Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
carageae

Amplificator de casti cu TPA6120A2

Recommended Posts

Ce parere aveti de acest integrat? L-a folosit cineva?
Specificatiile sunt foarte bune, plus ca e folosit in amplificatoare de casti super high-end, ca de exemplu Topping A90.
https://www.ti.com/lit/ds/symlink/tpa6120a2.pdf?ts=1613733936192&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.ti.com%2Fproduct%2FTPA6120A2
Ma tenteaza sa iau un kit de pe ebay, se gasesc la preturi in jur de 20 de dolari...

Proiectul indicat de @Mircea l-am construit eu (pe un cablaj reproiectat). Este extraordinar acest integrat, dar trebuie avut grija la proiectarea cablajului deoarece este in integrat cu un slew rate foarte mare si daca nu este proiectat cum trebuie poate sa oscileze. In datasheet sunt date detaliile necesare.

Spor! 

Nu mai este demult membru al forumului ( la vremea respectiva era destul de controversat, ca sa zic asa).

O sa caut fisierele gerber si cele eagle. Daca se va dori comanda, va trebui sa fie facuta o modificare la legaturile potentiometrului de volum in sensul ca era legat invers si din acest motiv se regla volumul in sens invers ca sa zic asa ( in loc sa creasca scadea, in invers). Cum gasesc gerberele le postez.

OK, acum parca imi amintesc, dar la vremea respectiva nu le-am bagat in seama...erau rosii? :)

Potentiometrul invers, daca era pe pcb, se putea rezolva plantand invers potentiometrul ;)

Exact. Despre acelea rosii era vorba. Eu abandonasem proiectul deoarece nu se incadra din punct de vedere "mecanic" la ceea ce imi doream. Ajunsesem, imediat dupa ce l-am construit la concluzia ca este, totusi, un amplificator de casti si trebuie sa fie cat mai mic si portabil (alimentat din baterii/acumulatori). La vremea aceea nu gasisem o solutie convenbaila pentru asta. In plus mi-a placut foarte mult cum suna (dinamic, transparent, pur si simplu imi dadea o senzatie extraordinara atunci cand il ascultam), nu era deloc obositor in timpul auditiei si aveam tot timpul dorinta sa dau mai tare si mai tare, iar dupa un timp mi-am dat seama ca nu face bine la auz. Din aceste motive am renuntat, pana la urma la proiect si mai apoi si la ascultatul muzicii in casti.