Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Onkyo A 8850


Postări Recomandate

Nu cred ca la iesire si in baza lui Q601 ai aceeasi tensiune, +44V. In baza ar trebui sa ai cu 1.7V mai mult, asta daca cele 3 tranzistoare Q601, 605 si 613 au jonctiunea BE in regula. Cat este tensiunea intre bazele Q601 si 603? Probabil 0. Normal trebuie sa fie 3.4V.

Probabil ca defectarea regulatorului de -21.5V, Q902, a dus la alimentarea operationalilor cu tensiune prea mare si i-a ars, ceea ce a dus mai departe la defectarea canalelor, respectiv Q513 si 514. Probabil ca mai exista piese defecte.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Am mai sapat putin, se pare ca la Q504, Q506, intre B-E pe un canal am pe Q506 2.8v si pe Q504 0.4v...  pe canalul asta am 3.5v intre bazele lui Q602,Q604. 

Pe celalalt canal Q503, Q505, intre B-E am 0.3v pe ambele... pe canalul asta am 0 intre bazele lui Q601, Q603. 

Am pus Q501 pe canalul unde am intre bazele lui Q602, Q604 tensiunea de 3.5v si aceasta dispare.  

Cu ce as putea sa inlocuiesc 2SK389?

 

Link spre comentariu
Acum 13 ore, DragosMarian a spus:

Am mai sapat putin, se pare ca la Q504, Q506, intre B-E pe un canal am pe Q506 2.8v si pe Q504 0.4v...  pe canalul asta am 3.5v intre bazele lui Q602,Q604. 

Pe celalalt canal Q503, Q505, intre B-E am 0.3v pe ambele... pe canalul asta am 0 intre bazele lui Q601, Q603. 

 

Ziceai ca la ambele canale ai la iesire +44V dar din masuratorile de mai sus nu pare ca este asa, canalele nu sunt identice.

Ai un canal la care ai 3.5V intre bazele Q602 si 604, adica cat ar trebui sa fie pentru ca iesirea sa fie echilibrata ( asta in cazul in care toate tranzistoarele de dupa sunt OK). Sa fie si mai ciudat, pe acest canal ai BE la Q506 2.8V! Inseamna ca tranzistorul este blocat (defect).

Referitor la inlocuire, vezi daca gasesti aici vreo solutie:

 

https://www.diyaudio.com/forums/parts/107182-2sk389-replacement.html

Editat de sla
Link spre comentariu
La 10.01.2021 la 10:15, DragosMarian a spus:

B-E-0.55v, tind sa cred ca biasul lucreaza, desi am dat jos tranzistorii din superdioda si i am verificat scosi din montaj. Q601 Q603 inlocuiti, fara succes.  Pe schema sunt niste puncte de masura pe care le am masurat fata de mediana... Atasez niste poze https://imgur.com/a/qxewI0L

...adică finalii sunt comandați corect și aveți 44v pe ieșire ? ...nu mai înțeleg nimic !!! După cum am mai spus, exista un algoritm și daca nu-l respectați, va chinuiți . Nu văd toată schema, circuitul cu releu poate fi eliminat temporar, de fapt acolo cred că este vorba de un circuit de întârziere( delay ) și se poate conecta o sarcina direct pe mediana , între rez.de o.33.... , conectați un difuzor recuperat de prin tv-uri de 16 ohmi și vedeți atunci dacă aveți 44v. Cu finalii buni și cu tensiuni ok in baza , eu zic că nu prea ar avea de unde să apară acei 44v !

Link spre comentariu
Acum 8 minute, DragosMarian a spus:

Daca decuplez alimentarea B3+/- dispare tensiunea continua pe iesire, ramanand alimentata partea finala B1Untitled.thumb.png.4b329385bbcae9b2cb4909761263499e.png

 

Normal, daca lasi doar B1 alimentezi doar finalii si prefinalii, din moment ce acestia sunt buni si nu sunt comandati de circuitul de BIAS (in baza), sunt blocati si nu ai nici o tensiune la iesire.

Problema este la partea de comanda / circuit de comanda pentru deschiderea etajului final pentru functionare in clasa AB. La acest model de amplificator circuitul este complex, nu-i simplu, are multe componente si-i dificil de reparat.

Daca spui ca ai reparat alimentarea operationalilor si acum ai tensiune +/-18V (dupa ce ai schimbat Zenerele) stabil si integratele sunt OK, trebuie sa verifici toate piesele (tranzistoarele, rezistentele, diodele, electroliticii din circuitul de superdioda, ledurile din montaj). E mult de lucru. Cel mai greu e sa gasesti inlocuitor pentru dublul FET de zgomot mic, daca este defect (cel de care ai intrebat pentru inlocuitor).

Ai putea sa iei schema si sa masori tensiunile la pinii tranzisorilor si sa notezi pe schema, apoi sa ne prezinti masuratorile pentru fiecare canal (schema cu valori masurate).

Link spre comentariu

Mai jos este schema de la modelul A8250, foarte asemenator in partea asta de amplificator, finalii sunt alimentati la 53V in loc de 50. dar schema seamana foarte mult:

image.thumb.png.2885f42352761b4d12388a6d83f25abe.png

Aici ai mai multe tensiuni decat in schema originala. Ma gandesc ca defectul pe care l-ai gasit la alimentarea operationalilor si la defectarea lor sa fi dus la o tensiune mare la iesirea Q519/520 si aceasta sa fi defectat Q501/502  si altele... In schema la iesire tensiunea trebuia sa fie intre -4  si +4, daca a fost de zeci de volti...

Link spre comentariu

@franzm, -B4 este.

Am scos aproape tot de pe un canal si  masurat... au mai ramas Q511,Q513-Q581,Q583 si totusi tensiunea pe iesire e tot aia...

Q501 as putea sa l inlocuiesc cu 2x2sk170.

 

@sesebe, daca n ai chef sa ajuti, evita subiectul... Nu traiesc din asta, job-ul meu de zi cu zi e altul... 

Nu inteleg care e problema, de aia am cerut ajutor de la cineva mai priceput decat mine, altfel rezolvam singur... 

Editat de DragosMarian
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări