Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme tensiune retea prosumator/panour solare


efi

Recommended Posts

Acum 31 minute, mihaiaurul a spus:

Se pare că cei mai avantajați prosumatori sunt cei aflați la capete de rețele.
 

Deloc! cei mai avantajati prosumatori sint cei de linga PT, acolo nu vor avea probleme de supratensiune sau subtensiune si invertorul va merge continuu, ori are consum in reteaua de JT ori injecteaza.

 

Edited by Ion_Bumbu
Link to comment
1 hour ago, validae said:

Ce injectezi în joasă, e consumat local, practic nu trece de traful de distribuție.

 

1 hour ago, Ion_Bumbu said:

Trece ca trafo nu-i dioda, conditia este ca tensiunea la bornele trafo sa fie un pic mai mare decit cea pe care o scoate trafo MT in gol.

Necazul e ca daca esti intr-un punct in care trafo e setat din ploturi la 240Vac...

 

Din cauza asta si legenda ca trafo nu permite sa debiteze in MT.

 

Teoretic (daca inteleg bine) ziceti ca ar putea trece, dar practic nu se intampla asta deoarece secundarul are nevoie de o tensiune putin marita (peste limita invertoarelor 253v) care sa compenseze si pierderile din traf. (5-10%) si o tensiune putin marita in MT (un 5-10%) care sa se produca injectia la distanta?

 

10-20% peste aproximativ 230-240v ar trece de limita invertoarelor si a electrocasnicelor. Practic poate ajunge o tensiune in MT daca pica reteaua in MT dar si aceasta tensiune ar fi sub cea nominala?

 

Edited by gigi444
Link to comment

Eu nu cred ca cei de pe capat de retea sunt avantajati, cel putin nu in toate situatiile.

Eu sunt la 200m de postul trafo, tensiunea chiar daca este 235-240V este stabila indiferent de perioada zilei. In 3 ani de prosumator nu am avut nici macar o alarma de supratensiune.

Cei de pe capat de retea, de pe la sate/comune, in miezul zilei nu prea au consumatori si pentru injectie tensiunea creste rapid.

Ideea e ca, daca tensiunea variaza mult cu consumul zonal, fix la fel se intampla si la injectie si se ajunge la supratensiune.

Link to comment
3 minutes ago, AdR!@N said:

Eu sunt la 200m de postul trafo, tensiunea chiar daca este 235-240V este stabila indiferent de perioada zilei.

Si cat reusesti sa injectezi daca ai 240V stabili in retea ?

Edited by mihaiaurul
Link to comment

image.thumb.png.db2238805095e1456eee44935b9e6a42.png

Pe vara ajung la 6.2kW injectie, dupa pranz porneste AC-ul si am consum, iarna am pompa de caldura si aia consuma cam tot ce dau panourile.

 

Asta e productia si tensiunea pe retea pe ziua respectiva:

image.thumb.png.62b0ba3167b328fa6a92f15c9e1c4536.png

Link to comment
  • 1 year later...

Bună ziua, sunt prosumator de câteva luni și am un sistem fotovoltaic monofazat în mediul rural. Însă am constatat că abia reușesc să vând curent, tensiunea rețelei este de 250v-260v așa că mă gândesc că invertorul îmi plafonează producția. A mai trecut cineva prin asta cu DEER? Cum ați procedat?

Link to comment
Shambala
La 20.12.2024 la 19:32, validae a spus:

Când producția e mai mare decât consumul, invertorul prosumatorilor nu mai injectează în rețea, tensiunea fiind limitată la nivel de invertor.

Asta pentru rețelele de joasă, unde sunt cei mai mulți prosumatori.

Ce injectezi în joasă, e consumat local, practic nu trece de traful de distribuție.

Cu cât apar mai mulți prosumatori într-o zonă, cu atât practic generează degeaba, fiindcă ziua consumul nu e prea mare.De aceea viitorul e al celor care investesc în stocare, baterii scumpe....

@  Darius22   - citind  doar o singura pagina in urma gaseati raspunsul dat de Validae.

 

Daca in zona consumul este mic si mai sunt si alti prosumatori,  iar  tensiunea este atat de mare,  in acele momente pur si simplu nu puteti injecta energie in retea.

Tensiunea maxima permisa legal in retea este de 254V,  la 260V deja sunteti in afara legii.  Nu cumva sa va lasati aburit de vreun vecin sa urcati fortat tensiunea din invertor la 260-265V, se pot defecta mutle aparate electrice si puteti fi dat in judecata.

 

Link to comment
  • 1 month later...

Poate e cam tarziu raspunsul,dar daca aveti retea trifazica incercati cu cineva autorizat sa schimbe pe alta faza(de pe stalp) care are tensiunea mai mica.

Edited by deo
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines