Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Hiraga "Le Monstre" 8W


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 405
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

@franzm,  poti pune cu orice terminatie dar imperecheati si setat curentul astfel incat sa obtii bias_ul dorit. Daca ai si analizor de spectru vezi cum se comporta etajul final functie de bias. Papa Nelson scria pe undeva legat de asta.

Tranzistorii sunt originali, cumparati acum vreo 15-20 ani de la PIA. Oricum eu pe valorile alea montate pe placa am obtinut rezultate mai bune decat cu altele. E un pic de bibilit, dar cand incepi sa cunosti Le Monstre, te imprietenesti cu el. Ce ma deranjeaza pe mine e sortatul pieselor, dar se merita.

Link spre comentariu

Pass vorbeste de MOSFET-uri, noi aici avem bipolari. În F5, oarecum omologul monstrului, Pass n-a degenerat etajul de întrare decât foarte putin, tocmai ca sa nu-i reduca prea mult amplificarea.

"Pune si tu o poza cu ale tale." Nu mai am cum. Majoritatea si-au schimbat stapânul iar cele ramase sunt perechi lipite fata în fata si încapsulate suplimentar.

Editat de franzm
Link spre comentariu

Eu l-am realizat  pe cel de 30W.

Curentul reglat 1,5-1,6A.

Temperatura pe radiatoare,maxim 55 grd.C,după 10 h de funcționare

Pentru a nu folosi ventilator, am folosit radiatoare de Al generoase, pe care am fixat plăci de Cu(110×40×4),pe care am fixat tranzistoarele finale.

Tensiunea cc ,pe ieșire, după 15 minute,nu depaseste 30 mV

Preamplificator(corector si de PU) pe care-l folosesc este unul pe care l-am realizat după schemele lui Rodd Elliott.

Surse: un tuner Denon si un pick-up Telefunken(TS860).

Boxe:Paradigm 6000 F(Shambala avea dreptate ca ar fi fost mai bune altele cu SPL mai mare)

Sunetul acestui amplificator este impresionant.

L-am comparat cu cel al unui alt amplificator cls.AB(75 W/8ohm)dupa o schemă a lui H.Palouda. După câteva audiții comparative,cel de-al doilea este în bucătăria de vară. 

Pentru cei din București,pot sa le satisfac curiozitatea, în ceea ce priveste sunetul acestui amplificator simplu dar cu performanțe deosebite (deși are >25kg).

 

Link spre comentariu
Acum 8 minute, sesebe a spus:

Pai, de exemplu, ca să vad cit este de stabil, printre altele. 

Ar fi interesant de măsurat și după ce s-a stabilizat temperatura de citeva ori la intervale mai mari de timp (zeci de minute) pt a vedea și dacă ramine acolo. 

Ti-e frica ca se arde? Oricum, daca nu construiesti nimic, nici n-o sa stii cum suna sau masoara vreounul. Pe ala de 8W il stiu cum suna, pe asta de 30W nu, dar sunt destui care l-au facut si n-am auzit pe nimeni sa regrete.

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări