Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Incarcator si descarcator pt. Li-Ion


Postări Recomandate

Lucrarea este in felul urmator:

Acelasi acumulator Li-Ion 18650 va fi incarcat si descarcat repetat, la curenti diferiti. Vor incerca sa masoare cum este influentata capacitatea acumulatorului in functie de acesti factori.

Eu trebuie sa-i ajut cu partea practica, adica sa le construiesc incarcatorul care masoara si capacitatea dar si descarcatorul care la randul lui masoara capacitatea. Trebuie sa  pot seta curentii de incarcare si descarcare, la 200ma, 500ma si 1000ma, sau alte valori usor diferite.

Ma intereseaza de unde pot sa cumpar niste module gata facute, sigur exista, poate cunoasteti, va rog sa-mi spuneti.

S-ar putea ca profesorul sa nu accepte module cumparate de-a gata, sa aiba pretentia ca partea electronica sa fie facuta de studenti, voi fi nevoit sa-i ajut si la treaba asta. Asa ca va rog sa-mi sugerati cate va proiecte/ lucrari/etc. de unde sa ma inspir.

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Cerinţa e să se realizeze un circuit care să descarce/încarce un acumulator şi pe baza curentului (constant) cunoscut de încărcare/descărcare şi a timpului în care acumulatorul ajunge de la o tensiune minimă la una maximă (şi invers)să determine capacitatea reală.Asta nu poate face un modul de genul lui TP4056 şi nici profesorul nu cred că va agrea o astfel de soluţie.Soluţia cu minim de cheltuială, dar maximum de pregătire teoretică, e folosirea unui microcontroller.

Link spre comentariu

Doar ca parere:

1. Acest proiect nu este deloc trivial.

2. O abordare serioasa se regaseste in scule care costa destul de mult si in general nu-s chiar programabile pt. a testa incarcarea/descarcarea automata repetata la diversi curenti.

3. Se doreste doar un concept teoretic sau toata scula functionala? 

Am o oarecare experienta in aceasta domeniu, putem discuta in particular.

 

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Buna ziua si scuze ca nu am raspuns.

Nu am primit nici o notificare ca mi-ar fi raspuns cineva in acest topic, de pe forum primesc o gramada de notificari  din alte topicuri pe unde am activat.

 

Cum am rezolvat partial problema: Incarcator Xtar VC4, incarca la 0,5A si 1A

 

Descarcator ZB2L3 :

 

HTB1QZ6EhgvD8KJjSsplq6yIEFXaG.jpg

 

Incarcat pana la 4,2V, descarcat pana la 3,5V.

 

Acum se joaca cu ADS Batnalyzer :  

 

image;s=1000x700

 

Se pare ca la curenti mici, capacitatea masurata este mai mare, cu aproximativ 10%.

 

 

 

Link spre comentariu

Ca să nu mai deschid un topic nou postez aici. Am comandat un alimentator pt un incărcător balansat Charsoon pt baterii de acumulatori . Am cerut o sursă de 6 A dar am primit una de 1 A.... Cum aș putea modifica sursa pentru a avea curent de 6 A ? MOS-FET-ul este 1N60 - 1,2 A /600 V. Dacă schimb MOS_FET-ul cu unul de 6 A reusesc sa-i ridic curentul ? Nu am schema , am facut niste poze:

Foto_2.jpeg

Foto_3.jpeg

Foto_1.jpeg

Link spre comentariu
Acum 7 ore, UDAR a spus:

Nu ți-a plăcut răspunsul scurt ! Bine, atunci schimbă MOSFET-ul, transformatorul, puntea redresoare, dioda din secundar, electroliticii și poate, ceva rezistențe . O să ai evident nevoie și de o nouă carcasă.  E mai clar acum ?

Perfect! Eventual si siguranta, daca are!

 

 

Editat de gica70
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări