Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
UnTip

Eroare după instalare Windows 7 pe laptop

Recommended Posts

Asta am vrut să-i spun şi eu, dar m-am gândit că poate are date pe care nu vrea să le piardă şi de aceea i-am recomandat să încerce cu alt HDD. Dar poate e suficientă formatarea doar a partiţiei de sistem.Sper că are două partiţii...

Am vrut să scriu şi eu despre o testare cu Linux, dar m-am abţinut....de obicei utilizatorii vechi de Win se uită strâmb când le recomanzi un Linux.Nu ştiu ce-au pierdut...

Va salut,

Dau si eu votul testarii cu un stick linux butabil.

Am avut probleme cu un HDD. Manifestarea era ca Windowsul deja instalat de cativa ani incepuse sa devina lenes si forja HDDul de ziceai ca decoleaza. Am butat cu un stick linux special facut pentru situatii in care nu ma mai inteleg cu cate un calculator.  Pe stic am instalate utilitarele b.a.d.blocks (eliminati punctele) si ddrescue. HDDul a marturisit tot laptele supt de la fabrica producatoare. Am gasit sectoare nasoale, in zona Windowsului. Din fericire am recuperat toate datele fara probleme, inainte sa dea coltul definitiv. Am facut o imagine cu ddrescue, am pus-o pe alt HDD si am refacut calculatorul fara sa trebuiasca sa reinstalez Win si aplicatiile deja instalate. Ar fi luat o gramada de timp.

Si ca veni vorba, de vreo 2 ani calculatorul de hartaneala pe net e linux Mint. Merge de rupe si ma doare la bascheti de guvizi de calculator, malware si alte dude.

Sa aveti spor la depanare!

Edited by cirip

Buna ziua,

Am si eu o simpla intrebare la dvs domnule, UnTip in ce moment apare acesta problema(eroare)..?

Eu totusi as incerca sa-i schimb unitate optica la laptop..sau sa-i fac un stick bootabil cu wind...7 .:reytreIMG-20210213-WA0005.jpg

O zi minunata va doresc !

La 16.02.2021 la 6:38, edyson a spus:

Intra in bios si vezi modul de functionare al hard-diskului. Ai 2 variante, AHCI sau Compatible. Schimba intre ele si incepi instalarea din nou.

Da si aceasta varianta este ff ff bine..adica sa va uitati in bios pe ce aveti setat hdd-u.adica  pe AHCI sau pe ide / compatible .:)