Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Redresor vechi (gasit in pod)


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

revin cu masuratori.... transformatorul are are 2 iesiri, una de 16V si una de 4V sau una insumata de 20V (cea nefolosita din poza este cea de 4V), diodele de pe radiatoarele separate sunt "D32N12" diode de redresare de 32A si sunt bune iar cele de pe radiatorul comun sunt zenere si sunt strapunse ....sunt functionale transformatorul si cele 2 diode legate din poza, deci sunt 2 variante:

1 - folosind diodele existente redresare monoalternanta  si iesirea de 16Vca

2 - folosind o punte de 50A cu radiator si iesirea de 16Vca

 

 

Link spre comentariu

  

4 hours ago, Усилитель said:

Eu asa stiu ca o simpla redresare monoalternata cu o dioda e mai buna  si mai in "impulsuri "

 

Pai nu stii bine, pentru ca pe langa randament si putere transferata foarte mici, ai si un regim defectuos pentru traf.

Asa ceva nu se face de catre un electronist serios.

Ca vrei neaparat incalcare in impulsuri poti face apoi un circuit de putere comandat analogic sau digital la care sa reglezi cum vrei tipul de incarcare.

Neaparat redresare cu punte,nu-ti mai bate capul cu ce ai acolo, cumpara o punte de 50A patrata ( dar nu de la mivarom ori de la magazine mici de cartier, ca si ei tot de acolo le au ) de la un distribuitor serios si pune-o acolo pe un mic radiator.

Editat de Marian
Link spre comentariu

Cred că mai eficient ar fi dacă ai pune puntea direct pe carcasa redresorului, pe una din feţele mai solide şi unde e tabla mai groasă.Eventual între punte şi tabla carcasei mai intercalezi o bucată groasă 2-4mm de tablă de aluminiu sau cupru, pentru a mări masa termică şi îmbunătăţi răcirea.Eu aşa am făcut la destule încărcătoare de acumulatori şi nu au fost probleme.

Dar neapărat să-i pui o siguranţă automată de 10-15A, că altfel puntea e în mare pericol la un scurtcircuit sau şi mai grav, la inversarea polarităţii la bornele acumulatorului.

 

Editat de validae
litere
Link spre comentariu
1 oră în urmă, BRANCA a spus:

 Pe diodele alea se disipă estimativ,la 10A,cca 30 w.E cam mic radiatorul dar dacă îl plasezi vertical pe una din feţe creşte suprafaţa de răcire.Asta dacă va face un contact bun cu aceasta.

Explică te rog cum ai calculat ( estimat ) 30W ?

Link spre comentariu

doar ce-l terminai, uitai sa-i fac poza, ii prinsei carcasa cu popnituri, nu vazui ultimele recomandari si ii pusei radiatorul de-l avusei, cel din poza de mai sus, si siguranta automata o sa i-o pun cu alta ocazie..... pe iesire am 14.7-16Vcc iar in sarcina cu un bec de 55W scade la 13.8-14.5Vcc.... carcasa o indreptai putin cu ciocanul, o aspirai, suflai de praf.....estetic arata ca naiba dar e functional, tot nu aveam redresor, macar acum am ceva.... va multumesc pentru sfaturi

Link spre comentariu
Acum 2 ore, BRANCA a spus:

 Pe diodele alea se disipă estimativ,la 10A,cca 30 w.E cam mic radiatorul dar dacă îl plasezi vertical pe una din feţe creşte suprafaţa de răcire.Asta dacă va face un contact bun cu aceasta.

 

Acum 54 minute, UDAR a spus:

Explică te rog cum ai calculat ( estimat ) 30W ?

 

Exact!

Dece nu 40W sau poate 20W?

 

Oricum cu nici un acumulator normal nu vei avea curent de 10A mai mult de citeva minute/zeci de minute.

Link spre comentariu

La ce tensiune mare ai în secundar, o să-ţi aminteşti sigur de recomandarea mea cu siguranţa automată....eu nu las mai mult de 12-13Vc.a. în secundar niciodată.

Dacă vei încărca o baterie descărcată sever, pune un bec de far (12V/55W) în serie cu unul din cablurile de încărcare. Altfel bye-bye punte....

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări