Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

De unde vin de fapt coletele firmei Mouser ? Au filiale europene, sau direct din Texas ?

Evaluează acest subiect


Vizitator

Postări Recomandate

Acum 5 ore, modoran a spus:

 

 

Cine spune ca are depozit la Praga ?  Au un singur depozit in Texas, SUA, marfa vine de acolo.  Ei se lauda ca au toul automatizat acolo si trimit in toata lumea.  Taxele vamale si TVA le platesti inainte direct lor, tu le primesti direct acasa prin curier.  Eu intotdeauna am primit marfa din Texas pana cum, niciodata din "presupusul" depozit din Praga.

 

In Praga sunt doar birouri si atat.

Nu e adevarat.  Intra pe pagina lor principala si alegi tara, Romania de exemplu, apoi vei vedea in partea de jos adressa filialei. Eu comand in fiecare luna de cca 500€ de multi ani si toate piesele vin de la München. Doar ce nu este pe stoc vin direct de la producatori la end user. Anul trecut am avut un caz unde am primit direct de la Matsushita Japan  niste piese care nu mai erau in stoc si normal ca nu le-au trimis la depozit ci direct la cumparator.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 20 minute, der_doktor a spus:

Nu e adevarat.  Intra pe pagina lor principala si alegi tara, Romania de exemplu, apoi vei vedea in partea de jos adressa filialei. Eu comand in fiecare luna de cca 500€ de multi ani si toate piesele vin de la München. Doar ce nu este pe stoc vin direct de la producatori la end user. Anul trecut am avut un caz unde am primit direct de la Matsushita Japan  niste piese care nu mai erau in stoc si normal ca nu le-au trimis la depozit ci direct la cumparator.

Gresesti.Marfa vine din Grand Prairie ,Texas.Ai verificat macar odata statusul coletului tau sa vezi unde este?Acolo vezi de unde pleaca marfa.

Din cate am observat din Cehia vine factura.

Link spre comentariu

Cred ca dreptatea e la mijloc.

 

Posibil ca-n DE sa faca vreun stop inainte de livrare. 

 

Pe pagina lor spun ca livreaza cu UPS si FEDEX. Experienta mea este ca si-n Europa (un pic mai la nord de DE) tot numai cu FEDEX mi-a venit. Eticheta doktorului e FEDEX insa cu adresa de Munchen. 

Link spre comentariu

Nu vad de ce tonul asta.

 

Din poze se vede ca numarul de telefon de la adresa din Munchen (ala cu 817) este din Texas. Sigur legislatia DE cere un stop inainte sa livreze, sau cine stie ce gaselnita financiara ca sa nu taxeze import, etc.

 

Iar pentru cei care nu ar crede: FEDEX livreaza in 48 de ore in Europa. Poate mai greu acum cu molima. In NAM comanzi la 18h00, la 12h00 ziua urmatoare il ai la usa.

Editat de Mircea
Link spre comentariu

Toate au un stop.Chiar mai multe.Petru Romania prima e in Paris unde se face probabil declaratia vamala de intrare in UE (unde probabil face declaratia de TVA ca altele nu ai de platit) si pe urma la Ghiroda pentru intrarea in Romania.

Da ai dreptate cu tonul dar cand nu stii ceva si nici macar nu o verifici si dai inainte cu dreptatea ta nu cred ca e corect.

Oricum aici suntem cam offtopic.Scuze

Link spre comentariu
1 oră în urmă, Shambala a spus:

Ok. eu nu am verifiat niciodata statusul comenzii.

Dar odata a ajuns in 3 zile si odata in 2 zile.  Asa repede vine din  America ?

(si cu transport suportat de ei)

La mine ajunge in 4-5 zile ,anul trecut toate au venit din Texas,SUA.Am fost presat de termen pentru licitatii si ma uitam la fiecare zi.Ce o fi pentru Germania nu stiu dar eu vorbeam de Romania.

Link spre comentariu

Fiecare colet, pachet are un expeditor si automat o adresa de expeditie. De aia am pus poze sa vedeti adresa expeditorului. N-are cum sa ajunga din US in doua zile. In Germania pachetul face cel putin o zi cu orice serviciu de curierat. Daca mai adaugi o zi pentru sortat, ambalat, facturi...asta e termenul de livrare.

Link spre comentariu
Acum 4 minute, der_doktor a spus:

Fiecare colet, pachet are un expeditor si automat o adresa de expeditie. De aia am pus poze sa vedeti adresa expeditorului. N-are cum sa ajunga din US in doua zile. In Germania pachetul face cel putin o zi cu orice serviciu de curierat. Daca mai adaugi o zi pentru sortat, ambalat, facturi...asta e termenul de livrare.

Poata sa ajunga intr-o zi in Munchen .Eu daca  as fi fost in Paris aveam acest colet in ziua urmatoare.Am atasat o parte a istoricului de livrari  la acel pachet.Este foarte posibil sa iti ajunga coletul 2 doua zile din Texas.Dar asta vezi daca verifici statusul comenzii dupa AWB.

fedex noi.png

Link spre comentariu
Acum 7 minute, Mircea a spus:

Se vede pe colet ca vine de la un american, cu numar de telefon american, care "locuieste" in München.

 

Un tracking de FEDEX ar lamuri problema. Altfel, mai scriem 2 pagini despre protectia tranzistoarelor tranzitate prin München?

Asa este.Poate lamuri problema un tracking la acel colet ,numai daca este coletul tau! Daca te lauzi cu coletul altora atunci vorbim degeaba.

 

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări