Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator de casti cu TPA6120A2


Postări Recomandate

Ce parere aveti de acest integrat? L-a folosit cineva?
Specificatiile sunt foarte bune, plus ca e folosit in amplificatoare de casti super high-end, ca de exemplu Topping A90.
https://www.ti.com/lit/ds/symlink/tpa6120a2.pdf?ts=1613733936192&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Fproduct%2FTPA6120A2
Ma tenteaza sa iau un kit de pe ebay, se gasesc la preturi in jur de 20 de dolari...

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Nu mai este demult membru al forumului ( la vremea respectiva era destul de controversat, ca sa zic asa).

O sa caut fisierele gerber si cele eagle. Daca se va dori comanda, va trebui sa fie facuta o modificare la legaturile potentiometrului de volum in sensul ca era legat invers si din acest motiv se regla volumul in sens invers ca sa zic asa ( in loc sa creasca scadea, in invers). Cum gasesc gerberele le postez.

Link spre comentariu

Exact. Despre acelea rosii era vorba. Eu abandonasem proiectul deoarece nu se incadra din punct de vedere "mecanic" la ceea ce imi doream. Ajunsesem, imediat dupa ce l-am construit la concluzia ca este, totusi, un amplificator de casti si trebuie sa fie cat mai mic si portabil (alimentat din baterii/acumulatori). La vremea aceea nu gasisem o solutie convenbaila pentru asta. In plus mi-a placut foarte mult cum suna (dinamic, transparent, pur si simplu imi dadea o senzatie extraordinara atunci cand il ascultam), nu era deloc obositor in timpul auditiei si aveam tot timpul dorinta sa dau mai tare si mai tare, iar dupa un timp mi-am dat seama ca nu face bine la auz. Din aceste motive am renuntat, pana la urma la proiect si mai apoi si la ascultatul muzicii in casti. 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări