Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Iulian84

Tensiune mare din etajul final în prefinal

Recommended Posts

https://elektrotanya.com/carlsbro_cobra_90_sch.pdf/download.htmlSalutare sunt noi pe aici 

Am un carlsbro cobra 4-90 pa 

Vreau sa îl folosesc pt copilul meu.. Chitara, microfon... Na copii

Problema este ca mam lăsat de ceva vreme de electronica și ma cam chinui sa rezolv problema

Teoretic din schema preamplificatorul acestuia primește 30v +/-, eu masor 80v, are doua rezistente de 680 ohmi 2,5w.. Se încing foarte tare.. Normal 80 volți ma mir cu nu pocnesc 

Etajul final este foarte înghesuit și îmi esre greu sa verific piese doar sa le dau afara... Dacă cunoaște cineva amplificatorul acesta rog cu stima și respect poate îmi aduce aminte ce se întâmplă și de unde ar veni problema în mare măcar.. Mulțumesc 

Edited by Iulian84

Cele doua diode BZx de dupa rezistente nu se infierbinta?

Alea trebuiau sa stabilizeze tensiunea pt integrate. Oricum la 80V alimentare operationalii sint de mult istorie

Cele doua diode nu se încing, totul funcționează cu excepția unor distorsiuni sonore mici... Care sigur sunt din cauza tensiuni, sau potentiometrele ne folosite de ceva vreme 

Am după puntea redresoare undeva la 45v, între +/- condensatorii 4700uf am 80 v... Iar acela curent ajunge și în pre... La baza rezistentelor  de 680 ohmi.. Am vreo 26 v... Săracele suporta totuși... Apoi intram în normal după diode și condensatori întra în normal 15 volți... 

Problema este din etajul final altfel nu îmi explic 

Plus ca am cauta pe un forum prin Anglia și cei de acolo vorbeau de o întrare în pre de 30 volți... Cred ca ceva esre în scurt... Sarma direct

+/-15V inseamna 30V, deci totul pare ca functioneaza in parametri. Doar puterea disipata pe rezistente este cam mare. Dar ramine o intrebare : cum de nu se incalzesc si diodele. Ar trebui si alea sa fie destul de calde.

Voi lăsa în tensiune mai mult timp sa vad daca se încălzesc, am tot verificat în etajul final și mai nimic suspect  pana acum 

Sa caut sa modific rezistentele gen de la 2.5 wați sa caut sa pun 4w sau mai mare? Cu siguranță vor disipa mai mult 

Depinde cat esti de curios din fire si cat de inclinat spre curiozitati "morbide" (din pdv electronic).

Ca electronica nu stii deloc.

Vad ca am postat aceeasi idee simultan cu Sesebe.

Edited by Shambala

Pt ca nu am fost destul de clar in exprimare, in sensul ca putina lume citeste ceea ce ii este recomandat sa citeasca, daca faci testul de aici poti sa-ti iei adio de la toti operationalii din circuit. Se vor arde cu totii, posibil chiar si cu artificii.

Da vam spus de la început ca nu mai cunosc multe... Și da pot spune ca nu mai am habar nu îmi este rușine sa recunosc și nici nu ma supăr 

Însă problema mea nu este asa de delicata pot lua ceva nou, dar de ce nu poate îl repar de aceea cer părerea unor specialiști, sunteți încă în domeniu 

Cu respect va mulțumesc.. O sa mai încerc sa ii dau de cap fără teste, nu mege la gunoi și gata 

0.42ohm in paralel cu rezistentele de 680ohmi inseamna practic sa le suntezi pe acestea.

Adica rolul lor de a crea o cadere de tensiune pe ele va fi anulat si implicit tensiunea mare dinaintea lor va ajunge - si va arde tot ceea ce este alimentat dupa acele R de 680ohmi.

DACA se incalzesc excesiv - la o functionare normala, nu defectuasa, se pot inlocui cu alte R de 680 ohmi la 5-7-10W (care incap fizic in spatiul disponibil - fara sa atinga alte piese) pt a fi mai putin fierbinti.

Edited by Shambala

Mulțumesc foarte mult pt sfat,am lăsat totul în funcțiune o ora cu teste de chitara, microfon, muzica.. Toate combinate și raman la o temperatura constanta chiar dacă frig, am sa le înlocuiesc cu minim 5 W sper sa găsesc pe la magazine 

Va mulțumesc pt timpul acordat