Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
fluffy37

libertatea asa cum o intelege fiecare

Recommended Posts

59 minutes ago, fluffy37 said:

Mda, s-a dus dracu si subiectu asta, au navalit mascatii vaccinati...

Sa nu-mi spui ca ai avut altceva in minte cand ai deschis topicul decat sa duci (duceti) discutia spre:
"Libertatea este ingradita de 'dictatura medicala' si de statul paralel alui Gates si Soros care ne pune sa ne bagam cipuri in anus" ?
Altfel nu-mi explic cum de sari la scandal la mine iar pe cel care a fost offtopic cu "dictatura medicala" nu-l vezi.

Mai incerci mult sa ne convingi ca masca nu trebuie purtata si ca vaccinul contine carcalaci ? :rade:

Edited by Liviu.Mihaiu

Subiectul nu avea nimic in comun cu mastile, G5 si alte dracii de-astea, era pur filozofic asa cat poate fi dus. Da' nah, e tipic forumistic s-o traga fiecare pe latura lui. L-am deschis ca deja orice topic de la diverse o da pe botnite, vaccinuri...chiar si alea cu ce ne mai amintim din copilarie:rade:

Am crezut ca mai exista open-minds care pot gandi si altceva decat intoxicatiile de la tembelizoare.

edit' de fapt este chiar libertatea asa cum o intelege fiecare:scarpin

Edited by fluffy37
19 minutes ago, fluffy37 said:

Ai incercat tu?

Nu asa se zice.
"Ai mancat tu?" este corect
Este o replica a unui personaj din Enigma Otiliei intrebat de ce mananca paine cu tort.

@fluffy37, scuze ca am intervenit mai dur.
Trebuia sa stergi postarea offtopic a celui cu "dictatura medicala". Nu sa ma critici pe mine.

Altfel pot sa consider ca esti de acord cu aberatia asta. Si eu cred ca  discutia deschisa de tine nu mai are rost.

LE: Am observat ca este mai greu sa va contrati cei cu state mai vechi pe forum.
In felul asta multe topicuri au luat-o pe cai gresite.
Dati apoi vina pe unul mai nou. Eventual rugati un admin sau moderator sa-l elimine.

Edited by Liviu.Mihaiu

@Liviu

Nu te-am criticat pe tine, daca tu asta ai inteles, scuzele mele. Primul care a luat-o pe aratura a fost vikingul cu analiza psihologico-forumistica a postului initial. Personal, evit sa intru pe un topic unde nu ma intereseaza ce se discuta. Ar fi bine s-o faca mai multi. Hai, sanatate multa!

Edited by fluffy37

Premierul Poloniei, Mateusz Morawieki, anunță un pachet legislativ prin care cenzura practicată de marile rețele de socializare să fie interzisă. Cu experiența comunismului în spate, Morawieki denunță atitudinea din ultimul timp de a bloca conturile unor politicieni, în special Donald Trump.

„M-am născut și am crescut printre oameni pentru care libertatea era cea mai prețiosă dintre valori. În Polonia suntem atât de atașați de libertate pentru că știm cum este atunci când cineva încearcă să o limiteze."

Nu am pus link. se poate cauta pe google stirea.

Ce frumoasa parea libertatea polonezilor la Europa Libera. Nu?

• Administratori

Depinde de fiecare ce intelege prin a fi liber, libertate totala nu exista, este un concept utopic.

Libertatea ta se sfarseste acolo unde incepe libertatea celui de langa tine, orice discutie despre libertate in acest context este inutila. Ca tot e la moda covidul, ai libertatea de a face tot posibilul sa nu imbolnavesti pe altii prin actiunile tale. 

Daca vrei libertate totala iti cumperi o insula si te muti acolo dar si asa daca te caci in apa poate vine unul si te impusca pentru ca el are libertatea de a manca pesti care nu se hranesc cu cacatul tau. 

Despre guverne si incalcarea libertatiilor e mult de spus, ei vor incerca mereu si sub diverse pretexte sa iti ingradeasca orice libertati posibile si cate putin ca sa nu iti dai seama ca de fapt esti sclavul lor.

2 minutes ago, Liviu.Mihaiu said:

Premierul Poloniei, Mateusz Morawieki, anunță un pachet legislativ prin care cenzura practicată de marile rețele de socializare să fie interzisă. Cu experiența comunismului în spate, Morawieki denunță atitudinea din ultimul timp de a bloca conturile unor politicieni, în special Donald Trump.

„M-am născut și am crescut printre oameni pentru care libertatea era cea mai prețiosă dintre valori. În Polonia suntem atât de atașați de libertate pentru că știm cum este atunci când cineva încearcă să o limiteze."

Nu am pus link. se poate cauta pe google stirea.

Ce frumoasa parea libertatea polonezilor la Europa Libera. Nu?

Bre, FB si Twitter sunt companii private. Daca nu-ti convine politica firmei, nu folosesti serviciile.

Idem pentru forumul asta. Nu iti place regulamentul de aici, te duci pe alt forum.

Exista o vorba: libertatea ta se termina acolo unde incepe a mea, adica poti face cam orice vrei cit timp nu afecteaza pe altcineva. 

Deci inclusiv condusul masinii reprezinta o lezare a libertatii altor persoane prin poluarea pe care o genereaza cel putin, si chiar daca ar fi electrica si tot ar polua aerul prin pulberea fina de cauciuc pe care o genereaza in deplasare, deci condusul unei masi nu reprezinta o libertate ci un privilegiu.

Iar nepurtarea mastii si chiar refuzul de a-ti face un vaccin reprezinta incalcarea libertatii celorlalti care se pot imbolnavi si chiar muri din cauza aceasta. Deci cei ce nu poarta masca si/sau refuza sa se vaccineze pot fi considerati ca sint ca si niste criminali indirecti pt ca din cauza lor mor oameni.

Acum 17 minute, Liviu.Mihaiu a spus:

Premierul Poloniei, Mateusz Morawieki, anunță un pachet legislativ prin care cenzura practicată de marile rețele de socializare să fie interzisă. ..................

Da, exact ca au venit ei si au impus utilizarea retelelor sociale in tara la el, nu ?!?

Nu poate decit sa interzica utilizarea acelor retele la el in tara si atunci oamenii vor gasi variante ocolitoare ca sa se logheze in retelele sociale respective.

Edited by sesebe
Acum 9 ore, BRANCA a spus:

Aş zice că libertate absolută nu există decât în cazul în care omul nu interacţionează cu alţi oameni.

De aceea Adam n-a avut nevoie de legi, reglementari si restrictii. Cum a aparut Eva, cum s-a dat interdictie la fructul oprit.

Cele zece porunci deja au fost prea putine pe timpul lui Moisa, daramite azi.

Iar la sfârsitul lui'89 oamenii n-au stiut ce vor si nici ce-i aia libertate. Si daca le ziceai ceva de îndatoriri si raspundere riscai sa fii linsat.

Acum 10 minute, sesebe a spus:

Iar nepurtarea mastii si chiar refuzul de a-ti face un vaccin reprezinta incalcarea libertatii celorlalti care se pot imbolnavi si chiar muri din cauza aceasta. Deci cei ce nu poarta masca si/sau refuza sa se vaccineze pot fi considerati ca sint ca si niste criminali indirecti pt ca din cauza lor mor oameni.

Macar citeste ce scriu si altii orice budha ai fi.

Edited by fluffy37
17 minutes ago, sesebe said:

Deci inclusiv condusul masinii reprezinta o lezare a libertatii altor persoane prin poluarea pe care o genereaza cel putin, si chiar daca ar fi electrica si tot ar polua aerul prin pulberea fina de cauciuc pe care o genereaza in deplasare, deci condusul unei masi nu reprezinta o libertate ci un privilegiu.

O definitie pe care si Marx ar fi invidios :rade:

Haideti sa ne revenim. Avem o singura viata , nu o sacrificam prosteste pentru a satisfacele fandoselile unora. Nu interzicem gogosile cu branza pentru ca 1 din 10 cetateni au alergie la miros. Daca au, isi revin, 

Minoritatea se supune majoritatii, iar majoritatea la randul ei, protejeaza minoritatea. 

A o proteja inseamna a o ajuta, nu a fi sclavul ei. 

Dictatura minoritatilor, a fandoselilor de tot felul in numele " sanatatii ", ori a diverselor concepte religioase si a altor tampenii, a inceput odata cu ridicarea tagmei avocatilor...care pentru bani, gasesc chichite legale pentru a-si putea vinde si propriile mame. 

Edited by RST

Daca iti place acest forum ai putea sa faci o mica donatie, astfel ajuti sa existe.
Multumim!

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines