Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
fluffy37

libertatea asa cum o intelege fiecare

Recommended Posts

Aş zice că libertate absolută nu există decât în cazul în care omul nu interacţionează cu alţi oameni.

După Wikipedia conceptul filozofic de libertate s-ar putea exprima prin sintagma "lipsa constrângerilor".Nu există o abordare unitară a conceptului.

Dacă vă uitaţi folosim termene ca libertate de mişcare,libertate de exprimare,libertatea de a alege,etc,etc.Toate aceste libertăţi au un grad mai mic sau mai mare de restricţii sau limitări determinate de societatea în care se trăieşte.

Apoi,dacă stăm puţin şi analizăm,la ce ne serveşte,de multe ori, libertatea sau o anume libertate?Eşti liber să te mişti dar eşti sărac şi nu-ţi poţi permite...Eşti liber să emigrezi dar nu te acceptă alt stat...Eşti liber să alegi politic da' cei pe care îi alegi acţionează contrar aspiraţiilor,dorinţelor tale...Eşti liber să nu lucrezi nimic dar necesităţile fiziologice te determină să o faci,că altfel mori de foame...

Acum 4 ore, dem3ntor a spus:

Acum, cu aceasta dictatura medicala, discutia despre libertate naste monstrii!

Precum introducerea obscurantismului în şcoli (astrologie, numerologie şi vrăjitorie).

Acum 1 oră, alcon a spus:

Precum introducerea obscurantismului în şcoli (astrologie, numerologie şi vrăjitorie).

Şi religia intră în aceeaşi oală.

5 minutes ago, ratza said:

Oaleuu, oaleuu, am vrut sa te dau pe mana lui Daniel, da ... te dau pe mana lui teodosie spagoveanu! :57

Acum 1 oră, alcon a spus:

Acum 17 minute, ratza a spus:

Exact.

Libertatea deplina exista doar dupa ce "sufletul" se elibereaza de povara corpului fizic, - asta daca o fi existind acel suflet si daca nu cumva si acolo - pe lumea cealalta - nu exista anumite "legi" ce trebuie respectate.

Din punctul acesta de vedere luptatorul anti-masca, Bogdan Stanoevici, are acum libertate deplina desi nu cred ca genul acesta de libertate isi dorea.

Edited by sesebe
1 minute ago, ratza said:

Atîta că nu consider că locul acesteia e în şcoală, ci în familie.

La fel consider si eu! 

P.S. E clar ... mergem de mana impreuna la teodosie :rade:

4 minutes ago, sesebe said:

Exact.

Francezii au o vorba: jamais deux sans trois! Deci esti si tu pe lista! :57

Din punctul meu de vedere religia nu are ce cauta in scoala sub formatul actual ci mai degraba sub un format de istorie a religiilor si filozofiilor ce au fost si sint in diferite locuri pe pamint si s-ar fi incadrat mai corect la obiectul filozofie.

Acum 26 minute, sesebe a spus:

Din punctul acesta de vedere luptatorul anti-masca, Bogdan Stanoevici, are acum libertate deplina desi nu cred ca genul acesta de libertate isi dorea.

De unde și vorba, ai grija ce-ți dorești... 

7 hours ago, dem3ntor said:

Acum, cu aceasta dictatura medicala, discutia despre libertate naste monstrii!

Zicerea asta este din intelepciunile filosofice de tip Facebook: "Prin cate gauri ai libertatea sa te exprimi ?"
Intrebarea pusa este: "Ce este libertatea?" nu ce invata pe noi FB sau Haznaua3 despre medicina.
Ca nu suntem la sanitarii priceputi.
Cum dracu se face ca nu exista topic unde sa nu intervina unul sa ne citeze din tot felul de avocate ratate sau lautari de muzica usoara prezenti pe la TV?
@dem3ntor, banuiesc ca urmeaza sa ne spui despre cipuri si 6G , nu ?

Daca iti place acest forum ai putea sa faci o mica donatie, astfel ajuti sa existe.
Multumim!

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines