Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
alex26

Reglare amplificator

Recommended Posts

Buna ziua.  Am un amplificator Vecteur 1030 și nu am găsit schema. Am desenat-o eu și sper ca nu am gresit ceva.  Dacă ma puteți ajuta sa înțeleg ce face fiecare rezistor variabil .  Am sesizat ca pe același canal un tranzistor se încinge mai tare ca celălalt. 

Va mulțumesc.

FD615D3C-3E8F-4D20-A24F-B90E37DEFBA1.jpeg.c7afdeb49d06272e5488403450ec6e68.jpeg

Edited by Shambala

Schema postata are unele erori, amplificatorul e o varianta a celui realizat de Dl.J. L. Hood in 1969(push-pull class A), alimentat din sursa stabilizata.

Cu schema in fata masurati tensiunile canal bun /canal cu probleme.

Succes.

Acum 1 oră, ex.escu a spus:

Schema postata are unele erori, amplificatorul e o varianta a celui realizat de Dl.J. L. Hood in 1969(push-pull class A), alimentat din sursa stabilizata.

Cu schema in fata masurati tensiunile canal bun /canal cu probleme.

Succes.

ziceți erorile ca să fie corectate. Cumva T1 e cu emitorul în aer?

și numai aceea. 

Eu m-am referit la schema "buna", originala, se gaseste pe net, cand am afirmat "cu schema in fata...

La inceput ,pot apare erori cand se "scoate " o schema , nimeni nu s-a nascut invatat, experienta se castiga in timp, bunavointa sa fie...

Amplificatorul are 2x35 W. Am osciloscop. Voi masura tensiunile pe ambele canale si le voi posta. Nu gasesc schema acestui amplificator, sunt ceva scheme dar difera fata de ce am eu. Problema nu este doar pe un canal, este pe ambele, se incalzeste pe fiecare canal cate un tranzistor final mai tare. Toate piesele din etajul final sunt masurate si sunt ok. Am inlocuit doar condensatorul de pe intrare de 47 microF, in rest ceilalti sunt ok, la fel si rezistentele .

Edited by alex26

Imi puteti spune va rog daca este corect cum vreau sa reglez. 

Sa zicem ca am de exemplu pe intrarea LM o tensiune de 25V. Reglez din RV1 sa zicem pana am pe iesire LM o tensiune de 24 V. Apoi reglez RV2 astfel incat sa am pe condensatorul de iesire, jumatate din tensiune adica 12V. Acum conectez un ampermetru pe colectorul tranzistorului final si cat trebuie reglat?

Edited by alex26

Am refăcut schema și acum sint sigur ca e buna. 

C628667B-BB1F-40EC-BD8E-02DA21D910FF.jpeg.7525c6e36043bfdbed49b1f4136b48f2.thumb.jpeg.63052beaeae8cd80c34a076e98adc09c.jpeg

@ Alex26 - te rog incearca sa postezi imaginile in pozitia normala, este a doua oara cand trebuie sa editez atasamentul.

Edited by Shambala