = 10M la valoarea 8,2M...6,8M

Pentru, evident, a folosi o singura sursa de alimentare...

Editat de okean
Link spre comentariu

Domnule @okean, eu intenționez să folosesc două baterii de 4.5 pentru alimenta montajul prezentat mai sus, dar voi încerca recomandările dvs. Mă tem că montajul 455KHz nu va funcționa eficient la 4.5V.

Acum 59 minute, okean a spus:

D1 strapat ( eliminat ) are rol anti " p"

Ce înseamnă, va rog, anti "p"?

Editat de mihai 7
greșală text
Link spre comentariu

Protejeaza montajul de defectare catastrofica la conectarea inversa a sursei de alimentare...sa zicem anti " cascat " ca sa fim mai ingaduitori...

La obiect Q1 si Q2 va oscila, garantat si la 4,5v, problema ar putea sa apara la Q3 de aceea ar trebui modificata R8 in caz de...

In AM ideal ar fi ca semnalul modulant sa fie sinus pur, da asta e alta discutie...pana atunci sa aveti spor !

LE. In lipsa unui osciloscop cu care se poate  vedea cum e inainte si cum e dupa, faptul ca oscileaza si aparatul dvs [de masura] cuantifica oscilatia inseamna ( aproximativ) ca nivelul este ok !

Editat de okean
Link spre comentariu

Buna seara dl. @mihai 7,

 

Acum 2 ore, mihai 7 a spus:

poate fi mărită frecvența montajului la 10.7MHz, sau îl folosesc așa

Il folositi asa si acum si dupa ce obtineti un alt filtru. Masuratoarea cu aparatul de radio performant ramane orientativa. Rezolutia este de 100KHz. Nu veti sti daca generatorul scoate 10.600000001 sau 10.6999999 MHz. Si nici nu este nevoie.

 

Filtrele acelea au o banda de trecere undeva intre 100 si 200 KHz. Oscilatia poate sa apara oriunde in acest interval in jurul frecventei centrale. Mai mult, probabil ca frecventa este dependenta de temperatura si de tensiunea de alimentare. Oscilatorul acela este un compromis acceptabil intre stabilitate si posibilitatea de modulare in frecventa a oscilatorului. Cerintele sunt contrarii. Doriti stabilitate, ceea ce impiedica modulatia, dar vreti sa si modulati in frecventa cu o deviatie destul de mare.

 

Frecventa poate fi ajustata. Asta se face din incarcarea filtrului, adica impedantele "aratate" filtrului de catre montaj. Conectarea unui condensator trimer sau a unei bobine in serie cu filtrul ar trebui sa altereze frecventa de oscilatie prin modificarea fazei functiei de transfer. Incercati, desi fara posibilitatea de a masura mai precis de 100KHz rezolutie, va fi dificil. Totusi, tinand cont ca ceea ce receptionati sunt armonice, ajustarea frecventei fundamentale se va multiplica cu ordinul armonicei, deci e posibil ca deviatia sa fie sesizabila pe receptorul acela de control. Chiar va rog sa postati ce ati observat, daca faceti experimentul.

 

Dati o cautare pe internet folosind "crystal frequency pulling". Principiul este asemanator.

 

====================================

L.E. Se poate argumenta ca daca receptionati cu aparatul acela performant si aveti o rezolutie de 100KHz, stiind ca ceea ce receptionati este amonica a 10-a, eroarea pe fundamentala este de cel mult 10KHz. Bine si asa in conditii de amator.

 

Acordati receptorul sa prinda 10.7 * 10 = 107.0MHz, apoi ajustati frecventa ocilatorului dvs. ca sa intre pe frecventa respectiva. Apoi verificati ca se prinde si armonica a 9-a pe frecventa de 9 * 10.7 = 96.3MHz. Cred ca este foarte rezonabil in condittile de care dispuneti.

 

Cand o veni vremea, poate ca e intr-adevar o idee buna sa acordati atentie frecventmetrului propus de @Craciun

 

 

 

 

Editat de cirip
Link spre comentariu
La 23.02.2021 la 20:13, icar a spus:

Poti pune rezistenta in paralel, dar vei schimba prea mult variatia rezistentei cu unghiul de rotatie. Mai bine pune cite o rezistenta de 50 k intre cursor si capete.

Domnule @icar, se obține un potențiometru echivalent cu unul de aprox. 22k dintr-un potențiometru de 50 k, legând cele două rezistențe între cursor și capete, așa cum menționați? Eu am încercat cu două rezistențe de 47kOhmi și se pare că rezistența între capetele potențiometrului astfel obținut variază între 40kOhmi-80kOhmi odată cu mișcarea cursorului, având valoarea de aprox. 22kOhmi atunci când cursorul este la mijlocul turei.

Editat de mihai 7
Link spre comentariu

 Mihai.Nu prea îmi dau seama ce experienţă ai făcut cu potul şi rezistenţa.Trebuie să pui o rezistenţă de 50-51 k în paralel cu potul.

 Variaţia rezistenţei combinaţiei făcute urmează formula a două rezistenţe în paralel.Ai Rcombinatie=RxRpot/R+Rpot.Practic când Rpot=0 Rcombi va fi 0.Când Rpot=50k Rcombi va fi 25k.

Link spre comentariu

Va salut,

 

Probabil ca dl. @mihai 7 lucreaza de zor; gata cu vorbaria. Ii doresc spor ! :aplauze

 

Intre timp, comentariul d-lui @icar m-a starnit sa vad cam cat de rau se strica relatia de liniaritate intre pozitia cursorului in grade si un experiment ipotetic in care masuram tensiunea pe cursorul potentiometrului.

  • configuratia 1: Potentiometru liniar de 50K cu un capat la masa, la celalalt capat se aplica o tensiune de 1V si se masoara cu un voltmetru tensiunea care apare pe cursor fata de masa in timp ce invartim de ax.
  • configuratia 2: similara cu configuratia 1, cu deosebirea ca intre cursor si fiecare dintre capetele potentiometrului se conecteaza cate o rezistenta de 50K.
  • configuratia 3: similara cu configuratia 2, dar rezistentele paralel sunt de 2K.

 

Comparatia intre cele doua configuratii este ilustrata in graficele de mai jos. Cred ca situatia este tolerabila daca rezistentele adauga paralel sunt comparabile ca valoarea cu cea initiala a potentiometrului. daca valorile sunt semnificativ mai mici, alterarea caracteristicii este semnificativa, asa cum semnala dl. @icar.

 

Am vazut postari pe net in care tehnica asta a conectarii unei rezistente in paralel compenseaza lipsa unui potentiometru logaritmic.

 

Grafic cu rezistente de 50K in paralel

tensiune_cursor_potentiometru.thumb.jpg.762887cc8e68fe0184445b632e20bfb4.jpg

 

 

Grafic cu rezistente de 2K in paralel

tensiune_cursor_potentiometru_2.thumb.jpg.82d7712858c5cfaa56dcd3036cde2409.jpg

 

 

In concluzie as zice ca "merge", dar nu trebuie exagerat.

 

Editat de cirip
Link spre comentariu
La 20.02.2021 la 15:46, mihai 7 a spus:

.................................

 

Domnilor BRANCA și  gabiz_ro,  eu am înțeles din comentariul atașat montajului ales de mine că-mi trebuie un filtru cu punct albastru(10.7375MHz), alb(10.73MHz) sau portocaliu(10.76MHz), cu frecvența mai mare de 10.7 MHz (cu punct roșu).  Eu am de exemplu un filtru albastru cu punct negru (adică 10.64 MHz,după materialul recomandat de okean?)

 

 

   daca vrei neaparat si ai drum prin Bucuresti, ori pe cineva care are, iti dau eu un filtru cu punct albastru. desi o eroare de 30-40Khz la 10700 de Khz este fix pix!

Link spre comentariu
La 20.02.2021 la 16:22, okean a spus:

Despre filtre - AICI -

Domnule @Marele Savant, din materialul recomandat de domnul @okean , se pare că un filtru cu punct albastru (Murata)ar avea frecvența de rezonanță situată undeva la 10.67 MHz, mai exact ar fi un filtru cu punct portocaliu sau alb (10.73, respectiv 10.76 MHz). Dar eu vă mulțumesc oricum pentru ofertă!

http://earmark.net/gesr/murata_marking.gif

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări