Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Dc Trap - Ajută la eliminarea zgomotului de tip ,,Hum,,?


Untold

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 224
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator viobio
Acum 29 minute, sesebe a spus:

Și toate astea din cauza ca sunt unii împotriva surselor SMPS care n-au nici o problema cu ce este sau vine pe rețea, iar dacă sint bine făcute nici nu creează probleme EMC sau sa aibă zgomot la ieșire. 

Mult prea mult hate pe aici in ultimul timp. 

:26

Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 2 ore, Marian a spus:

Nu e hate, e doar o dezbatere clasica intre electronisti, cum au fost muuulte pe forum.

O fi..... dar să nu fie cu supărare..... nu prea am văzut suspendări pentru că nu este cineva de acord cu x sau y, zic că ai făcut exces de zel, îmi asum asta și îmi poți aplica câte zile de suspendare dorești tu. 

Ai aplicat metoda...... pentru " că pot" , cum a zis Codrin Cap de Cretă. 

 

Editat de viobio
Link spre comentariu

N-are legatura cu acordul ori dezacordul tehnic, are legatura cu un comportament abuziv repetat in ciuda avertismentelor mele verbale.

Nu am abuzat pe nimeni, e doar o chestie de principiu pe care toti trebui sa o inteleaga, regulamentul se aplica tuturor.

 

LE: De acelasi tip de atitudine protestatara am avut parte si cand am preluat bazarul, o multime ma acuzau ca abuzez, asta pentru ca erau invatati fara moderare, fostii colegi fiind coplesiti de multimea de nereguli n-au avut timp si poate nici rabdare sa se ia la tranta cu ei, eu in schimb da, si dupa un timp toata lumea a inteles ca de fapt regulamentul exista si exista si moderator activ, scandalurile la bazar sunt acum o amintire.
Nu ma astept nici aici la o atitudine diferita, tocmai pentru ca sectiunea a stat fara moderare un timp considerabil, oamenii s-au invatat cu mai multa libertate de exprimare sau actiune.

Am aplicat sanctiunea ca sa arat ca nu mai este cazul si ca sunt aici, activ si gata sa intervin cand situatia o impune, indiferent despre cine este vorba, si mai ales pentru ca ce a facut Der_doktor nu se face, nu acuzi pe cineva de manipularea rezultatelor unor teste daca acele rezultate te contrazic, e o chestie foarte grava pe care n-as tolera-o nimanui.

Ca tu vezi lucrurile altfel e problema ta.

Editat de Marian
Link spre comentariu
17 minutes ago, icar said:

Lasind gilceava la o parte, inteleg ca sa se monteaza aceasta "capcana". Corect?

1.thumb.png.b7da8882f484d27e01a1fcbe0da248ce.thumb.png.95af543ab034a5f1e36d58d9713a0b92.png

 

 

Ati conectat asa cum se conecteaza un GND lift.

 

DC trap se pune in serie cu Faza (sau Nulul, ca in România nu stii care e care).

 

Dle @icar, incercati sa intelegeti ce faceti acolo. DC trap si GND lift introduc probleme de electrosecuritate daca nu sunt bine aplicate. 

@icar, in exemplul Bryston aveti un GND lift in stanga si un DC trap sub priza. Remarcati diferentele.

 

DCblock.gif.2fbb41e81be4f1e3a016c3a85074

Link spre comentariu

Nu stiu cine tocmai a intervenit aici dintre colegii moderatori si-a sters ultimele 2 postari, insa daca tot o faceti macar sa va si asumati asta, specificati ce si cum si de ce ati facut-o, altfel ma puneti pe mine intr-o lumina proasta!

 

In alta ordine de idei, sunt convins ca Dl @icar stie despre ce este vorba insa dorea neaparat sa vin cu schema exacta, adica ceva in genul asta:
002.thumb.png.c366e35d191043579bb3a914e4a33d3b.png

 

Asta probabil in ideea unei completari la ce s-a discutat pana acum, insa am crezut ca totusi se subantelege, nici macar un incepator n-are cum sa presupuna ca inseriem dc-trap cu nulul de siguranta dupa cate s-au discutat aici, am vorbit in mod explicit despre transformatorul de retea si protejarea sa de componenta continua de pe retea ( acolo unde exista ).

Eu am facut munca grea ce a constat in acele teste, am presupus ca munca usoara de a alege o varianta potrivita de schema o poate face fiecare.

 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări