Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Hiraga "Le Monstre" 8W


Postări Recomandate

Sesebe, ceea ce ai scris este adevarat, dar ideea generala este pe jumatate falsa.  Adiuca daca un amplif masoara prost, are toate sansele sa si sune prost. Daca masoara bine, nu inseamna ca va si suna BINE.  Iar daca masoara binisor, nu inseamna ca va suna prost sau mediocru.

Nu iti poti face o idee corecta asupra sunetului unui amplificator din acelea doar dupa osciloscop si analiza Fourier.  Mai sunt multe feluri de distorsiuni care murdaresc sunetul, iar o ureche educata este un instrument de o finete extraordinara.

Noi am mai discutat in privat despre astea, o sa o mai facem.  

 

Masurarea unei surse de alimentare la mai multe frecvente ale sarcinii este o treaba f buna, pe care nici un producator nu o publica. DAR in sine/ singura nu este suficienta, pt ca prezenta sau absenta unor condensatori (mari sau mici, depinde) pe placa finala poate schimba total rezultatele.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 405
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

1 hour ago, sesebe said:

un amplificator proiectat si realizat de un necunoscut in domeniul audiofililor nu va suna (aproape) niciodata asa cum trebuie comparat cu o schita realizata de un guru in audio care sigur va suna extraodinar indiferent cit de "pe genunchi" a fost conceput.

:aplauze

P.S. Mi-am permis sa corectez (punand in paranteze) 

Link spre comentariu

Aiurea, e o rautate (cel putin).

Hiraga a fost profesor de electronica si a predat vreo 10 ani la universitati japoneze, iar aportul sau in audio este inca controversat, finetea schemelor sale fiind adesea greu de inteles de multi electronisti.  Este adevarat ca niciodata nu si-a explicat pe deplin schemele si alegerile. 

Link spre comentariu
On 1/9/2021 at 10:05 AM, viobio said:

Da  , l-am făcut eu de câteva ori. 

Toată "finețea" stă în împerecherea tranzistorilor, după aproximativ 30 minute se stabilizează termic și nu mai bălăbăne deloc offsetul. 

L-ai facut cu 2SJ74 si 2SK170 pe intrare? In caz afirmativ, unde ai gasit de cumparat tranzistorii? 

Link spre comentariu

Haideti sa n-o mai dăm cotită. Hiraga din punct de vedere tehnic este o mizerie de amplificator parfumată cu clasa A ca sa pută frumos. Eu personal n-am vazut o alta schema mai proasta. Vad ca nimeni nu vrea sa-l masoare serios acum in 2021, ni se arunca niste mâzgăleli pe care abia poti sa le citești. L-am simulat acum un an si m-am ingrozit ce golănie a facut nea Hiraga acolo.... nu e nimic stabil, totul de modifica. Este exact ca o mașină careia i-a scos amortizoarele iar volanul e legat de roti cu guma de mestecat. Asa ceva iti ofera adrenalina, da, dar n-are nicio legatura cu tehnica, cu ingineria. Este doar un fel de procesor de sunet cu ceva amplificare care denatureaza puternic sunetul.

 

  Sa fie clar, ceea ce masoara bine se aude bine iar ceea ce masoară prost se aude prost. Aaaaaa, ca unora sunetul prost le provoacă extaz.... sa fie sanatosi, asta se numeste ca suna PLACUT, NU BINE. Bine inseamna transparent. Haideti sa ne pastram in discutii tehnice nu in aberatii audiofile puternic subiective.

Link spre comentariu

Dacă judecaţi amplificatoarele după simulări....apucaţi-vă de altă meserie.De parcă simulatorul ,,ştie,, absolut toţi parametrii reali ai componentelor folosite şi ia în calcul absolut toţi factorii ce intervin într-un lanţ de sunet, hai s-o lăsăm moartă că nu mai măcăne...

Editat de validae
Link spre comentariu
Acum 12 minute, validae a spus:

Dacă judecaţi amplificatoarele după simulări....apucaţi-vă de altă meserie.De parcă simulatorul ,,ştie,, absolut toţi parametrii reali ai componentelor folosite şi ia în calcul absolut toţi factorii ce intervin într-un lanţ de sunet, hai s-o lăsăm moartă că nu mai măcăne...

 

Aiurea!

Sint o multime de chestii care nu pot fi masurate si sint doar simulate si in plus se si potrivesc.

 

Am citeva zile de cind caut nista masuratori spectrale facute la schema asta si nu gasesc nimic concret pe net. Oare dece daca a fost facuta de atitia oameni, inclusiv @der_doktor, nu se gasesc masuratori spectrale pe net la ea? Oare pt ca masoara jalnic ?!?

 

Nu va mai plecati atita in fata la guru. Chiar este un guru pt ca a stiut cum sa prosteasca urechea iar restul prostimii nici macar nu-si da seama de asta. Daca se mai trezeste cite un fraier sa spuna ca-i o prostie de schema repede sar ceilalti sa-i dea in cap pt ca asta ar insemna ca ei sint cei .......

Link spre comentariu

Accept 110% ca-ti place cum sună, iti respect parerea si nu mi-as dori sa dispară, ba din contra, are farmecul lui ca lampile dar sa denaturam stiinta spunand ca masoara de vis si ca sunt masuratori de care noi habar nu avem..... e prea mult. Haideti sa lasam adevarul la locul lui, sa nu fortam ce nu poate fi fortat.

Link spre comentariu
Acum 18 minute, sesebe a spus:

Daca se mai trezeste cite un fraier sa spuna ca-i o prostie de schema repede sar ceilalti sa-i dea in cap pt ca asta ar insemna ca ei sint cei .......

@sesebe ai facut montajul? Dupa ce lipesti alea 20 piese sa-ti expui public parerea. Am impresia ca e lenea pe voi cat statele unite...e mai usor sa simulati (macar daca ati sti si asta perfect) si sa stati la barfa. Si cand mai apare si Virgil ala cu clonele lui si baga batzul printre gard..gata s-a ales praful de topic. 

Uite, sunt deja 4 pagini de topic si nici macar o rezistenta n-ati lipit....pana acum il facea RST pe tabla de burlan, il si masura cu SDR_ul lui.

Link spre comentariu

Am rasfoit toate cele 200 de pagini de pe Diyaudio si nu am gasit postata o analiza spectrala facuta cum trebuie ci doar din osciloscop.

Uite citeva pareri ale celor ce l-au testat: 

     - https://www.diyaudio.com/forums/solid-state/5462-hiraga-le-monstre-post1905297.html

     - https://www.diyaudio.com/forums/solid-state/5462-hiraga-le-monstre-post3680747.html

Link spre comentariu

Ti-am mai zis ca scrii de pe net....aia de au scris acolo probabil sunt ca Virgil al nostru...n-au lipit doua sarme niciodata si nici nu sunt sigur ca au pus piesele imperecheate sau originale. Sunt multi Virgili din astia pe net, ca si pe aici de fapt.

Link spre comentariu
6 minutes ago, der_doktor said:

n-au lipit doua sarme niciodata si nici nu sunt sigur ca au pus piesele imperecheate sau originale. Sunt multi Virgili din astia pe net, ca si pe aici de fapt.

Ne-ai innebunit cu "lipit de sarme". Cine nu lipeste sarme nu are voie sa simuleze o schema ? (cel putin pe mine m-ai criticat pentru asta).
Tu ai bobinat un traf de iesire cu sarma de argint? Daca nu, de ce vorbesti despre trafuri audio ?
 

Link spre comentariu
1 hour ago, sesebe said:

Am citeva zile de cind caut nista masuratori spectrale facute la schema asta si nu gasesc nimic concret pe net. Oare dece daca a fost facuta de atitia oameni, inclusiv @der_doktor, nu se gasesc masuratori spectrale pe net la ea? Oare pt ca masoara jalnic ?!

Pe pagina precedenta zic ca in 83 autorul a comparat o filtrare de 100mF cu o SMPS de calitate medie (dupa cum o numeste el).

 

Evident, nu se vede in articol, de altfel foarte detaliat la rezultate, cum a facut acele masuratori. Plus, vorbim de aparatura din anii 70 probabil utilizata.

 

Intrebarea este cum de este asa mareata acea schema care are nevoie de 100mF filtrare la 500mA consum ca sa sune bine, sa dea bine pe analizor.

 

49 minutes ago, der_doktor said:

@sesebe ai facut montajul? Dupa ce lipesti alea 20 piese sa-ti expui public parerea.

Tu ai construit, conceput un SMPS si apoi masurat complet? Ca nici tu nu esti in mai buna situatie fata de cei care nu au construit Hiraga.

 

Pe pagina precedenta folosesti argumentul ca e bun pentru ca mii de entuziasti l-au construit... Sa folosesc acelasi argument cu sutele de mii, poate milioane, de constructii cu TDA2030 in randul atat entuziastilor, cat si a produselor comerciale? Nu cred ca argumentul este valabil in nici una dintre situatii.

Link spre comentariu
Acum 15 minute, Mircea a spus:

Tu ai construit, conceput un SMPS si apoi masurat complet? Ca nici tu nu esti in mai buna situatie fata de cei care nu au construit Hiraga.

 

Pe pagina precedenta folosesti argumentul ca e bun pentru ca mii de entuziasti l-au construit... Sa folosesc acelasi argument cu sutele de mii, poate milioane, de constructii cu TDA2030 in randul atat entuziastilor, cat si a produselor comerciale? Nu cred ca argumentul este valabil in nici una dintre situatii.

Aici e vorba de Hiraga ''Le Monstre'' 8W. Eu l-am construit. Voi, cei care va dati cu parerea NU l-ati facut si deocamdata vorbiti de pe net, adica din auzite. 

App, de intrebarea ta cu SMPS_ul....te intreb si eu ..Tu ai zburat pe luna?

CE puii mei are constructia SMPS cu Hiraga 8W? ca sa nu mai zic tu ce ai construit asa mai deosebit? ia uimeste-ma...

Observ ca va tineti partea unul la altul, dar niciunul dintre voi nu lucrati efectiv in audio, in schimb toti vorbiti de pe net si din auzite...

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări