Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
myshyk

Osciloscop HM312-4

Recommended Posts

Am acest osciloscop, care are doar o dunga difuza , luminoasa pe verticala. In prima faza, am schimbat electroliticul de 2x50mF/350 V din sursa, era scurs. In rest, cam toate par normale, cu exceptia faptului ca tensiunile nu sunt simetrice pe ramurile amplificatorului Y. Dar banuiesc ca nu acesta e defectul. Nici nu sunt sigur ca aici trebuie sa caut. Ceva sfaturi, de la cineva care a mai intalnit fenomenul?

Myshyk.Contactează-l pe dl. Gsabac,e expert în osciloscoape.În principiu ar trebui să fi găsit manualul service al aparatului.Acolo ai şi verificările uzuale.În principiu nu lucreazą deflexia orizontală.

Multumesc pentru sfat. Am manualul de service, stiu ceva electronica, doar ca, nu m-am prea ocupat de osciloscoape ca depanare, doar am folosit in mica masura  acet tip de aparate de masura.

Dacă poți pune schema ,venim cu unele idei.

La asemenea defect  se verifică amplificatorul de X, baza de timp, alimentarea.

Dacă ampl de X nu funcționează fără semnal pe Y, normal se vede un singur punct în centrul ecranului.

La ce a ce ne-ai expus , înseamnă că nici Y nu funcționează corect.

Astea sunt schemele, si asa se vede pe ecran. Am sa pun si niste masuratoriale tensiunilor, sunt destul de ciudate, dat se poate ca si instrumentul e cam "debil" e un DT9205A de rahat, e foarte sensibil la curenti de inductie. Mai am o nelamurire, legata de sursa: fata de ce punct masor acele +30v si -15 v? Fata de masa osciloscopului? Luminozitatea. focalizarea, baza de timp, centrarea pe orizontala functioneaza. Daca mai aveti nevoie de amanunte,... cu cea mai mare placere.....

.001.jpg

003.jpg

tot 002.jpg

sursa 001.jpg

Edited by myshyk

Mie nu îmi pare focalizat ceea ce se vede pe ecran. În alta ordine de idei, acolo ai ceva pe x, dacă nu e defocalizat, nu e chiar mort. Vezi alimentarea etajului final de deflexie pe x. Pe urma mergi mai departe. 

N-am spus ca focalizeaza corect ci doar ca functioneaza, deci modifica claritatea spotului/liniei. Sr pare ca e vorba si de niste condensatori electrolitici cam uscati, din care cauza nu focalizeaza "curat". Problema  in sine insa, e ca nu pot obtine spotul simplu, nedesfasurat pe verticala. Si nu stiu de unde sa-l apuc.  Pe cei doi tranzistori din X, pe colectori, in loc de 130 v, am pe unul 97,5 v si pe celalat, 106 v.In punctul median, intre cele doua rezistente  de 15K, am 280 v. Pe capetele rezistentei de 560 de ohmi, la + condensatorului de 2x50mF/350 v, am 293 V, respectiv 280 V Condensatorul  e schimbat, a fost uscat.

Acum 9 ore, myshyk a spus:

Am acest osciloscop, care are doar o dunga difuza , luminoasa pe verticala. In prima faza, am schimbat electroliticul de 2x50mF/350 V din sursa, era scurs. In rest, cam toate par normale, cu exceptia faptului ca tensiunile nu sunt simetrice pe ramurile amplificatorului Y. Dar banuiesc ca nu acesta e defectul. Nici nu sunt sigur ca aici trebuie sa caut. Ceva sfaturi, de la cineva care a mai intalnit fenomenul?

E bine ca ai acest osciloscop. Multi incep cu tema "se da situatia..."

Ai acest osciloscop in urma unei tranzactii si prima constatare e ca are o dunga verticala, sau l-ai cumparat cu ceva timp in urma si o perioada a functionat corect pana l-ai pus din nou in priza?

Daca esti in prima situatie vezi ca nu cumva cel care a intervenit ultima data asupra osciloscopului sa nu fi montat gresit tubul rotit cu 90*.

Dupa cum a zis si colegul mai sus si eu suspectez montarea la 90 grade. Mie mi se pare imposibil un asemenea comportament. Nu cred ca tubul este rotit cu 90 grade pt ca nu este patrat dar cred ca firele care duc la cele 4 placi de deflexie ( sau cum s-or numi) sunt inversate. Aceste conexiuni sunt notate pe schema ca y1 y2 x1 x2. Acolo as verifica prima data. Cauta fisa de catalog a tubului.

Prima si prima data verifica toate tensiunile sa fie ca la manual....apoi mergi mai departe.

Sunt convins ca tu ai probleme in alimentare.

Iar tubul nu se poate inversa si nici firele....am un Hameg 312/6

Are placa cu soclu si cu piesele aferente.

Edited by mac01

Nelu.La aia mă gãndisem şi eu,adică rotirea tubului.Pare cam greu de crezut dar e posibil.Dacă ar injecta semnal pe intrare ar vedea imediat.Şi ar rămâne numai focalizarea spotului.

Rotirea tubului este imposibilă fiindcă este dreptunghi.

Așa cum s-a mai spus mai sus , cineva a inversat conexiunile X cu Y .

Să le schimbe între ele că nu se produce nici-o nenorocire.

Gradațiile pe mijloc sunt pentru spotul de X.

Deci ....e clar.

Edited by Nostalgic

Osciloscopul, l-am primit. Ultima data cand a functionat a fost in urma cu vreo 5-6 ani, dupa care a stat intr-o magazie. Nu s-a umblat in el, deci nu intra in discutie modificari/schimbari voite sau accidentale. Pur si simplu, e defect. Una din probleme, e faptul ca tensiunile sunt cam aiurea. Asta ma face sa banuiesc electrolitici uscati. Probabil va trebui sa-i iau la rand, doar ca, in lipsa unor aparate de masura corespunzatoare, verificarile trebuie sa le fac prin schimbarea lor. Chestie de durata. Doar ca, in acest timp, doresc si salocalizez alte eventuale defectiuni si sa le inlatur. Cam asa sta problema. Si multumesc celor dispusi sa-si piarda nitel timpul cautand sa ma ajute.

Pentru cineva care vrea, tubul poate fi intors, doar ca in pozitia actuala, pozitia soclului corespunde cu pozitia din desenul cu asezarea pieselor, deci iese din discutie varianta.  Intreb: e posibil sa intrerup deflexiile, in asa fel incat sa obtin doar un spot central, fara sa defectez ceva? Si daca da, cum?Si daca nu, atunci nu mai intreb.:84

O completare: daca rotesc de butonul de pozitionare pe orizontala, linia se misca in stanga-dreapta, deci nu e vorba de modificari de potzitie a tubului sau inversarea conexiunilor. La cel de pozitionare pe verticala, nu reactioneaza. Asta , ca sa limitez zona care trebuie depanata.

Edited by myshyk