Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator pentru casti


Vizitator

Postări Recomandate

Cred ca pentru proiectul abordat de colegul @popa marius PSF-ul ales este ce trebuie,nu solicita prea mult nici tubul final .

Eu am cateva astfel de tuburi si de curiozitate am ridicat caracteristicile in modul trioda si a rezultat ce vedeti mai jos.Problema cand se genereaza niste caracteristici pentru un anume tub este ca acele caracteristici  sunt 100% sigure pentru tubul respectiv,asa cum de altfel sunt si constructiile noastre realizate practic si dupa cum bine spunea cineva aici pe forum cu ceva timp in urma: foile de catalog sunt orientative!

PL508 load line.png

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 73
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 17 minute, OLIMPIU a spus:

Cred ca pentru proiectul abordat de colegul @popa marius PSF-ul ales este ce trebuie,nu solicita prea mult nici tubul final .

Eu am cateva astfel de tuburi si de curiozitate am ridicat caracteristicile in modul trioda si a rezultat ce vedeti mai jos.Problema cand se genereaza niste caracteristici pentru un anume tub este ca acele caracteristici  sunt 100% sigure pentru tubul respectiv,asa cum de altfel sunt si constructiile noastre realizate practic si dupa cum bine spunea cineva aici pe forum cu ceva timp in urma: foile de catalog sunt orientative!

PL508 load line.png

Nu prea seamana PSF_ul si nici caracteristicile anodice din poza asta cu realitatea. In poza sunt caracteristici anodice ridicate pentru o tensiune anodica de 200V, iar in montaj e mult mai putin. THD ala de 9,14% , din poza, apare datorita alegerii PSF_ului gresit pe partea curbata a caracteristicilor. Se observa clar ca acestea sunt mai lineare in apropierea curbei maxime de disipatie.

Link spre comentariu
Acum 4 ore, der_doktor a spus:

Nu prea seamana PSF_ul si nici caracteristicile anodice din poza asta cu realitatea. In poza sunt caracteristici anodice ridicate pentru o tensiune anodica de 200V, iar in montaj e mult mai putin. THD ala de 9,14% , din poza, apare datorita alegerii PSF_ului gresit pe partea curbata a caracteristicilor. Se observa clar ca acestea sunt mai lineare in apropierea curbei maxime de disipatie.

  Gresit concluzionat!   Dreapta de sarcina este trasata pentru PSF-ul intuit de @+_Florin_+.Caracteristicile se trasesaza cu Tracerul impunandu-se pe tensiune pe axa 'ox' si un curent pe axa 'oy' si bineinteles un pas de -Ug.Niciodata un Tracer nu poate scoate altceva decat ce "vede".Daca colegul @popa marius ne-ar pune pe schema exact PSF-ul ales sigur vom vedea mult mai precis daca dreapta de sarcina este aleasa corect si da,tensiunea anod catod este Uac=200-(Ug) adica aproximativ Uac=180V,oricum in regimul trioda pare a fi foarte neliniar.Oricum,dreapta de sarcina este bine aleasa,parerea mea!

     P.S care este realitatea in cazul PL508 trioda din punctul tau de vedere ?...

 

 Pune tu un grafic facut de tine in orice mod posibil si un PSF corect , in acest fel putem compara ce si cum,nicidecum nu spun ca eu am dreptate,dar nici tu nu ai!

 

Editat de OLIMPIU
Link spre comentariu
Acum 1 minut, OLIMPIU a spus:

  Gresit concluzionat!   Dreapta de sarcina este trasata pentru PSF-ul intuit de @+_Florin_+.Caracteristicile se trasesaza cu Tracerul impunandu-se pe tensiune pe axa 'ox' si un curent pe axa 'oy' si bineinteles un pas de -Ug.Niciodata un Tracer nu poate scoate altceva decat ce "vede".Daca colegul @popa marius ne-ar pune pe schema exact PSF-ul ales sigur vom vedea mult mai precis daca dreapta de sarcina este aleasa corect si da,tensiunea anod catod este Uac=200-(Ug) adica aproximativ Uac=180V,oricum in regimul trioda pare a fi foarte neliniar.Oricum,dreapta de sarcina este bine aleasa,parerea mea!

Domnule , in schema pusa de Marius sunt 200V la intrarea in traf. Daca scazi caderea de tensiune pe RDC traf si cea de pe rezistenta din catod, tot 200V raman? Cat are lampa in final tensiune anod catod?

Link spre comentariu
Acum 4 ore, +_Florin_+ a spus:

Privind schema se poate vedea pe caracteristici (aproximativ) PSF -ul ales undeva în jurul punctului :

Ua = 200 V

Ug2 = 200 V

- Ug1 = 20V

Ia + Ig2 = 46 mA

Valorile sunt aproximative, în realitate tensiunile Ua Ug2 sunt ceva mai mici, etc, etc, nu stau să despic firul în 14, ăsta e PSF pe care-l estimez .......

 

 

Link spre comentariu
Acum 59 minute, der_doktor a spus:

Domnule , in schema pusa de Marius sunt 200V la intrarea in traf. Daca scazi caderea de tensiune pe RDC traf si cea de pe rezistenta din catod, tot 200V raman? Cat are lampa in final tensiune anod catod?

  Pai de unde sa stiu eu ce rezistenta in DC are bobina trafului si ce curent trece prin tub ca sa vedem ce tensiune gasim  pe rezistenta din catod,scrie undeva pe schema asa ceva?

 

@popa marius,asteptam pana la urma schema finala si mai apoi vom putea discuta,sa inteleg ca pana la urma schema este prezentata doar ca idee!

@+_Florin_+ si eu am ales tot aproximativ PSF-ul dupa aproximarile dv. si le-am pus pe un grafic generat pe un tub PL508 conectat ca trioda,ce vedeti rau in asta???

 

Editat de OLIMPIU
Link spre comentariu
Acum 48 minute, OLIMPIU a spus:

...dreapta de sarcina este aleasa corect si da,tensiunea anod catod este Uac=200-(Ug) adica aproximativ Uac=180V,oricum in regimul trioda pare a fi foarte neliniar.Oricum,dreapta de sarcina este bine aleasa,parerea mea!

     P.S care este realitatea in cazul PL508 trioda din punctul tau de vedere ?...

 

 

Observ ca ati inceput sa reeditati postarile asemeni unui coleg drag noua...

Ar trebui sa BREVETATI asta ...tensiunea anod catod este Uac=200-(Ug) adica aproximativ Uac=180V,...ce treaba are domnule inginer tensiunea de grila (Ug) cu tensiunea anod-catod? Deja incep sa ma minunez...

Link spre comentariu
Acum 27 minute, der_doktor a spus:

Observ ca ati inceput sa reeditati postarile asemeni unui coleg drag noua...

Ar trebui sa BREVETATI asta ...tensiunea anod catod este Uac=200-(Ug) adica aproximativ Uac=180V,...ce treaba are domnule inginer tensiunea de grila (Ug) cu tensiunea anod-catod? Deja incep sa ma minunez...

  Domule inginer,tensiunea -Ug,daca vom avea un montaj similar cu cel al colegului @popa marius,adica cu negativare automata,este tensiunea masurata intre G1 si Catod(nu fata de masa!) cu semnul (-) minus in grila ,aceasta tensiune practic se inseriaza cu tensiunea anod catod cu semnul schimbat,deci acea tensiune se va scadea din tensiunea de la anod masurata fata de masa,acum ai inteles de ce nu pot "breveta asta"???

  Cat priveste editarile ulterioare te inseli amarnic,nu cred ca ai dreptate mai mult cred ca datorita patosului si aversiunea neintelaeasa fata de mine,nu citesti cu atentie ce scriu in postarile mele,iar cu acel "coleg drag noua" sunt prieten exact cu sunt si cu d-ta,asta ca sa lamurim anumite aspecte "tehnice" referitoare la discutiile noastre.

   Ca sa nu fim off-topic astept sa pui d-ta pe un grafic de unde vrei d-ta sa-l iei,un PSF optim pentru acest SE cu PL508 in modul trioda,te rog inca odata public acest lucru si apoi ne putem contrazice pe grafice,esti de acord?!

Editat de OLIMPIU
Link spre comentariu
Acum 54 minute, OLIMPIU a spus:

  Domule inginer,tensiunea -Ug,daca vom avea un montaj similar cu cel al colegului @popa marius,adica cu negativare automata,este tensiunea masurata intre G1 si Catod(nu fata de masa!) cu semnul (-) minus in grila ,aceasta tensiune practic se inseriaza cu tensiunea anod catod cu semnul schimbat,deci acea tensiune se va scadea din tensiunea de la anod masurata fata de masa,acum ai inteles de ce nu pot "breveta asta"???

 

Domnule, cum poti sa spui ca Uac=Ua-(Ug)? 

Uac=+B-Urdc-Urk, unde:

+B=tensiunea de alimentare

Urdc=caderea de tensiune pe rezistenta in DC a trafului

Urk=caderea de tensiune pe rezistorul din catod

E asa greu sa faci o scadere?

Tensiunea aia de -20V ai ales-o dumneata (din burta) ca sa demonstrezi ca THD este mare (9,14%) si vezi doamne nu e schema buna. Daca ai fi citit si inteles postarile lui Marius ai fi stiut ca in 99% din cazuri el merge foarte aproape de curba de disipatie anodica. In plus, are cu ce sa masoare distorsiunile real si nu face estimari pe baza unor calcule virtuale cu termeni incerti. Nu ai nevoie neaparat de Spice sa gasesti un PSF bun, dovada e in miile de scheme gandite acum 100 de ani cand nici macar calculatoare de buzunar nu existau. Asta e ARTA. Degeaba stii sa folosesti un program de simulare daca nu stii sa alegi un PSF corect si mai ales nu probezi real, adica sa masori, distorsiunile si tot ce mai trebuie acolo. 

Link spre comentariu
Acum 44 minute, der_doktor a spus:

Domnule, cum poti sa spui ca Uac=Ua-(Ug)? 

Uac=+B-Urdc-Urk, unde:

+B=tensiunea de alimentare

Urdc=caderea de tensiune pe rezistenta in DC a trafului

Urk=caderea de tensiune pe rezistorul din catod

E asa greu sa faci o scadere?

Tensiunea aia de -20V ai ales-o dumneata (din burta) ca sa demonstrezi ca THD este mare (9,14%) si vezi doamne nu e schema buna. Daca ai fi citit si inteles postarile lui Marius ai fi stiut ca in 99% din cazuri el merge foarte aproape de curba de disipatie anodica. In plus, are cu ce sa masoare distorsiunile real si nu face estimari pe baza unor calcule virtuale cu termeni incerti. Nu ai nevoie neaparat de Spice sa gasesti un PSF bun, dovada e in miile de scheme gandite acum 100 de ani cand nici macar calculatoare de buzunar nu existau. Asta e ARTA. Degeaba stii sa folosesti un program de simulare daca nu stii sa alegi un PSF corect si mai ales nu probezi real, adica sa masori, distorsiunile si tot ce mai trebuie acolo. 

In schema colegului @popa mariusnici pe daparte nu merge la Pda maxim nu stiu de unde scoti aceste bazaconii,spui niste prostii,asa ca fii atent si vei observa daca te uiti pe schema ca in niciun caz la o tensiune pe bara de +Ua de numai 200V si cu o rezistenta in catod de 430 ohmi nu vei ajunge nici macar in apopierea hiperbolei de disipatie maxima.

    Nu am pus nimic din burta (-20V !!!),repet,am mers pe supozitiile colegului @+_Florin_+(citeste mai sus!),atata timp cat colegul @popa mariusnu a pus nimic pe schema, insa schema din discutie este foarte OK,nu vad unde am spus eu ca schema este proasta asa cum insinuezi d-ta,puterea pe sarcina este de numai 0.65W pe un Ra=3300ohmi,ceea ce este un lucru excelent pentru un amplificator de casti,iar FFT-ul este exact ce trebuie pentru urechile unui audiofil.

    Repet,cand o sa vii cu un exemplu de PSF corect pentru PL508(trioda)? ,te mai rog inca odata in mod public,asta ca sa putem discuta cat vrei pe propunerile d-tale,nu pe 'stand up comedy' ce faci d-ta aici de ceva vreme,atunci o sa mai stam de vb.!

 

Editat de OLIMPIU
Link spre comentariu
Acum 14 minute, Marian a spus:

Chiar nu va puteti corecta reciproc erorile tehnice fara ironii, sarcasm sau intepaturi? 

 

  Tocmai asta cer si eu,sa discutam strict pe probleme tehnice,dar partenerul de discutie nu imi ofera un argument tehnic propriu pentru a putea compara sau vedea diferentele,asta este!

OK,am inteles,din punctul meu de vedere ma retrag din aceasta discutie si voi deveni un simplu spectator.

Editat de OLIMPIU
Link spre comentariu

Am ajuns pe Luna.
Mai avem putin si colonizam Marte.
Digitalizarea generalizata si Inteligenta Artificiala bat la usa.
Si voi va certati pe: Ia, Ua, Ug ?!
A ramas hobby si atat. Macar sa fie niste discutii placute atat cat au sa mai fie...



 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări