Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Carmen 2, incercare de resuscitare


icar

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 67
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Am verificat condensatorii de capacitate mare, sa zicem ca sunt in limita tolerantei, 120n in loc de 100n, am schimbat ekectroliticii din anodica cu unii noi, am schimbat electroliticul din negativare cu unul nou, am verificat legaturile, pe unde se pare ca s-a umblat. Am pus redresoarea, e buna, adica redreseaza! Am pus lampa finala, 6fi3P (adica F rusesc), cu asta a venit in loc de ECL82. In difuzor se aude un brum, dar, dupa citeva zeci de secunde, intra in oscilatie. Am pus si restul lampilor, EBF89, ECH81 si  EM80. Fara antena, pe medii, prinde un post (c.v. aproape deschis), dar tot asa, dupa citeva zeci de secunde intra in oscilatie. Deocamdata nu m-am prins de ce!

 

Link spre comentariu

Gata, am rezolvat cu oscilatia: am inversat intre ele legarurile din secundarul trafului de iesire. 

Am pus, pe post de antena, o bucata de sirma de vreo 2 m. Pe unde lungi, in afara de un bâzâit si ceva pacanituri, nu se aude nimic, pe unde medii, am gasit doua posturi, unul romanesc, altul unguresc si, cu c.v.-ul aproape inchis, niste pacanituri regulate, cam doua pe secunda. Pe scurte, nimic. Va trebui sa ma uit putin pe kit-ul de bobine, sa vad daca nu sunt fire rupte. Din pacate, nu am o heterodina sa vad ce si cum in partea de FI si alinierea. 

Link spre comentariu

EzDin pacate "aerul" si reteaua  e plina  de paraziti, pe AM e greu de ascultat ceva. 

Postul unguresc este Kossuth Radio (din 1924) pe 540khz, are emisie puternica, se prinde in toata Europa. Langa este Romania actualitati, este langa orasul meu in prima loc Ciuperceni. Cand eram xopil acsultam co o casca in paralel cu o dioda, un fir ca antena si pamantare de la teava de gaz. 

Dupa "experienta" in restaurat,preferabil ca  urmatorul "pacient" sa aiba si FM...... 

(ex radio Modern = are si final PP...) 

 

 

Editat de Усилитель
Link spre comentariu
Acum 10 minute, Усилитель a spus:

Din pacate "aerul" si reteaua  e plina  de paraziti, pe AM e greu de ascultat ceva. 

 

Posibil să fie așa în anumite locații (greu de ascultat ceva în AM).

Totuși, în majoritatea locațiilor situația nu-i atât de dramatică. Pe Darclee-ul meu se puteau asculta în condiții bune posturi AM  în București și în condiții mai bune în  locația actuală (lângă Centura București). Cel puțin pe unde medii. Pe scala undelor lungi într-adevăr se recepționează toate mizeriile generate de sutele de surse în comutație, însă pe 153 kHz intră Antena Satelor fără probleme (bârâituri & paraziți).

 

Eu cred că totuși e ceva în neregulă cu aparatul d-lui @icar. În prima fază aș propune o antenă mai lungă și bine degajată, apoi mai vedem ...

 

Link spre comentariu

Da, urmatorul pas este o antena mai degajata si mai lunga. Totusi, pe US ar trebui sa prinda ceva si cu o antena scurta, dar nu se aude nimic. Probabil e ceva pe la kit-ul de bobine. Pacaniturile ritmice, care se aud pe UL si UM, ma tem sa nu vina de la oscilatorul local, care nu se mai pupa cu bobinele de acord, rezultind bataile de heterodinare. Zic si io!

Aparatul a fost luat, nu pentru a asculta la el, ci doar asa, ca olteanul care s-a plictisit si-si pazeste palaria! 

Link spre comentariu

Pe US (dacă receptorul funcționează normal) ar trebui să recepționați măcar  Radio China Internațional cu câțiva metri de sârmă pe post de antenă. E un post foarte puternic care emite pe mai multe frecvențe din gamă și în diverse limbi.

Gama de US ar trebui să fie afectată de paraziți foarte puțin sau deloc.

Greu de spus care e problema (clar există una) fără să am receptorul în față. Încercați să verificați măcar continuitatea bobinelor și prizelor acestora, dacă lipsesc miezurile ori s-a umblat la ele.

Comutatorul de game poate da, de asemenea, astfel de probleme.

Editat de +_Florin_+
Link spre comentariu

Azi am mai facut ceva. Am niste ECH81 si EBF89, asa ca le-am pus pe rind la treaba. Cu ECH81, nu s-a intimplat mare lucru, in afara de putina decalare a posturilor. Cind am schimbat EBF89, s-a intimplat asa:

- pe UM, semnalul a fost mult mai puternic in difuzor, pe UL aceleasi zgomote, iar pe US am prins un post mai puternic si citeva mai slab, cu primul tub;

- pe UM, semnal mult mai puternic in difuzor, pe UL ca mai sus, iar pe US, nu am prins nimic, cu al doilea tub;

- pe UM, semnal putin mai puternic decit cu tubul avut pe sasiu, pe UL ca mai sus, pe US nimic. Pe toate gamele, semnalul era insotit de zgomote.

De aici pot sa deduc ca bobinele au firele intregi, dar sunt dezacordate de trecerea vremi. Normal, lampile sunt uzate, nu poti cere mai mult.

Mai am o problema cu EM80 si anume, sectorul luminos este ingust, si variaza foarte putin cu acordul. Am schimbat rezistenta din anod la 490K, dar nu s-a schimbat nimic. Tensiunea e ca in schema, de 27V dar pe grila de comanda, nu am decit -0,7V. Am pus pe grila, din exterior, - 9V iar sectorul luminos s-a extins pe tot ecranul metalic, dar aparea difuz. Aici imi pare ceva aiurea, nu trebuia sa se inguteze?

Link spre comentariu

După cele descrise de dvs. atât tuburile cu care a venit aparatul cât și cele pe care le-ați folosit ulterior au un grad mare/mediu de uzură.

Propun să folosiți un set de tuburi noi (nos) pe care vă puteți baza. Ca să eliminăm definitiv o cauză a problemei. Nu sunt scumpe și încă se găsesc.

Punctul 2, un "set" de măsurători (tensiuni) în punctele esențiale ale schemei. 

Fiind siguri că cele enumerate mai sus sunt ok, putem căuta alte cauze (legate eventual de bobine, acord, aliniere, contactele claviaturii, etc-etc).

Dacă tot ați pierdut destul timp cu acest aparat, e păcat să nu îl aduceți în parametrii, abordând o depanare sistematică. E o părticică din istoria electronicii și chiar merită efortul (părerea mea).

.................

În altă ordine de idei, aparatul are nevoie de o antenă mai mare !

 

 

Editat de +_Florin_+
Link spre comentariu

Mi-a mai dat putina  bataie de cap pina am gasit contactul imperfect din primul traf FI, dar s-a rezolvat.

Am incercat o curatenie, atit cit s-a putut. Am incercat cu o pensula moale, cu putin alcool, pe kit-ul de bobine, dar nu a iesit nimic. Nu am insistat, mi-a fost teama sa nu rup ceva.

Pina la urma, Carmen arata cam asa.

2891792291430b6928234830aeecd1cb3a2f21f8

 

 

289179247ab2732f024e1177caae2b191da6babc

 

Unii isi bat capul cu saturatia trafului de iesire, priviti aici hal de montare a trafului de iesite! La un cm de magnetul difuzorului!

Pina la urma, pe UL, abia se aude un post, cred ca Bod-ul, pe UM, ziua, sunt citeva posturi, seara mult mai multe, pe US, ziua mai nimic, seara destule posturi, mai cu fading sau nu. 

Ca sa fie treaba ca lumea, ar trebui reacordate circuitele si realiniate. 

Cam asta fu, adica mi-am facut damblaua.

Mai am un Taviata cu pick-up. Dar si alte proiecte, adica niste aparate, retro, de tip 0-V-0, 1-V-0, 1-V-1 si cu reactie.

 

 

 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări