Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Banda cu leduri se supraîncălzeşte


Postări Recomandate

Buna ziua. Următoarea....banda led 5050 rgb 12v 14.4w pusă la bricheta auto se încălzește. Am aflat că alternatorul da mai mult de 12 v si de aceea se încălzește pana la moarte. Intrebarea este ..Dacă pun stabilizator intrare 12..36v cu out 12v stabilizat ...continu 5 amperi ar rezolva problema? Multumesc mult

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Se va încălzi mai puţin dacă îi stabilizezi tensiunea la 12V.Uzual tensiunea pe un acumulator auto e de 14-14,5V.Dar banda se va încălzi oricum şi la 12V, dacă nu e ataşată unei suprafeţe căreia să-i cedeze căldura generată de leduri.

Editat de validae
Link spre comentariu

Gunoaiele chinezeşti sau turceşti sunt produse fiindcă sunt cerute.Eu aş scoate în afara legii ţigările, sunt la fel de periculoase ca şi drogurile, fiindcă în afară de bolile cunoscute dau şi dependenţă.Dar e o industrie la fel de puternică precum cea militară, nu poţi să-i scoţi în afara legii, ei pot cumpăra senatori şi parlamente...

Deci ce să spunem despre produse ieftine şi proaste care atrag privirile ? Că unii îşi transformă maşinile în ,,sorcove,, pline de leduri e altă discuţie...

Editat de validae
Link spre comentariu

daca stam sa judecam toate prostiile ,ne doare capu, pana la urma ca conteaza ca e  banda  de cailalta ,fiecare cumpara cu ce are in buzunar , cel mai impăortant pentru toate tipurile de leduri, ca sunt banda ca sunt individuale trebuie racice corespunzator , aici apar marile probleme , si am putea sa dezbatem, acest subiect sptamani de aici in colo

 

parerea mea este ca mai bine comunicam decat sa ne certam . zic si eu o sugestie

Link spre comentariu

Pai toata lumea care mai este aici comunica si nu se cearta, si ai mare dreptate ca nu merita sa repetam ce s-a tot spus despre benzile led.

Iar daca discutam colateral subiectului, trebuie sa o facem civilizat chiar daca avem pareri contrare.

 

Cand apar, insa, cei care fac un coctail de afirmatii si adevarate si false eu o sa corectez mereu, in masura in care pot.

Daca persoana nu poate dialoga pe topic, sau pe langa topic si trece la atacuri personale (asupra oricui) nu am de ce ameninta, doar aplic regulamentul... si degajez zona.

Iar postarea nu o sterg sub nici o forma, sa ramana invatatura de minte daca mai sunt doritori.

 

On-topic: cred ca Niculae a primit deja raspuns complet si corect de la @validae in a doua postare din topic.

Link spre comentariu

Exista si banda led cu leduri chiar bune, de firma - cu randament (al ledului... dar randamentul benzii oricum ramane moderat) si CRI foarte bun. Costa insa... fie mai mult, fie imens in momentul cand compari cu variantele "uzuale".

Au avantaje reale de usurinta a instalarii cand este nevoie de emisie liniara de oarecare lungime, plus ca lungimea se poate stabili in pasi suficient de mici.

Nu are sens insa folosirea in cazuri ca sunt necesare puteri mari, sau cand este posibila configurarea cu COBuri - deoarece solutia COB va oferi mereu raport pret calitate mai bun.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări