Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
pop_ady44

Interfata mufa remorca auto.

Recommended Posts

Va salut 

Sunt interesat de o interfata, pentru a putea conecta o remorca auto ,pe masinile care au semnalizare bec ars.

Ce vreau eu se gasesc in comert dar la preturi mari si fiabilitate O barat.

As vre sa fie cu mosfet sa sa fie cat mai miniaturizata.

Ce trebuie sa faca?

La primirea semnalului(12 volt)sa deschida circuitul spre becul de pe remorca.

teoretic sunt 13 fire 10 comenzi 

Deci ar trebui 10 astfel de etajeindependente.

mai multe detali stabilim cu cel care se incumeta sa proiecteze o schema si un pdf cu cablajul.

Acuma am ceva cu relee dar ma cam supara ca mai face probleme 9.

Toata treaba o sa fie contra cost cu conditia sa nu fie mai scump decat unu din comert.

Sapt trecuta am facut instalatia la mb sprinter din 2013. Am ceva scheme care au fost in cutie, daca vreti o sa le pun aici, poate intereseaza si pe altii. Trebuie legata la can ul masinii si activata cu testerul. Altfel nu merge nimic, majoritatea comenzilor se fac in pwm si cu tensiuni variabile.

Spune ti pe ce masina vreti sa montati, eu am recuperat in mare parte schemele de montaj.

Edited by Faker

Pe un Ford Galaxy2004.

Un golf 4 2003.

Ambele au comenzile clasice cu fire pentru festecare functie.

Ambele au defectare bec ars si daca pui sarcina mai mare face tot felurile de prostioare.

Edited by pop_ady44

Sigur la golf4 poti pune sarcina mai mare ca nu are nimic. G4 nu are centrala lumini, e monitorizata doar faza scurta si luminile de la frana. Si la galaxy cred ca tot asa este, e sasiu ca pe sharan, care iarasi nu are centrala de lumini.

Asa ca niciunul din ele nu face prostioare.

Edited by Faker

Am incercat .

Golful 4 momentan are o interfata westfalia ”semidefecta„

pe motiv ca nu vrea sa aprinda becurile pe frana care le aprinde un releu.(deci tot ok dar.......parca as face mai frumos)

Ford are verificare bec ars pe toate firele si daca becul de pe aripa fata (semnalizare)e ars semnalizeaza in bord.

Nu ma risc sa fac ceva pe instalatie .

Dupa cum ziceam, ambele masini sint fara centrale de lumini. Iti semnalizeaza doar bec ars, nici macar nu specifica care si unde. Modulul ala cu nr 393 ((Gluh Lampe Control) functioneaza cu punere la masa. Se intrerupe filamentul becului si iti apare un martor aprins in bord. 
Dar..nu stie de consum, tu poti pune de ex pe faza scurta 10 becuri, cat te tin firele. Dar le va aprinde, modulul ala nu stie de consum.