Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
gogix sorin

recomandare microfon calibrare

Recommended Posts

Buna dimineta,rog pe profesionisti,recomandare,microfon de calibrare,incinte acustice,buget 1000 lei.usb sau xlr?

Am incercat calibrarea unor difuzoare cu microfon audisey,de la un denon multicanal,aplicatia rew,dar nu masoara bine.

Multumesc!

Cum adica microfon de calibrare?

Apoi cum nu stii ca masoara bine?

Poti cauta un SPL metru calibrat. Generezi tonuri si cu sonometrul trasezi un grafic relativ.

Edited by Haralambie

Asa cum este dat mai sus , este bun pt inceput ,si pretul chiar este corect ,si este gasibil la noi .

Se mai poate lua si un  DSP8024 , toate intra in bugetul alocat ,ba chiar mai ramane...https://www.ebay.com/itm/Behringer-Ultra-Curve-Pro-DSP8024-Egaliseurs-graphiques-31-bandes-DSP-8024/193835806303?epid=1817441953&hash=item2d2183ae5f:g:W60AAOSwMbxfuuDG

s-l400.jpg

microfon-omnidirectional-de-masura-behri

Edited by Усилитель

Eu il folosesc pe acesta: https://www.minidsp.com/products/acoustic-measurement/umik-1

Doar pt facut masuratori calibrate este foarte bun.

Avantajul mare este ca avind DAC integrat si folosind fisierul de calibrare de pe site (il download-ezi dupa ce introduci serial no) si nu mai depinzi de calibrarea restului lantului audio pt ca il conectezi pe USB si incarci fisierul de calibrare in programul utilizat (eu folosesc REW) si ai sistem de masura calibrat.

Placa de sunet nici nu mai este necesara daca ai DAC extern (ca mine).

Acum 5 ore, Haralambie a spus:

Cum adica microfon de calibrare?

Apoi cum nu stii ca masoara bine?

Poti cauta un SPL metru calibrat. Generezi tonuri si cu sonometrul trasezi un grafic relativ.

Am un program pe android,daca te referi la masurarea spl,pentru masurarea parametrilor T.S,nu am gadget-uri,vor urma...

stiu ca nu masoara bine,am facut comparatie cu un dayton al unui prieten.

am cateva proiecte,sunt postate pe FB

Sanatate!

Pentru masuratori home made,diy,  cred ca cea mai buna solutie calitate/pret e UMIK-1 sau 2. Microfoanele de masura professionale sar usor de 1000€ si mai ai nevoie si de analizorul audio care costa si ala ceva. Nu te gandi ca iei doar un microfon si-l legi la intrarea placii de sunet, masuratorile o sa fie false cat timp amandoua nu au un raspuns in frecventa liniar.

In banda de interes va fi liniar.

ADica ca si amator in casa te intereseaza 300-8k. Cat sa nimeresti imbinarile filtrelor.

Restul nivelului il faci aproximativ din microfon, restul dupa ureche.

Sub 300-500 oricum nu prea e relevant in casa, mai ales in camere mici.

Hai sa zicem cand ai camere de 30mp cu tavan inalt, mai merge un pic mai jos...