Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest

De unde vin de fapt coletele firmei Mouser ? Au filiale europene, sau direct din Texas ?

Recommended Posts

Voi cred ca nu cunoasteti legislatia...orice pachet trebuie sa aiba adresa expeditorului si a destinatarului. Daca nu va fi ridicat de destinatar se intoarce inapoi. N-are nici o treaba nr de telefon cu adresa expeditorului.

Am impresia ca voi n-ati pus niciodata vreun pachet la posta. Tocmai, ca pe pachet sunt interesante doar cele doua adrese si nimic altceva ca sa poata fi facut retur in caz de neridicare. Deja o dam in basme.

Acum 3 minute, der_doktor a spus:

Am impresia ca voi n-ati pus niciodata vreun pachet la posta. Tocmai, ca pe pachet sunt interesante doar cele doua adrese si nimic altceva ca sa poata fi facut retur in caz de neridicare. Deja o dam in basme.

Da,ai dreptate.Suntem toti niste cretini iar tu esti destept.

Esti fara experienta si de aia nu stii ce sa faci...astepti sa-ti spuna altul ce e defect...vorba aia..teoria ca teoria dar practica te omoara. Daca nu stii ce sa masori si te uiti pe schema ca matza in calendar...vina cui o fi?

4 minutes ago, xavlaur said:

Suntem toti niste cretini iar tu esti destept. Deja ti-au zis-o doi, ar trebui sa-ti dea de gandit...

Vreau sa intru linistit dimineata aici si pe unde am mai postat ! Uita de mine ! Concentreaza-te pe topicuri, nu pe persoane !

Stai linistit, nu ai sa intri pentru o perioada. Cat sa te linistesti si sa inveti sa-ti pastrezi pentru tine epitetele si parerile.

Edited by Mircea
Acum 8 ore, der_doktor a spus:

Acum 8 ore, der_doktor a spus:

salut.
eu trimit frecvent pachete prin curier pe care apare la expeditor adresa de Pitesti - cu telefon de Pitesti care se ridica de curier din Bacau si care in caz de retur vin la Pitesti.... deci se poate si asa...
totul depinde de contractul semnat cu curierul....

Edited by caesar07000

Adevarul e ca Texas-München e cam in  aceeasi tzara si sunt mai apropiate decat Bacau-Pitesti. Americanii lipesc pe pachete adresse de Germania si dau spagi la curieri...sa inteleg. Din pacate in Germania trebuie sa prezinti buletinul cand trimiti un pachet, nu de alta dar daca pui vreo bomba in el, sau ceva ilegal, sa stie de unde sa te ia.

Acum 7 minute, der_doktor a spus:

Adevarul e ca Texas-München e cam in  aceeasi tzara si sunt mai apropiate decat Bacau-Pitesti. Americanii lipesc pe pachete adresse de Germania si dau spagi la curieri...sa inteleg. Din pacate in Germania trebuie sa prezinti buletinul cand trimiti un pachet, nu de alta dar daca pui vreo bomba in el, sau ceva ilegal, sa stie de unde sa te ia.

fara a intra in polemica - sper ca realizezi faptul ca exista si expeditori firme (sau persoane juridice!) care nu au buletin.....
iar daca semnarea unui contract pentru tine inseamna dare de spaga.....  inseamna ca avem (sau ai...) o problema....
am postat doar ca marturie ca se poate si altfel - nu e musai ca pachetul sa plece din localitatea care e trecuta la expeditor..... chiar daca in cazul meu sunt in aceeasi tara....
hai sa nu tragem concluzii pripite despre cultura generala sau cunostintele fiecaruia dintre noi.....

15 hours ago, der_doktor said:

N-are cum sa ajunga din US in doua zile. 

Cu un distribuitor si un curier in egala masura de seriosi, chiar se intampla asa.

Si argumentez din propria experienta.

Comanda la digikey, pe 2 Nov coletul plecat din Louisville ( deci din SUA ) la 04:32, si in aceeasi zi la 18:37 era deja la Koeln in Germania, iar dimineata urmatoare pe la 7 era deja la Cluj. 

Adica in ceva mai mult de 24 de ore coletul trimis din SUA ajunge deja in Romania.
La Farnell la fel, cand spun ca in 24 de ore primesti coletul daca ai plasat comanda dimineata, nu mint, am comandat de la ei si chiar asa se intampla in special in orasele mari unde curierii au curse in mod regulat.

E drept ca cel de la Digikey de la Cluj pana la mine a facut aproape 3 zile dar asa e la noi...

PS: Ca sa nu fiu complet offtopic, Mouser trimite din SUA, au acolo un centru de distributie cica ultramodern de unde se expediaza comenzile si in 15 minute...

40 minutes ago, Marian said:

E drept ca cel de la Digikey de la Cluj pana la mine a facut aproape 3 zile dar asa e la noi...

Deci pentru coletele de la DigiKey se plateste vama si TVA? 

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines