Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Părere achiziție microscop


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 82
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Al meu de nou a inceput sa faca figuri, aparea o imagine pixelata gri, il resetam,apoi mergea, a inceput sa nu mai mearga nici resetat, decat dupa pauza de cateva zile de nefolosire ,acum nu mai trece de imaginea de start, i-am dat un mesaj ieri chinezului inca nu a raspuns. E un MUSTOOL G600. Am cautat pe internet , nu e singurul cu aceasta problema.

Editat de valivoi
Link spre comentariu

Văd că despre garanţie nu scrie nimic chinezul.Doar că dacă nu eşti mulţumit, îl trimiţi înapoi şi-ţi returnează banii.Din experienţa altora ştiu că uneori îţi dă doar jumate de sumă şi păstrezi jucăria, că altfel te costă transportul pe tine...

Având în vedere că astea-s nişte jucării cu pretenţii, riscul e destul de mare....la banii ăia se mai găsesc şi microscoape optice SH.

Link spre comentariu
La 17.01.2021 la 23:22, sesebe a spus:

Voi va dati seama ce inseamna un zoom de 1500X? Inseamna ca o piesa de 1mm sa se vada ca si cum ar avea 1.5m.

Orice camera WEB poate fi transformata intr-un mic "microscop" similar cu cele din pozele de la inceputul topicului.

Cauta pe Youtube. Am modificat si eu una si chiar merge dar trebuie o camera performanta daca vrei calitate inalta a imaginii DAR distanta de focalizare este foarte mica.

 

Link spre comentariu

...exista si nanoparticule , iar acestea sunt de o mie de ori mai mici decat un milimetru ,iar altele de un milion de ori dintr un milimetru ...deci 1500 x inseamna ,nimic ! Adevaratele microscoape sunt alea cu electroni dar sunt cat o camera sau cel putin cat un dulap !....dar acestea sunt pt cercetare ....daca as avea bani d ala mi as lua . Fara bani ma multumesc cu acea lentila luata dintr un obiectiv foto sau dintr un cd-rom pe care o aplic in fata camerei telefonului ...din pacate conteaza rezolutia telefonului ...trebuie sa fie cel putin HD

Editat de ratza
Link şters
Link spre comentariu

Vad ca ești expert în particule...... ai ideie cit este lungimea de unda la lumina rosie? Este pe undeva pe la 780 nanometri. 

Un obiect ca să poată fi vizualizat trebuie ca să aibă dimensiuni mai mari decit lungimea de unda a radiației folosite pt vizualizarea lui. Cu un microscop optic de 120x (unul foarte scump) am reușit sa vad obiecte de 4 micrometri dar cu o mulțime de aberații cromatice (curcubeu în jurul contururilor). 

Link spre comentariu
Acum 18 ore, dan67 a spus:

Voi va dati seama ce inseamna un zoom de 1500X? Inseamna ca o piesa de 1mm sa se vada ca si cum ar avea 1.5m.

Eu am facut la inceput o proba cu al meu, la marire maxima si imagine clara, un fir de par pe ecran avea 3 mm grosime. x600

Acum 13 ore, BRANCA a spus:

 Valivoi.Microscopul Mustool seamănă cu cel pus de Dan Cod.Nu se poate face update de firmware?

Chinezul a raspuns sa il contactez printr-un mesaj in timpul lor de lucru,voi incerca maine dimneata pe la 6. E posibil dar nu stiu de unde iau firmware pentru el si care e metoda de update, prin stick usb?

Editat de valivoi
Link spre comentariu

Revin cu prima impresie la aceasta jucarie.

A ajuns suprinzator de repede la mine, sub 20 de zile (pentru carcotasi o sa las poza cu comanda).

La valoarea de sub 100 de lei, cu tot cu transport, persnal sunt multumit.

Las doua poze, una cu maxim zoom up si un cu maxim zoom down. 

Singurul minus pe care l-am observat este suportul, este din material plastic si surubul de "zoom" merge destul de greu,  zgaltai subiectul daca vrei sa cobori sau sa urci microscopul.

Cat despre lucru sub microscop, inca nu am incercat, dar probabil acelasi minus, suportul, daca iti mai si tremura minile, ca si mie, e clara treba.

 

WhatsApp Image 2021-02-02 at 14.40.15 (1).jpeg

Screenshot 2021-02-02 150455.jpg

WhatsApp Image 2021-02-02 at 14.40.15.jpeg

Link spre comentariu

In extrem rarele ocazii cand am avut nevoie de microscop/lupa am folosit camera foto (la inceput dslr acum mirrorless) in combinatie cu functia de "macro" de la obiective.

Acceasta varianta este de luat in calcul doar de cine detine o camera cu obiective interschimbabile si posibilitatea de a fi conectate la pc sau monitor.

Avantaj este dat de calitatea imaginii si costului zero pentru cine detine obiective macro sau pretul mic al obiectivelor vechi "vintage". Ca dezavantaje ar fi spatiul ocupat in zona de lucru si timpul necesar montarii echipamentului (trepied, camera, cabluri, programe, etc), dar pentru utilizari ocazionale consider ca e un "discomfort" acceptabil.

Link spre comentariu
Acum 33 minute, stryx a spus:

In extrem rarele ocazii cand am avut nevoie de microscop/lupa am folosit camera foto (la inceput dslr acum mirrorless) in combinatie cu functia de "macro" de la obiective.

Acceasta varianta este de luat in calcul doar de cine detine o camera cu obiective interschimbabile si posibilitatea de a fi conectate la pc sau monitor.

Avantaj este dat de calitatea imaginii si costului zero pentru cine detine obiective macro sau pretul mic al obiectivelor vechi "vintage". Ca dezavantaje ar fi spatiul ocupat in zona de lucru si timpul necesar montarii echipamentului (trepied, camera, cabluri, programe, etc), dar pentru utilizari ocazionale consider ca e un "discomfort" acceptabil.

Da, este o varianta, pentru cine detine aceasta aparaura pentru pasiunea foto si atat :))

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări