Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
RST

Aviz ( radio ) amatorilor !

Recommended Posts

Am cautat si gasit acest forum in urma cu 4 ani. 

Am cautat dupa ce terminasem o etapa a vietii, si revenise pasiunea tinuta sub " papuc " timp de 20 de ani. 

Am revenit in domeniu, asa cum pestele isi dorea Oceanul Pacific....avid de pasiune si lucruri noi, 

Am crezut ca voi gasi oameni pasionati de a construi, a gandi ! Nu de a manevra butoane colorate. Si in functie de culoarea si numarul butoanelor....Dx-ul e mai valoros. 

Am intalnit o comunitate blazata, trecuta....sau in cel mai bun caz, ramasa la un nivel. De jos.

Prntru mine radioamatorismul inseamna a concepe si a crea practic. A cumpara e o rusine, pentru ca radioamatorismul nu se justifica: Cumperi cand vrei ceva comercial. Asa cum isi cumpara un baiat cu BMW x8...ultimul sistem audio si cel mai bun sistem CB pe canalul 28....sa afle unde-i politia cand merge cu 200 la ora. 

Am avut propuneri de cativa ani sa intru in " breasla " radioamatorilor. Am refuzat elegant pe motiv ca nu-mi place emisia. Toamna trecuta am mai avut un imbold....mi l-a dat un prieten. 

Nu am fost la acel examen.....si nu cred ca va urma alta initiativa. Dar daca va urma, o sa fiu acru si dur in trafic. 

Voi face cateva demonstratii de putere si de receptie ( aka " duplex " ). Cu Noua Zeelanda....cum si de ce, e problema mea, voi doar sunteti martori. Voi face misto worldwide subtil de radioamatorii romani. 

Gen YorguOlyanaZeroNainRaduSanduTanase. Etc. Am o imaginatie debordanta...si beat si teaz. 

Decizia de mai sus e batuta in cuie. Topicul se va sterge. Sper sa il si luati la cunostinta. 

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines