Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Niculae123

Banda cu leduri se supraîncălzeşte

Recommended Posts

Buna ziua. Următoarea....banda led 5050 rgb 12v 14.4w pusă la bricheta auto se încălzește. Am aflat că alternatorul da mai mult de 12 v si de aceea se încălzește pana la moarte. Intrebarea este ..Dacă pun stabilizator intrare 12..36v cu out 12v stabilizat ...continu 5 amperi ar rezolva problema? Multumesc mult

Se va încălzi mai puţin dacă îi stabilizezi tensiunea la 12V.Uzual tensiunea pe un acumulator auto e de 14-14,5V.Dar banda se va încălzi oricum şi la 12V, dacă nu e ataşată unei suprafeţe căreia să-i cedeze căldura generată de leduri.

Edited by validae

Daca ai sursa reglabila, da-i un 10...11V, pana temperatura e acceptabila la atins. Benzile led insa n-ar trebui sa existe. 

Pe forum sunt certuri privind eficienta surselor de curent constant, randament lm/w etc. Nu sare nimeni la fel de agresiv in capul chinezilor care produc gunoaie. Acceptam, ca asa e soarta... Daca la benzile led alb cele 3 leduri au 9...10.5V pe ele si 3...1.5V cadere pe rezistenta, benzile led rosu au 6V pierderi pe rezistenta, adica 50% pierderi din start-pentru ca tot 3 leduri sunt, nu 4 sau chiar 5. La 2V pentru culoarea rosie sau galbena se puteau pune 4 inseriate fara probleme. Dar se vor arde inainte sa se  simta diferenta de eficienta, randament, eficacitate intr-un timp determinat. 

In  acelasi sens, degeaba exista becoleduri foarte eficiente-au randament mare, dar fiabilitate scazuta-din cauza racirii aproape inexistente. 

Gunoaiele chinezeşti sau turceşti sunt produse fiindcă sunt cerute.Eu aş scoate în afara legii ţigările, sunt la fel de periculoase ca şi drogurile, fiindcă în afară de bolile cunoscute dau şi dependenţă.Dar e o industrie la fel de puternică precum cea militară, nu poţi să-i scoţi în afara legii, ei pot cumpăra senatori şi parlamente...

Deci ce să spunem despre produse ieftine şi proaste care atrag privirile ? Că unii îşi transformă maşinile în ,,sorcove,, pline de leduri e altă discuţie...

Edited by validae

Ledpanel - la tine scrie nou-venit...

Asta nu scuza faptul ca spui lucruri incorecte:

- pe acest forum eu personal am zis de sute de ori sa nu mi se spuna de benzi led si ca ideea lor este gresita.

- argumentele aduse de tine au intr-o oarecare masura ratiune...

- inclusiv la becoleduri, alt produs care nu are ratiune de existenta asa cum este abordat de industrie.(Apropos: nu am vazut niciun becoled cu randament bun, ba chiar sunt jalnice).

Fa bine si citeste ACEST forum, nu cine-stie-ce forum unde circula oameni fara o baza de cunostinte si doar repeta din auzite.

Becoledurile si banda led (cu foarte rare exceptii) au fost suficient criticate cu argumente corecte, nu este nevoie sa ne ajuti tu... si este oarecum redundant.

Dxxx, poti sterge postarile, aceasta e deja ultima. Am obsevat ca esti fericit daca sectiunea e complet goala, fara postari. Mai bine inchide sectiunea, ca nu esti capabil de discutii ci doar de flame, variantele tale fiind cele mai bune, ca de obicei. Hai ca plec si eu, ca multi altii. Sanatate si las-o mai moale cu atitudinea!

Si sa nu ma ameninti, ok?

daca stam sa judecam toate prostiile ,ne doare capu, pana la urma ca conteaza ca e  banda  de cailalta ,fiecare cumpara cu ce are in buzunar , cel mai impăortant pentru toate tipurile de leduri, ca sunt banda ca sunt individuale trebuie racice corespunzator , aici apar marile probleme , si am putea sa dezbatem, acest subiect sptamani de aici in colo

parerea mea este ca mai bine comunicam decat sa ne certam . zic si eu o sugestie

Pai toata lumea care mai este aici comunica si nu se cearta, si ai mare dreptate ca nu merita sa repetam ce s-a tot spus despre benzile led.

Iar daca discutam colateral subiectului, trebuie sa o facem civilizat chiar daca avem pareri contrare.

Cand apar, insa, cei care fac un coctail de afirmatii si adevarate si false eu o sa corectez mereu, in masura in care pot.

Daca persoana nu poate dialoga pe topic, sau pe langa topic si trece la atacuri personale (asupra oricui) nu am de ce ameninta, doar aplic regulamentul... si degajez zona.

Iar postarea nu o sterg sub nici o forma, sa ramana invatatura de minte daca mai sunt doritori.

On-topic: cred ca Niculae a primit deja raspuns complet si corect de la @validae in a doua postare din topic.

sincer sa fiu si eu folosesc banda led dar cu o racire corespunzatoare si fara sa ma pretenti de la banda led , magazie  ,dependinte, si alte spati fara interes  mult timp 

Edited by kinderu56

Exista si banda led cu leduri chiar bune, de firma - cu randament (al ledului... dar randamentul benzii oricum ramane moderat) si CRI foarte bun. Costa insa... fie mai mult, fie imens in momentul cand compari cu variantele "uzuale".

Au avantaje reale de usurinta a instalarii cand este nevoie de emisie liniara de oarecare lungime, plus ca lungimea se poate stabili in pasi suficient de mici.

Nu are sens insa folosirea in cazuri ca sunt necesare puteri mari, sau cand este posibila configurarea cu COBuri - deoarece solutia COB va oferi mereu raport pret calitate mai bun.

• Administratori
Acum 11 ore, ledpanel a spus:

Hai ca plec si eu, ca multi altii.

Drum bun si cale batuta, la cele 50 de postari ale tale din care 90% la discutii diverse nu o sa-ti simpta nimeni lipsa. Nu esti asa de important precum te crezi.