Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Oprire joc de lumini la instalatie chinezeasca


Marady

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Câte şiruri are, două ? Dacă e aşa, întrerupe traseele dintre integrat şi bornele a treia şi a patra cum priveşti fotografia, apoi bornele le uneşti între ele şi apoi cu borna (-) de la puntea redresoare.Astfel şirurile vor rămâne aprinse continuu.Dacă se vrea revenirea la folosirea jocurilor de lumini, se refac traseele întrerupte şi se îndepărtează legăturile făcute între cele două şiruri şi minusul punţii.Liniile roşii reprezintă întreruperea traseelor, iar cele verzi trasee noi.Acolo se fac punţi cu fire izolate, astfel încât minusul şirurilor de leduri (bornele 3,4) să se ducă direct la minusul punţii redresoare, în loc să fie acţionate de controllerul jocului de lumini.Se poate la fel de bine să dezlipeşti pinii integratului la cele două trasee şi ridici pinii uşor în aer, să nu mai aibă contact.

https://i.imgur.com/aDGp07M.png

Link spre comentariu

Merge! Mulțumesc pentru ajutor. Când n-ai pic de cunoștințe în domeniu, parcă n-ai nici mâini, nici picioare, și totuși îți dorești să te plimbi. Bineînțeles că și după a 3 a explicație am înțeles greșit: am ridicat cele 2 piciorușe, și-am legat 2,3 și 4, motiv pentru care am dat naștere la acea pâlpâire "surdă". Abia în seara asta, după ce am văzut schema, am reusit să rezolv problema. Un desen ajută mai mult decât orice explicație. Îmi cer scuze și celor care au considerat că-mi bat joc, n-am intenționat acest lucru, doar ca nu-s familiarizat cu site-ul. Mai mult ca sigur vă voi mai deranja pe viitor cu diverse probleme de genul acesta. Încă o data, vă mulțumesc pentru răbdare și ajutor. Sunteți minunați! Mulțumesc pentru implicare.

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...
La 06.02.2021 la 14:05, validae a spus:

Dacă vrei ca luminile să stea aprinse continuu, uneşti traseele desenate cu negru peste imagine.Practic scurtcircuitezi tiristorii ce comandă şirurile de leduri sau becuri.Ca o idee, poţi pune două comutatoare miniatură sau unul dublu care să închidă acele trasee, astfel putând controla modul de iluminare.Dar eu ştiu că aceste jocuri de lumini au şi un mod ,,steady on,, care opreşte jocul de lumini.De ce nu folosiţi acea setare ?

KnLHNnz.jpg

Se unesc cu pistolul și fludor?

 

Link spre comentariu

Aici este poza cu instalația mea

La 06.02.2021 la 14:05, validae a spus:

Dacă vrei ca luminile să stea aprinse continuu, uneşti traseele desenate cu negru peste imagine.Practic scurtcircuitezi tiristorii ce comandă şirurile de leduri sau becuri.Ca o idee, poţi pune două comutatoare miniatură sau unul dublu care să închidă acele trasee, astfel putând controla modul de iluminare.Dar eu ştiu că aceste jocuri de lumini au şi un mod ,,steady on,, care opreşte jocul de lumini.De ce nu folosiţi acea setare ?

KnLHNnz.jpg

 

Link spre comentariu

Din ce văd acum, dacă dai jos firele de pe ploturile 4,5,6,7 (numerotate de la stânga imaginii de la bornele marcate AC) şi le lipeşti pe borna (-) a punţii de diode, se vor aprinde continuu indiferent de setarea butonului.

Am marcat pe imagine cu un pătrat roşu unde trebuie să lipeşti firele notate cu 4,5,6,7, după ce le dezlipeşti din locul lor.Dacă vrei să refaci ulterior schema, pune etichete pe fire şi placă la poziţiile 4,5,6,7....altfel se vor aprinde în altă ordine...

Bef8LAl.jpg

P2hiFTu.jpg

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări