Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
yo8tot

Modulator DSB cu tuburi

Recommended Posts

Tocmai am probat un modulator DSB pentru un viitor emitator cu lampi. Cum imi plac tuburile metalice am ales doua triode 6C5. La o prima incercare am obtinut o atenuare a purtatoarei de ~38dB la 9MHz. O sa adaug un filtru XF9B care sper sa mai adauge macar 10db atenuare. Dar as vrea sa vad daca se poate scoate mai mult din schema de mai jos. Nu am gasit nicaieri care ar fi asteptarile pentru un modulator cu 2 triode.

20210212_002641.thumb.jpg.d681e12baddc05c9d6bffc346b890a7f.jpg

Spectrum.thumb.jpg.b8e3ee986254bcbfd3f84edd9f65c1cb.jpg

20210211_235513.thumb.jpg.ff9a4b99288eec7e6bd7a379486a1c69.jpg

20210211_235652.thumb.jpg.ba79a1379bebb92a186272f8fad8abe0.jpg

La 12.02.2021 la 0:58, yo8tot a spus:

Tocmai am probat un modulator DSB pentru un viitor emitator cu lampi. Cum imi plac tuburile metalice am ales doua triode 6C5. La o prima incercare am obtinut o atenuare a purtatoarei de ~38dB la 9MHz. O sa adaug un filtru XF9B care sper sa mai adauge macar 10db atenuare. Dar as vrea sa vad daca se poate scoate mai mult din schema de mai jos. Nu am gasit nicaieri care ar fi asteptarile pentru un modulator cu 2 triode.

Salut Andrei!

Nu am construit pana acum vreun modulator DSB cu tuburi, dar iata mai jos 2 site-uri pe care poate nu le-ai vazut pana acum si s-ar putea sa te mai sprijine in testele pe care le faci: 

1)  http://www.r-type.org/articles/art-055.htm

Citat

"When correctly adjusted a suppression of 40 dB was easily possible. The problem with this arrangement is that even in a double triode valve, each half will age at a slightly different rate. The balance would decay over time due to this change in valve parameters. The costs of professional alignment of the transmitter at regular intervals reduced the attractiveness of the SSB equipment."

Vad ca se discuta acolo si de celebrul 7360, tub specializat care a fost utilizat in multe echipamente ptr hamradio (Yaesu FT200/250 ar fi niste exemple).

2)  https://www.robkalmeijer.nl/techniek/electronica/radiotechniek/hambladen/qst/1960/04/page22/index.html

Personal, pot sa-ti spun ca dintr-un MC1496 corect reglat, poti sa scoti cam 51dB atenuare. Nu stiu daca asta te ajuta, dar m-am gandit ca ar fi bine sa o precizez (avand in vedere complexitatea circuitului respectiv).

Multa bafta in constructie !

Salut Andrei, 

Am fost curios sa simulez modulatorul pe care l-am postat la pct.1) din raspunsul meu anterior. 

Rezultatele mi se par nerealiste (-81 dB atenuare a purtatoarei fata de laterale) dar sunt sigur ca in configuratia de mai jos, ai putea obtine atenuari mai bune decat ceea ce ai reusit pana acum. 

Mentionez ca tancul final nu e dimensionat in functie de necesitatile tubului ci m-am multumit doar sa-i trantesc din burta o inductanta de 10uH la infasurarile trafului de iesire si sa calculez rezonanta pe 9MHz (vezi Cx). 

De asemenea, tot din burta am pus si inductanta infasurarilor trafului audio (5mH), dar e o valoare utilizabila.

Intentia a fost sa realizez un demo intr-o pauza pe care am avut-o la serviciu. Hi.

Iata schema:

modulator-DSB-ECC82-SCH.jpg

Precizez ca modelul tubului l-am luat dintr-o postare aparuta pe DiyAudio :

Citat

* ECC82_JJ LTSpice model
* Modified Koren model (8 parameters): mean fit error 0.147201mA
* Traced by Wayne Clay on 2/19/2013 from JJ data sheet using Curve Captor v0.9.1
.subckt ECC82_JJ  P G K
    Bp  P K  I=
+ (0.02535028006m)*uramp(V(P,K)*ln(1.0+(-0.06894287121)+exp((0.9841029777)+
+ (0.9841029777)*((38.79581077)+(-232.3510249m)*V(G,K))*V(G,K)/sqrt((38.93090601)**2+
+ (V(P,K)-(14.24091255))**2)))/(0.9841029777))**(1.26397081)
  Cgk G K 2.6p ; 0.7p added
  Cpk P K 2.1p ; 0.2p added
  Cgp G P 2.33p ; 0.2p added
  Rpk P K 1G
  d3  G K dx1
.model dx1 d(is=1n rs=2k cjo=1pf N=1.5 tt=1n)
.ends ECC82_JJ

Mai jos poti face click pe pozele reduse, pentru a vedea screenshot-urile la dimensiune normala.

In poza de mai jos, se vede DSB-ul pe nodul V(out_rf):

modulator-DSB-ECC82-GRF-t.jpg

Aici poti vedea spectrul in acelasi nod V(out_rf):

(click pe poza)

modulator-DSB-ECC82-spectru1-t.jpg

Poza de mai jos reprezinta acelasi spectru, cu span mai ingust :

(click pe poza)

modulator-DSB-ECC82-spectru2-t.jpg

Iar aici poti vedea nivelul purtatoarei de 9MHz in raport cu nivelul lateralelor distantate la 2KHz:

(click pe poza)

modulator-DSB-ECC82-spectru3-t.jpg

Cam atat deocamdata. Nu uita ca e totusi o simulare, dar ma astept ca daca vei incerca, sa obtii rezultate incurajatoare.

Acum 1 oră, yo3fhm a spus:

Rezultatele mi se par nerealiste (-81 dB atenuare a purtatoarei fata de laterale)

Va salut,

Multumim @yo3fhm pentru analiza.

Datorita faptului ca acelasi model este utilizat pentru ambele instante ale tubului din circuitul simulat, este de asteptat sa obtineti o atenuare a purtatoarei nerealist de buna. Este ca si cum ati realiza un modulator practic cu tuburi imperecheate perfect. O utopie!

Ca sa ne apropiem de realitate, va propun, daca aveti timpul si dispozitia, sa inserati o sursa de tensiune de 1 ... 2 Volti in serie cu una dintre grilele lampilor din simulare. Pe baza tensiunii de taiere de -20V la Ua=250V din foaia de catalog am ales 1 ... 2V ca fiind 5-10% variatie a tensiunii de taiere fata de valoarea tipica. As fi folosit date statistice, dar nu am gasit. Incercati sa echilibrati modulatorul dupa ce tuburile au fost "dezechilibrate" in mod artificial si vedeti la ce optim ajungeti.

Puteti continua cu aproximarile si adauga mici capacitati parazite la electrozii tuburilor, variatie de 5-10% fata de ce declara foaia de catalog, tot in ideea de a modela dezechilibrul dintre doua tuburi alese la intamplare din gramada. Apoi, cu tuburile "dezechilibrate" in mod intentionat, dezechilibru care nu se poate elimina in practica, sa incercati sa ajustati componentele pasive externe la care constructorul are acces si sa incercati o noua optimizare cu tuburile usor diferite dpdv al caracteristicilor electrice.

Cu multumiri.

Edited by cirip
Acum 11 ore, cirip a spus:

Datorita faptului ca acelasi model este utilizat pentru ambele instante ale tubului din circuitul simulat, este de asteptat sa obtineti o atenuare a purtatoarei nerealist de buna. Este ca si cum ati realiza un modulator practic cu tuburi imperecheate perfect. O utopie!

Sunt convins ca aveti dreptate si multumesc ca mi-ati atras atentia, dle. Cirip . Chiar nu m-am gandit la aspectul respectiv.

Acum 11 ore, cirip a spus:

Ca sa ne apropiem de realitate, va propun, daca aveti timpul si dispozitia, sa inserati o sursa de tensiune de 1 ... 2 Volti in serie cu una dintre grilele lampilor din simulare. Pe baza tensiunii de taiere de -20V la Ua=250V din foaia de catalog am ales 1 ... 2V ca fiind 5-10% variatie a tensiunii de taiere fata de valoarea tipica. As fi folosit date statistice, dar nu am gasit. Incercati sa echilibrati modulatorul dupa ce tuburile au fost "dezechilibrate" in mod artificial si vedeti la ce optim ajungeti.

Puteti continua cu aproximarile si adauga mici capacitati parazite la electrozii tuburilor, variatie de 5-10% fata de ce declara foaia de catalog, tot in ideea de a modela dezechilibrul dintre doua tuburi alese la intamplare din gramada. Apoi, cu tuburile "dezechilibrate" in mod intentionat, dezechilibru care nu se poate elimina in practica, sa incercati sa ajustati componentele pasive externe la care constructorul are acces si sa incercati o noua optimizare cu tuburile usor diferite dpdv al caracteristicilor electrice.

E OK, am testat variantele sugerate de dvs.

Dpdv didactic, inserierea sursei pe grila a demonstrat clar efectul. Dar in practica, nu va exista asta, ci doar diferentele constructive dintre tuburi.

Modelul folosit include capacitatile dintre electrozi. Ptr. a "decompensa" un tub, i-am mai adaugat cate o capacitate de 1pF intre G si K si intre G si A .

Efectul a fost devastator :limb:  - o atenuare de numai 15dB a purtatoarei. Hi.

Nu am incercat sa variez rezistorii din grile, ptr a incerca o reechilibrare, dar ... e timp. Chiar sunt curios.

Mai e un aspect pe care nu stiu cum sa-l interpretez: oare capacitatile dintre electrozi pot varia in timpul functionarii tubului ( pe motive termice) ?

Cu stima,

Cezar

La 12.02.2021 la 0:58, yo8tot a spus:

20210212_002641.thumb.jpg.d681e12baddc05c9d6bffc346b890a7f.jpg

Valori in jurul a 40dB pentru rejectia purtatorului la iesirea unor asemenea modulatoare echilibrate mi se pare ok.

Cu atenuarea pe flanc a filtrului SSB (de obicei cam 20 dB la XF9B) se poate obtine astfel o rejectie finala a purtatorului de 60 dB (sau chiar spre 70 dB cu filtre home made cu 8-10 poli cu flancuri abrupte) ceea ce in trafic este chiar ok, oricum este mult sub nivelul produselor de IMD ale Tx-ului.

In aplicatiile acestea cu tuburi este recomandat sa urmezi principiul KISS, deci evita complicatiile destinate a mai adauga cativa dB la acest parametru care deja are valori suficiente.

Ca idee, din cate-mi amintesc, la trx-urile cu tuburi fabricate de Heathkit (SB100, 101, 102, HW100, 102) specificatia globala era la valori de...  "better than 45 dB", la Collins KWM-2 era "better than 50dB" dar foloseau modulatoare echilibrate cu diode in inel, iar la TS950 (primul DSP intr-un TRx de amator) era masurata pe la 70dB.

Tot ca idee, la KX3 mai mult de 70dB (60dB in unele benzi) "pe reglate si pe masurate" nu am reusit (si acesta are reglajele prin software/DSP!).

Succes!

Acum 9 ore, yo3fhm a spus:

Dar in practica, nu va exista asta, ci doar diferentele constructive dintre tuburi.

Va salut,

Desigur ca in practica nu exista o sursa in serie cu grila. Intr-adevar, exista diferente constructive si asta va duce la o deviatie a caracteristicii de transfer a fiecarui tub individual fata de media publicata in catalog. Acea sursa in serie cu grila din simulator exact asta incearca sa modeleze: diferentele constructive intre tuburi. Este un artificiu de simulare a diferentelor intre tuburi. Doua tuburi luate la intamplare din cutie si polarizate cu aceleasi tensiuni vor determina aparitia unor curenti de anod usor diferiti. Folosind exact acelasi model pentru toate instantele de tub din simulare, nu permite reprezentarea corecta a dezechilibrului, a micilor diferente dintre doua tuburi luate la intamplare.

Va supun atentiei o simulare care ilustreaza efectul. In chenarul dreptunghiular este un "tub ECC82 echivalent", bazat pe acelasi model, dar a carui caracteristica este usor deplasata in jurul mediei publicate in catalog. Se obtine o familie de curbe in jurul celei nominale. Aceasta familie de curbe s-ar obtine masurand si afisand pe acelasi grafic 10 tuburi ECC82 individuale din cutia NOS.

caract_12AU7.thumb.png.9505b11210f452db790ba76f81a6fe7f.png

Sper ca am fost mai explicit acum. Oricum, este un exercitiu pur didactic. Observatiile d-lui @Traian B arata ca in practica se obtin rezultate satisfacatoare fara prea multa farmacie.

Edited by cirip
Acum 3 ore, grosu99 a spus:

Poate ne spuneti si cum se regeaza un modulator echiibrat cu MC1496P !  Asa ar fi logic...

Seara buna!

Raspund eu, ptr ca eu ma simt ... "vizat" :)

Si da, ma simt "vizat" datorita unei afirmatii pe care am facut-o, fara sa o completez in mod corect :

La 17.02.2021 la 8:06, yo3fhm a spus:

Personal, pot sa-ti spun ca dintr-un MC1496 corect reglat, poti sa scoti cam 51dB atenuare. 

Eram grabit sa plec la job si am omis un amanunt important, anume faptul ca cei 51dB atenuare a purtatoarei, nu i-am scos doar din DBM-ul cu MC1496, ci dupa ce am trecut semnalul printr-un filtru. Din MC1496 am scos intre 35 si 39dB atenuare a purtatorului fata de benzile laterale. 

Imi cer scuze pentru omisiune si ptr confuzia creata !

Schema pe care am utilizat-o a fost cea de modulator cu suprimarea purtatorului, publicata in foaia de catalog a circuitului.

@cirip: frumoasa exemplificarea, tks !

Edited by yo3fhm

@yo3fhm

Multumesc pentru simulare! Sunt curios daca variaza atenuarea in functie de nivelul semnalului audio. In cazul meu variatia este substantiala.

Stiu despre tubul 7360. Am cateva transceivere cu el. Dar din pacate a ajuns la pret de cocaina. Mai sunt cateva tuburi echivalente dar nu am chef sa merg pana in capatul opus a orasului sa stau la coada la vama pentru 2 lampi.

Sunt in schimb alte doua variante pe care as vrea sa le incerc. Am cateva 6BN6, gated beam tube. Cu doua bucati ma gandesc ca ar trebui sa functioneze ca un modulator in comutatie.

A doua varianta ar fi ceva total diferit. Sa atenuez purtatoarea cu un cristal, cam asa:

image.thumb.png.59f84a45cbcc8a05193163b7031aaf47.png

Pana una alta am incercat si varianta cu doi tranzistori cu germaniu P417, oarecum ca schema de mai jos. Doar ca circuitul din colector nu este acordat:

image.thumb.png.5648caedce885483d7a7ec7cac7dbefa.pngimage.thumb.png.62220771b52b0c7afc76b695d6ebc45f.png

Performantele sunt asemanatoare cu primul montaj.

Cel mai simplu modulator cu circuit integrat mi se pare cel din Elecraft K2. Mai ales daca se foloseste si oscilatorul din NE602 pentru purtatoare:

image.thumb.png.7dc8acf124da22efa271bf2ba73c3fce.png

Asta este articolul care m-a starnit initial. Prezinta o multime de variante:

http://marc.retronik.fr/AmateurRadio/SSB/Active_SSB_Modulators_[73Mag_1963_7p].pdf

Va salut @yo8tot,

Daca se accepta simularile, as mai contribui si eu cu cateva sugestii in plus fata de ce s-a scris pana acum.

M-am uitat mai atent la schema modulatorului postat de dvs. si in opinia mea are cateva problemute. Le putem discuta, daca doriti.

Intre timp, daca mai doriti sa ramaneti pe varianta cu tuburi ECC82, va propun si eu alaturi de colegul nostru YO3FHM o schema simplificata, dar mai eficienta decat cea postata de dvs. Necesita un singur transformator acordat pe 9MHz. Iesirea este adaptata (cam la repezeala) pe 500 Ohmi, impedanta tipica a unui XF-9B.

Cateva observatii:

• R5, R6 din simulare mimeaza un semireglabil de 250 Ohmi pentru echilibrare.
  • Nivelul de oscilator de 9MHz trebuie sa fie destul de mare pentru a beneficia de nivel mare la iesire. In simulare are amplitudinea de 10V
  • Dupa cum observati, transformatorul audio nu este necesar.

Schema fiind relativ simpla, sper sa va capteze interesul si sa o testati practic.

mod_dsb_lampi.thumb.png.521372bf920d82a2f3038fc7d79cd0bf.png

Edited by cirip
On 2/18/2021 at 4:51 PM, Traian B said:

oricum este mult sub nivelul produselor de IMD ale Tx-ului.

Si cam care ar fi produsele IMD in cazul unui filtru SSB coret ? 

IMD presupune prin definitie, mai multe semnale. Ori, in czaul unui "  excitator " construit corect, avem doar o mica plaja, centrata in limite mici. 

Stropitorile care apar in traficul ramatoricesc US, nemonitorizate de ANCOM, au un filtru " involuntar trece tot " . Si uite asa apar IMD.....si nu stim cum sa scapam de ele.

Edited by RST

@cirip

Am incercat modulatorul din schema simulata anterior. Nu am un ECC82 decat daca scot o bucata din R390. In general evit tuburile care au preturile umflate de armata de audiofili. Am folosit tot 6C5, mai ales ca aveam deja placa pe masa. Ca o paranteza, acum mi-a trecut prin cap sa schimb tuburile. Desi sunt NIB exista oricand posibilitatea sa nu mai fie in parametrii. In loc de R5, R6, R2 am pus un singur trimer de 5K. Ulterior am mai adaugat o rezistenta de 20K de la cursorul trimerului la masa pentru ca tuburile consumau vreo 4-5mA.

Nu am reusit sa obtin o atenuare mai buna de 14db, indiferent de nivelul semnalelor. Ulterior am modificat putin montajul pentru o varianta foarte asemanatoare. Am pastrat totusi trimerul din catod.

image.thumb.png.2b1972f3fdb2e8c266f64871bf6d82d3.png

Mai ales ca tubul 6J5 este apropiat de 6C5. Nu am pus un trimmer in circuitul anodic, in schimb am trisat si am variat putin frecventa generatorului. Oricum circuitul LC pare a fi puternic amortizat. Atenuarea a fost in jur de 20db. In schimb nu varia deloc in functie de amplitudinea semnalului audio. Asta ar fi un progres fata de primul montaj. Cele mai bune rezultate se obtin cu un nivel mic de la oscilator.

image.thumb.png.2cac7c9896b4ca7cd08c572b85943aa3.png

image.thumb.png.7cd8114e3b4f161f2a3d95ab036f24e5.png

image.thumb.png.8e703f6d44fe40d5f5963acfde8b16ff.png

In afara de cazul in care am gresit ceva de genul niste cerinte speciale de simetrie la transformatorul din anod cred ca totusi un modulator echilibrat este superior. Transformatorul audio de la primul montaj e doar pentru test, in final nu va fi necesar. Am un microfon Phonic DM.680 care are iesire simetrica. Zilele astea astept sa ajunga niste triode 6G2 cu care o sa incerc un amplificator de microfon diferential.

Pana atunci daca am timp vreau sa mai incerc varianta cu suprimarea purtatoarei cu un cristal, ca in schema din postarea anterioara.

Edited by yo8tot

Va salut @yo8tot,

Va multumesc pentru test si revenirea cu informatii.

Sunt surprins de rezultatele nesatisfacatoare. Eu am folosit ECC82 in simulare pentru asta am avut disponibil ca model, dar cred ca orice trioda ar trebui sa-si faca treaba.

De asemenea, inteleg ca ati facut modificari la schema si nu imi este clar cu ce ati experimentat in final. O schema exacta ar fi de ajutor. Valorile rezistentelor din catozi nu sunt intamplatoare, ci se bazeaza pe caracteristica  de transfer a tubului ECC82. Mai mult, cuplajul dintre catozii tubului permite conversia semnalului din mod single-ended (SE) in mod diferential (DIF). Ajustari in zona aceea nu sunt recomandate. Punand un pot de 5K, ati redus cuplajul dintre tuburi si conversia SE-DIF se face mai ineficient, cu rezultate defavorabile asupra echilibrarii. Ce ati constatat? Trece nivelul purtatoareai printr-un minim sau nu? Daca nu, sau daca minimul este la un capat, atunci cuplajul intre catozii tuburilor este prea slab. Remarcati ca schema Motorola are catozii cuplati direct.

Este normal ca circuitul LC sa fie amortizat, daca ati folosit schema Motorola din postul dvs. De fapt, amortizarea depinde de valorile LC folosite. Este un artificiu care permite evitarea bobinei cu priza mediana, dar pretul platit este amortizarea si castigul redus al modulatorului.

Cred ca o sa caut o dubla trioda prin sertare si o sa incerc sa realizez un modulator DSB, doar asa de-un pampelzir, ca sa vedem la ce performante ajung.

Cirip

Buna dimineata,

Revin cu realizarea practica si masuratori asupra montajului de modulator DSB cu tub ECC82.

Eheee, n-am mai facut un modulator DSB analogic de cand era lupu' catel. Mai mult, de cand "am dezertat" la zona de procesare digitala, m-am cam naravit la performante obtinute "usor". Numai cine nu vrea nu obtine macar vreo 70 dB atenuare pe laterala nedorita atunci cand ii articulezi o desepeala de la mama ei :rade: Dar sa revenim la lumea pamanteana.

Asa cum era de asteptat, rejectia purtatorului nu este la nivelul optimist al simularilor, unde totul este perfect echilibrat. Dar nici prea rau nu este, avand in vedere simplitatea montajului.

Iata etapele:

Intai am realizat bobina cu priza mediana si infasurarea de cuplaj. Am infasurat bifilar vreo 20 de spire, plus infasurarea de cuplaj de vreo 10 spire. Am determinat prin masuratori ca necesita 12pF ca sa se acordeze pe 9MHz.

realizare_bobina.thumb.jpg.78575208ad784ca341be2894f1501375.jpg

Apoi am realizat montajul experimental pe un cablaj mai vechi cu piese plantate incomplet. Este cablajul de la proiectul meu de radio cu lampi prezentat pe forum mai demult. Pentru experimentul cu modulatorul DSB, cablajul nu a folosit decat ca suport mecanic si circuitele de alimentare.

montaj_ECC82.thumb.jpg.5e39e886bb0659406b55821e51ef52cc.jpg

Pentru purtator si modulatie am folosit doua generatoare de semnal sinusoidal. Purtatorul de 9MHz scotea +10dBm (cam 4Vvv ptr ca era cam in gol), iar modulatorul de 1.5KHz scotea vreo 8Vvv, tot din cauza ca dadea in gol, de fapt pe impedanta de intrare mare a primei triode.

sig_gen_ECC82.thumb.jpg.296ebcecef4799266a6314597bed2a7e.jpg

Cam asa ceva se vedea pe osciloscop dupa ce am rotit trimerul in asa fel incat sa trec cu purtatorul printr-un minim. Am pus trimer de 100 de Ohmi ptr. ca nu am avut de 250 de Ohmi. Echilibrarea s-a produs cam spre capat. Cred ca i-ar mai fi placut vreo suta de ohmi. Canalul 1 vizualiza semnalul DSB, iar canalul al doilea vizualiza semnalul modulator. Se vede si un spectrulet pe-acolo, dar e greu de citit cat erau nivelele si nu stiu cum sa pun markeri. Am rezolvat-o, insa, prin post-procesare.

oscilo_ECC82.thumb.jpg.b299afbb4c5c7f85c918f14d3986462e.jpg

In final, ca sa pot face o masuratoare exacta a rejectiei purtatorului, am extras semnalul DSB din osciloscop si i-am calculat spectrul separat. Purtatorul se afla la -35dB fata de benzile laterale. As zice ca nu e rau deloc, avand in vedere vraistea de pe placa de test. Am observat si eu variatia cu 3-4dB a nivelului purtatoarei atunci cand se modifica nivelul modulator, dar nu cred ca este prea deranjant. Daca filtrul este pozitionat corect fata de purtator, atunci flancul filtrului ar trebui sa mai adauge vreo 20dB de atenuare.

postprocesare_ECC82.jpg

Schema este cea simulata de mine intr-un post anterior. Am inlocuit rezistenta comuna de catod cu 2.7K in loc de 750 ohmi, ca sa polarizez tubul corect. Negativarea a iesit cam de 12V (pe masuratelea), ceaa ce inseamna vreo 2.2mA curent static pe fiecare sectiune de trioda.

Si-am incelecat pe-o sa

Si v-am spus povestea modulatorului DSB cu ECC82 ... asa.

Si-am incalecat pe-o capsuna ...

Dar nu, ... nu v-am spus o minciuna, pentru ca ati vazut poze pe bune.

Sper sa va fie de folos.

Cirip

L.E. Nu stiu de ce, dar ultima poza, cea cu post procesarea nu apare decat daca sunt logat.

Edited by cirip