Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Zsolt kapros

Izolare placa electronica

Recommended Posts

Cel mai simplu, eficient şi uşor de îndepărtat la nevoie e să dizolvi colofoniu (sacâz) în alcool de 90* şi cu soluţia să lăcuieşti placa pe ambele părţi.Colofoniul e hidrofob (respinge apa la nivel atomic)şi protejează perfect electronica de umezeală şi chiar imersare în apă dacă stratul e continuu.

Edited by validae
litere

Doar dacă stratul depăşeşte 1mm probabil.Un strat subţire e suficient de flexibil.În caz de plăci mari supuse la vibraţii extreme aş recomanda siliconul...

Acum 8 ore, validae a spus:

Cel mai simplu, eficient şi uşor de îndepărtat la nevoie e să dizolvi colofoniu (sacâz) în alcool de 90* şi cu soluţia să ăcuieşti placa pe ambele părţi.Colofoniul e hidrofob (respinge apa la nivel atomic)şi protejează perfect electronica de umezeală şi chiar imersare în apă dacă stratul e continuu.

Am uitat sa precizez ca este expus la caldura relativ mare aprox 80-90C si la vibratii ... este vorba de un incarcatorul intern al unei masini electrice.

Dacă iniţiatorul dădea de la început detalii....că ştiam şi eu de silicon sau răşini, dar pentru plăci mici şi utilizate în condiţii relativ normale, colofoniul era disponibil pe masa oricui.Eu nu aveam de unde să visez ce are omul acolo, putea fi un începător fără prea multe posibilităţi.Pentru aplicaţii exotice am ceva spray CHB cu care dacă dai o placă electronică, funcţionează şi sub apă....

Edited by validae

Ce vrea userul este similar "tropicalizării" subansamblelor electronice.Se făcea pe categorii climatice şi de exploatare.Lacuri speciale,răşini epoxi,poliesterice,ş.a.,speciale.

Şi siliconul dacă se aplică trebuie să fie de tip neutru.Cel uzual are activator acid acetic.

Pentru protectie contra umezelii eu folosesc de multi ani, cu rezultate foarte bune, "Plastik 70".

Dupa aplicarea cu atentie, in doua straturi, cablajul respectiv poate fi cufundat in apa, fara probleme.

Edited by PINTI

@nico_2010 are 100% dreptate, sugestiile lui sunt cel mai indicate insa motivul pentru care am facut recomandarea aia era pentru ca s-a intrebat despre asa ceva ( lac ) daca este bun si s-a recomandat sacazul.

Eu daca as avea de ales intre sacaz si lac as alege lac.

Adica a fost o chestie stric la obiect.

Principalele probleme generate de mediul in care va lcra montajul sunt vibratiile si temperatura.

O posibila solutie ar fi asta(sau ceva similar): https://www.digikey.ro/product-detail/en/chip-quik-inc/EGS10B/EGS10B-ND/9836743

Daca montajul ar fi lucrat intr-un mediu umed da, solutii gen Plastik701, lac, colofoniu, smoala, lac de unghii si altele ar fi fost OK intr-o masura mai mica sau mai mare, dar nu este cazul aici.