Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest

De unde vin de fapt coletele firmei Mouser ? Au filiale europene, sau direct din Texas ?

Recommended Posts

Ma refer ca daca cumpar in UE+Canada, TVA-ul se adauga in momentul cand fac plata. Daca cumpar din afara UE+Canada, TVA-ul se plateste in tara destinatarului.

Iara Vama nu platesc daca expeditorul trimite din UE+Canada. 

Edited by merck

59 minutes ago, merck said:

Deci pentru coletele de la DigiKey se plateste vama si TVA? 

Da, de asta se ocupa curierul ( UPS ), primesti mail sau SMS prin care ti se solicita poza sau copie scanata dupa CI, si se ocupa ei de tot, tu doar platesti contravaloarea comisionului la curier, la primire colet.

PS: Orice trimitere extracomunitara se vamuieste si se "TVA-ieste" :)

Edited by Marian

La DigiKey este 18$ transportul. Daca comanzi peste 50$ (fara TVA) nu mai platesti transportul. Din China te vamuieste de la 9$ in sus (transport inclus). Deci, nu scapi de vamuire. :57 

Pentru Romania pragul de la care livrarea e gratis e la 210 lei.

Pe aia ii platesti direct la plasarea comenzii la digikey.

La ei se adauga comisionul curierului pentru efectuarea procedurilor vamale in numele tau, si pentru TVA, pe asta il platesti direct la curier la primirea coletului.

Adriane, aici Digikey e numai 8$. Si nu platesc vama. Sâc!

@yo9hrb, Silviu, totul e taxabil. Mai dihai se fac bani din taxe decat din produsul vandut. 

Edited by Mircea
Acum 31 minute, Mircea a spus:

@yo9hrb, Silviu, totul e taxabil. Mai dihai se fac bani din taxe decat din produsul vandut. 

Aici Unde? Nici in Romania nu platesti nici un fel de vama doar TVA daca e dinafara Uniunii Europene. Mouser face livrare din USA, platesti si TVA pe produs, pentru declaratia vamala ulterioara care se face din cate vad eu in Franta si ti se face factura fara TVA pentru interiorul Uniunii Europene. Eu am luat doar pe firma pe persoana nu stiu cum e. 

50 minutes ago, Mircea said:

Pai canadienii sunt fratiorii mai mici ai americanilor. Da poti sa comanzi tu si apoi imi trimiti mie peste balta ca sa scap de vama. :57

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines