Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Parere amplificator SE clasa A


boboBOBO

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

11 minutes ago, Marian said:

Comit inca un sacrilegiu bagandu-ma unde nu-mi fierbe oala insa ar fi culmea sa intelegem ca Dl @icar nu cunoaste semnificatia SPL-ului, fiind unul dintre cei mai bine pregatiti membri ai forumului.

Toti imbatranim! Vine o vreme cand nici cu buletinul in mana nu vom sti cum ne cheama!  :57

Cat timp nu apar mistouri in urma intrebarii totul este in regula!

 

 

Link spre comentariu

Nu e nici o rusine cand nu cunosti o prescurtare sau un termen dedicat unei sectiuni exclusiviste a electronicii. Problema este cand sustii niste aberatii pana in panzele albe si pe parcursul a 10 pagini de topic, desi altii ti-au postat poze din carti si documente, tu o tii tot asa.

Link spre comentariu
19 minutes ago, der_doktor said:

prescurtare sau un termen dedicat unei sectiuni exclusiviste a electronicii.

Acum am inteles si eu de unde vine denumirea de Clasa A.
"sectiuni exclusiviste" ! adica numai anumite persoane au access :)
Ce ne facem ca un frigider poate avea Clasa A++. Problema!
De tot rasul exprimarea "exclusivista" :)
Un pumn de transistori (sau lampi) , condensatoare si rezistete. De zeci de ani se tot fac aranjamente cu ele.
Plus sacaz si fludor ca sa faci dintr-un semnal mic unul mai care sa-ti zgandare urechea. Atat.

"exclusivista" preocupare.
Nu mai bine mergem intr-o sala dedicata auditiilor?
Asa nici nu mai deranjam nici pestele de pe televizor cu ecoul vibratiilor produse in sufrageria de 10mp audiofila (si ea).



 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Marian, pe undeva ai dreptate. De citva ani, de cind citesc acest forum, m-am tot lovit de tot felul de prescurtari, care habar nu aveam ce inseamna. Pe unele le-am descilcit, pe altele nu. Daca v-as vorbi despre RLM, probabil ca nu ati stii la ce ma refer. Sau OOB ori hop-up. Nu cred ca e o problema sa vrei sa lamuresti ceva.

Der_doktor are perfecta dreptate. Eu le spuneam novicilor in ale modelismului: nu e un bai sa fii incepator, treaba e sa nu ramii asa!

Acum 31 minute, Liviu.Mihaiu a spus:

De tot rasul exprimarea "exclusivista"

Ba de loc. Pentru ca, electronica, modelismul, airsoftul, pecuitul, de exemplu, sunt pasiuni de care se ocupa un numar restrins de oameni, adica un fel de exclusivism. A nu se confunda cu exclusivismul snobilor sau al elitelor. Pasionatii au limbajul lor " exclusivist" , SE, PP, RLM, slim, gearbox, holder, trapa, AEG, barrel suck. Baia trenului, nu e  baie pentru tren, categoric!

 

 

Link spre comentariu
14 minutes ago, icar said:

Pasionatii au limbajul lor " exclusivist" , SE, PP, RLM, slim, gearbox, holder, trapa, AEG, barrel suck

Sa nu-ti faci probleme de inferioritate in cunoastere.
Daca tu poti sa explici ce este "Baia trenului" , sa nu crezi ca sunt multi din cei care folosesc si stiu traducerea unor termeni
de genul "SE,PP..." chiar inteleg despre ce vorbesc.
Este o moda. Sigur pe vremea ta nu era asa.
Toata lumea face amplificatoare pe lampi. Pune-i sa faca o locomotiva.

 

 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări