Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Anmotage

Boxă portabilă

Recommended Posts

Salut, 

Lucrez la o boxă portabilă făcută cu ce am cules de-a lungul timpului.

Am nevoie de ajutor în a găsi formula cea mai bună de a așeza boxele în circuit.

Așadar, am un amplificator clasă D, 2x50W, 4 Ohm.

Am 2 tweetere - 25W, 8Ohm/buc

Am 2 Mid-Range - 50W, 4 Ohm/buc

Am 1 Woofer - 30W, 6 Ohm

Cum să le așez și ce componente electronice ar mai trebui puse în circuit astfel încât să potrivesc impedanța difuzoarelor cu cea a amplificatorului?

Trebuie ținut cont că în circuit ar mai trebui pus și două filtre (fie pe 2 fie pe 3 căi, depinde de așezare).

Salut,

In ce ai adunat acolo ai o combinatie tare nefericita...nu ma mir ca nu se inghesuie nimeni sa iti raspunda...

o sa iasa o lada cu difuzoare ce va face ceva galagie. La cum pui problema nu cred ca ai asteptari HI-FI de la boxa si e posibil sa fi multumit de rezultat.

Ai un amplificator stereo, 5 difuzoare de impedante diferite si puteri diferite si  pe langa care mai pui si ceva filtre pasive.

Nu sunt mare cunoscator in domeniu.... dar incerc sa iti gasesc cat de cat o configuratie.

Foloseste un tweeter, o medie si un woofer, tweeterul si media le alimentezi de la un canal si wooferul de la alt canal.

Wooferul ce il ai acolo e prea mic fata de celelalte difuzoare, toata boxa o sa sune mai mult ca o goarna. As recomanda un woofer pe 4 ohmi, dimensiune 8" si SPL cat de mare

Amplificatorul il alimentezi cu semnal mono  (acelasi semnal si pe stanga si pe dreapta), ar fi bine sa ai potentiometre separate de volum pentru fiecare canal, ca sa poti "regla" basul si mediile/inaltele.

Pe difuzorul de bass pui filtru trece jos si pe medii/inalte pui alt filtru separat pentru medii inalte. Daca te pricepi putin, dintr-un filtru pe 3 cai separi elementele de bass de restul.

Pentru difuzorul de bass trebuie calculat/estimat volumul necesar pentru boxa, daca difuzorul este recuperat incerci sa reproduci volumul boxei de origine, daca este nou trebuie sa gasesti volumul recomandat pentru el, de masurat parametrii T/S pentru difuzor nu cred ca putem lua in calcul. Daca nu ai nici o informatie pentru difuzorul de bass o iei pe incercate cu diferite volume pentru boxa, altfel o sa pompezi putere multa in difuzor pentru putin bass.

Daca, totusi, vrei sunet placut , recomand sa gasesti o boxa clasica in stare buna si care suna pe placul tau, pui amplificatorul cu alimentator/baterii inauntru si gata treaba.

Spor!