Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Discutii despre piata libera de energie electrica si gaze

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Salut,

 

Voi v-ati hotarat ce furnizor de energie electrica sa alegeti ? Eu nu ma pricep si nu stiu in functie de ce sa aleg...

Am intrat pe site la ANRE si vad ca are acolo o lista cu toti furnizorii si cu pretul pe KWh. Aleg doar dupa care are pretul cel mai mic ?

Eu parca m-as baga pe Restart Energy One... E printre cei mai ieftini.

 

Stiti cumva daca acelasi lucru trebuie facut si pentru gaze ? Si se aplica si aici aceleasi reguli ? Adica sintem liberi sa ne schimbam furnizorul cand dorim ? Mai trebuie facute modificari tehnice la retea daca schimbam furnizorul ? Ca la energie electrica am inteles ca nu se intervine in nici un fel la retea...

Editat de Dudikoff
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

 Dudikoff.Mai aşteaptă.E bulibăşeală în problema asta.Se promite obligarea companiilor să ofere cel mai mic preţ.Deşi cam sună a propagandă...

 Personal nu recomand firmele mici.Şi mare atenţie la perioada cât se asigură oferta!Eventual la existenţa unor clauze abuzive.

 Lanţul de furnizare este-producător,distribuitor şi "furnizorul" final.Nu se face nicio modificare la racord.

Editat de BRANCA
Link spre comentariu

Nu vă stresați prea tare,in maxim un an lucrurile o să se așeze cu ofertele concurențiale care mai de care mai "bune". Acum doi ani RDS a venit cu niste super ofertele la energia electrică, acum au ajuns mai scumpi ca mulți alți furnizori. Deci piața concurențială, teoretic mai ieftină, e o piață liberă la ... scumpiri și nu neapărat mai ieftina 

Alegeți furnizori cunoscuți cu ofertele fara termeni pretențioși de parcă vor sa vândă o găină cu oua de aur, nu alergați după cel mai mic preț.

Editat de Stefan
Link spre comentariu

Mie, asta cu "alegeti furnizori cunoscuti" si "nu recomand firmele mici", nu imi place deloc. E cumva o regula cum ca daca esti mic nu poti sa fii serios sau sa oferi calitate ? Cei care sint acum "mari", cum au fost la inceput, nu tot mici ? Ca sa nu mai zic ca cei mari pot fi si aroganti si cu nasul pe sus si sa te trateze pe tine utilizator amarat, ca pe un gunoi. Uitati-va cat de mari sint RDS acum... Relatiile lor cu clientii sint ZERO ! Tot softul de pe site-urile lor e facut in scarba de niste corijenti la informatica. Ii doar in c*r de clienti... Deci daca esti "mare" nu inseamna neaparat ca esti si bun. Poti sa fii doar Dolce and Gabana.

Editat de Dudikoff
Link spre comentariu
16 minutes ago, Dudikoff said:

E cumva o regula cum ca daca esti mic nu poti sa fii serios sau sa oferi calitate ?

Astia "mici" sunt creatia si sunt bagati pe piata tot de firmele mari ca sa para ca este competitie.
Altfel au probleme cu cei care reglemeteaza in domeniul concurentei.
Ca in politica. Mai faci doua-trei partide. Dupa aia 'fuzionezi'.
Fraierii care fac 'alegerea' sunt tot aia.
Dar mai bine informati si mai liberi sa aleaga :)
Ai auzit de 'mica' firma AKTA "preluata" recent de RDS ?
 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

@Dudikoff de ce la net nu ai rămas la AKTA? Aaa pentru că a fost cumpărată de RDS, deci tot la ei ai ajuns. Din câte știu AKTA a avut destule clienți în mediul rural dar nu au putut ține pasul indiferent de seriozitate (discutabil).

Îți poți alege absolut orice furnizor atât timp cât îl poți schima, cel puțin teoretic, din 21 in 21 de zile. Zic teoretic pentru că în România nimic nu funcționează că în teorie.

 

@Liviu.Mihaiu:rade: Știe foarte bine Dudikoff de AKTA. Dar tu de ce îmi citești gândurile?

 

Editat de Stefan
Link spre comentariu

Afacere de Romania

Cumpara en gros si vand en detail

Asa merg unele afaceri

Bine,cand cumperi ceva fizic,un produs,ceva palpabil e una,cand cumperi ceva imaterial ... altfel sta treaba.

Cum faci diferenta?

 

De ex.

Vreau un BC337 gasesc la TME,minim 10 buc la 0.40600 lei bucata.

E OK iau cati imi trebuie si asta e.

 

Cineva cumpara tot de acolo 500 de bucati cu pretul de 0.11076 lei bucata,mai plateste ceva la transport,alte cheltuieli ... le vinde cu 0.30 lei bucata

Eu daca iau tot 10 bucati cat era minimul la comanda tot ies mai ieftin decat la TME,acel cineva castiga si el ceva.

 

Altcineva cumpara tot de acolo  4000 de bucati cu 0.07887 lei bucata,mai plateste ceva la transport,alte cheltuieli ... le vinde cu 0.25 lei bucata

Eu tot 10 iau,dar la un pret mult mai bun,plus ca si acel altcineva castiga si el ceva.

 

Dar in exemplul dat vorbim de ceva material,fizic,palpabil, in cazul de fata,vorbim de ... electroni,cum se face diferentierea?

De unde stie x sau y ca a consumat energie electrica de la z si nu de la w toti fiind in aceeasi retea.

 

 

 

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări