Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Generator de ioni pozitivi si negativi


Postări Recomandate

Va salut domnilor,

Vreau sa intreb daca este posibila constructia unui generator de ioni pozitivi si negativi mobil, cu baterii sau acumulator. Va fi folosit pt a elimina incarcarea statica de pe anumite componente.

Nu e nevoie de ventilator, ca sursa de aer se va folosi un compresor pneumatic.

Tot montajul ar trebui sa incapa intr-o carcasa gen uscator de par.

Multumesc :)

 

PS: Sper ca am deschis topicul in aria corecta

Editat de rauldan2005
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Este vorba de a descarca static elemente auto, inainte de a fi vopsite, dupa procesul de degresare deci folosirea oricarei alte solutii este exclusa din cauza contaminarii.

Am incercat cu ioni negativi dar nu are niciun efect, ba chiar mai mult, parca incarcarea statica creste.

Exista pe piata aparate de genul acesta dar costa o mica avere, de oridinul miilor de euro. 

Link spre comentariu

 

Trebuia de la bun început specificat scopul dispozitivului, altfel se înţelegea că se foloseşte într-un autoturism.De acolo şi recomandările primite iniţial...

Elementele acelea sunt metalice, nu ? Că nu cred că vopsiţi componente din plastic....

Nu aţi specificat ce metodă de vopsire folosiţi, cu pulberi în câmp electrostatic, sau cu vopsele în suspensie lichidă...

 

Link spre comentariu

#Validae - asa e, trebuia sa fiu mai explicit de la inceput. Se vopseste otel, aluminiu dar si plastic.

-ledpanel- nu ma astept la solutii ieftine, nu sunt genul dar nici sa umplem conturile importatorilor nesimtiti nu sunt de acord. 

Ceva de genul atasat costa undeva la 3000 de euro. Poate sunt eu nerealist dar e o exagerare dupa parerea mea.

Nu ma deranjeaza sa fie direct la reteaua publica de curent, nu am nimic impotriva de a avea un cablu dupa mine.

Screenshot_20210116-134636_Samsung Internet.jpg

Link spre comentariu

Generarea de ioni negativi se face prin  multiplicarea unei tensiuni ce poate sa provina dintr-un transformator sa direct din reteaua de 230v si difuzarea lor prin varfuri radiante, pentru emiterea de ioni pozitivi este suficenta schimbarea polaritatii din multiplicatorul de tensiune, ventilatia ajuta la marirea numarului de ioni pozitivi (cosiderati daunatori sanatatii) si ioni negativi benefici 

Link spre comentariu

E relevantă, fiindcă poţi izola suportul pieselor de vopsit şi prin intermediul suportului le poţi electriza cu sarcini electrostatice de polaritate convenabilă.Ar costa mai mult izolarea suportului decât generatorul electrostatic...

În cazul vopsirii în câmp electrostatic asta e procedura standard şi e mult mai eficientă, fiindcă particulele de vopsea aderă la obiectul de vopsit tocmai datorită atracţiei electrostatice...

 

Editat de validae
Link spre comentariu

@validae asa este si din aceasta cauza vopsirea electrostatica este mult mai eficienta din punctul de vedere al randamentului, pierderile de vopsea sunt mult reduse.

@BRANCAnu se utilizeaza tocmai din cauza pretului mare. Nici o camera de vopsit nu iti ofera protectke totala la praf, aceasta e direct proportionala cu calitatea filtrelor folosite. Praful poate veni si de pe vopsitor, de pe combinezon, de pe furtunul de vopsit.

Link spre comentariu

 Rauldan.Depinde ce vopseşti,adică de mărimea obiectului.Pentru piese mici cabinele sunt "mini".Iar la auto se presupune că costul se amortizează.

 Am văzut la un meseriaş o cabină diy cu suflare de aer, de sus,care funcţiona bine.Omul lucrase pe timpuri la vopsitoria Dacia Piteşti.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări