Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
validae

Oferte ,,concurenţiale,, pe piaţa energiei electrice.Ce oferte vi se par mai bune ?

Recommended Posts

S-ar putea să vedem fluctuaţii la preţul curentului fix ca la benzină. De fapt, eu sînt aproape convins că viitorul ăsta e e foarte aproape de noi.

Ratza.S-ar putea să ai dreptate.Pe mine mă îngrijorează "dirijorii" de la UE.Pe lângă eliminarea centralelor pe cărbune vorbesc ceva şi de restricţionarea gazului!!Au 'nebunit ăştia?!!Aşteptăm vânt şi soare în RO?!!

Mai apoi e "distractivă" treaba...China arde cărbune cât tot globul,cred!

Deja CEZ , pentru tarife concurentiale contractate in primul semestru si valabile 12 luni , conform contract :

"(3) Preţul de furnizare a energiei electrice şi, după caz, valoarea abonamentului sunt valabile şi aplicabile
raportului contractual pe o perioadă de 12 luni de la data intrării în vigoare a prezentului contract."

au transmis clientilor casnici o "Informare privind actualizarea tarifelor de furnizare a energiei electrice"  incepand cu 01.07.2021 . Printre optiunile pe care le indica consumatorilor nu se regaseste si cea prin care acestia sa poata solicita furnizorului respectarea contractului ...

m215_modifpreturicasnici_eficient_re.pdf

Are o oarecare legatura cu subiectul si de aceea nu mai deschid alt topic.

De vreo 2 luni au venit cei de la Electrica si au schimbat contorul de curent cu "unul inteligent care poate fi citit de la distanta" . Bun ,zic, deci nu mai trebuie sa ma gandesc sa dau indexul lunar.

Ba nu , trebuie sa ne comunicati indexul ca pana acuma.

Ce stiti , citesc astia indexul si ne testeaza ? 

Sunt incapabili sa ' si puna in functiune telecitirea ? 

Sau habar n'au pe ce lume sunt? 

Posted (edited)
La 29.05.2021 la 5:53, NICA a spus:

Are o oarecare legatura cu subiectul si de aceea nu mai deschid alt topic.

De vreo 2 luni au venit cei de la Electrica si au schimbat contorul de curent cu "unul inteligent care poate fi citit de la distanta" . Bun ,zic, deci nu mai trebuie sa ma gandesc sa dau indexul lunar.

Ba nu , trebuie sa ne comunicati indexul ca pana acuma.

Ce stiti , citesc astia indexul si ne testeaza ? 

Sunt incapabili sa ' si puna in functiune telecitirea ? 

Sau habar n'au pe ce lume sunt? 

Si eu detin un asemenea contor inteligent de vreo 2 ani. O singura data l-au citit ai lor, au facut o verificare. Si daca tot veni vorba de asta vreau sa va spun un lucru ce mi se pare ciudat; suntem doar 3 familli alimentate dintr-o faza care vine de pe un circuit trifazat de pe alta strada, celor 2 li s-au facut bransament cu contorul pe stalp dar unuia, stiu sigur, ca i s-a inlocuit si contorul initial care era "inteligent". Ciudat pentru ca de asemenea contoare este nevoie la cei care sunt prosumeri si smecherii au gasit un motiv sa le inlocuiasca pentru a face rost de ele. Repet, este o banuiala.

Edited by gica70

• Administratori
La 20.05.2021 la 12:49, BRANCA a spus:

S-ar putea să ai dreptate.Pe mine mă îngrijorează "dirijorii" de la UE

Aia de la UE sunt niste cretini care habar nu au pe ce lume traiesc, ei cred ca in rahatul asta de UE totul cade din cer si cineva sta cu un lighean si aduna, ecologic... 

GB a iesit din EU si din cauza ca le erau bagate pe gat(la toti membrii) tot felul de reglementari total fanteziste care practic sunt (aproape) imposibil de implementat si nu aduc nici un beneficiu pentru nimeni. 

Eu cred ca din cauza coruptiei de acolo se inventeaza aceste reglementari idioate pentru ca cineva are de castigat de pe urma lor si lobby-ul(mita) e mare.

Ca sa nu fiu total offtipic

Eu am ramas tot la enel(sau cum naiba il mai cheama acum) tot pe acelasi contract dar surpriza... factura este cu aproximativ 25% mai mare ca si acum cateva luni in conditiile in care nu consum mai mult ca inainte. Cica liberalizarea asta ar fi pentru beneficiul consumatorului, pe ma-sa.

Buna ziua,

sa nu credeți ca dacă treceti acum pe piața concurențială o sa aveți factura cu 25% mai mică. Abureli de tv. Factura va fi mai mică cu 1-2 RON la o factura de 100 RON. Dar asta nu spune nicio televiziune.

Posted (edited)
Acum 16 ore, dan_b11 a spus:

Buna ziua,

sa nu credeți ca dacă treceti acum pe piața concurențială o sa aveți factura cu 25% mai mică. Abureli de tv. Factura va fi mai mică cu 1-2 RON la o factura de 100 RON. Dar asta nu spune nicio televiziune.

"Conform INS, energia electrică s-a scumpit cu 18,38% în ianuarie faţă de luna anterioară şi cu 17,40% faţă de aceeaşi lună a a anului trecut"

Edited by gica70

Până la urmă e "distractivă" chestia.Ştiu inşi nemulţumiţi de CEZ care trec la alte firme.Pe de altă parte se mută alţii la CEZ!

Lumea e debusolată şi are senzaţia că va rezolva ceva,sau măcar se "răzbună" pe furnizor."Vax albina",cum menţionau şi înainte!În continuare suntem jumuliţi.

Mai apoi se tot vorbeşte de energia verde şi închiderea unor termocentrale clasice.Va creşte contribuţia noastră pentru "verdeaţă"?De ce mama dracului trebuie consumatorul să subvenţioneze energia verde?!!

Posted (edited)

De ce ...nu :rade:. Azi am fost la E.ON cu treaba, ti se rupe inima cand vezi cohorte de mosulici si babute cu hartia in mana si o singura " tante " de la firma, care ameninta ca-i da afara de nu stau distantati, in rest nu-i lamureste nimeni...

Edited by okean

In cazul agentilor economici , unii au fost notificati , functie de furnizor, ca de la 01.07.2021, datorita cresterii valorii certificatelor de emisii, scaderii productiei de energie electrica nucleara , hidro, pret unic,etc., pretul Mwh va creste cu cca.100-110 lei Mwh, asta insemnand o crestere de cca.18-20% a costului (inclusiv componentele de transport,distributie,extractie,etc.) energiei electrice. In consecinta, preturile produselor vor creste corespunzator.

Pai de ce creste pretul transportului si distributiei de electricitate daca scade productia ? Mi-a dat cu zecimale ca in bancul cu popa si blonda...

On 6/2/2021 at 7:51 AM, BRANCA said:

De ce mama dracului trebuie consumatorul să subvenţioneze energia verde?!!

Da cine mama dracului vrei sa o subventioneze? 

Nu ti-a zis nepotu' cum e prin vest? Acolo fix asa s-a inceput: cu 5% apoi 10% apoi 15%. 

Diferenta este ca acolo firma care te taxeaza cu 15% pentru energie verde chiar trebuie sa se duca sa contracteze 15% energie verde, daca nu o ia in bot grav de tot de la "organu' de control. La noi ... va fi sigur o "romaneasca" ca baietilor destepti. 

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines