Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
ANDRASONI LUCIAN

Smart TV SAMSUNG MU6172 Software update

Recommended Posts

Acum 6 minute, ANDRASONI LUCIAN a spus:

Vă salut! Putem găsi un soft pentru acest TV care nu "vede" telecomanda de smart(face doar comanda de ON/OFF), nu vede rețeaua pentru Netflix sau alte opțiuni de internet. Mulțumesc mult! 

Am făcut update, a reușit,însă tot nu ”vede” telecomanda lui, la orice comandă afișează ”indisponibil”.Am încercat să-i fac ”PAIRING” (împerechere) telecomenzii, însă nu vrea nimic, apare în permanență ”indisponibil” După orice buton apăsat , ledul telecomenzii pâlpâie continuu timp de 1 min.Nu cred că este ok, nu?

Știți cumva cum se intră în service mode? Cu tv-ul în St.By se apasă :INFO-MENU-MUTE-Power On (St.By) , nu merge deși ăsta e cam ”universal” pentru Samsung chiar dacă e smart.Mulțumesc!

telecomanda de service.

nu toate placile suporta telec.smart sau folosesc alta telecomanda.am patit eu tot cu un Mu,am pus placa de Ku,totul perfect in afara de telec smart.i am dat omului si telec de Ku,nu a mers,spunea tot indisponibil.i am dat telec normala cu ir si cu smart pe ea si asa a ramas.as fi vrut sa intru in service sa vad poate exista vreo optiune despre telec smart ,neactivata,dar nu l a mai adus.

Edited by sergionel
Acum 9 ore, iuliantv a spus:

poate placa montata e in hotel mode,sau e de pe un tv de spital....

postati codul placii,din tv

Placa s-a schimbat cu :  BN41-02568B  BN94-12644G  Pt. tv UE49MU6199U

placa originală a fost   BN41-02568B  BN94-12430C   Pt.tv UE40MU6172U

Am mai încercat azi să intru în service fără succes.Voi încerca cu TELESERV01 (acum mi-am adus aminte că o am și pe aceasta) și o să vă comunic rezultatul.

Cu TELESERV01, îmi afișează ”indisponibil”.Înainte am încercat să intru în service cu  : power OFF-INFO-MENU-MUTE-power ON și alte variante de accesare service mode ,nu ”vrea” cu nici unul și nu am găsit nici manualul service pentru acest model de Samsung.