Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Hiraga "Le Monstre" 8W


Postări Recomandate

Vizitator viobio
Acum 2 ore, sk24bpo a spus:

La noi l-a facut cineva ?

Da  , l-am făcut eu de câteva ori. 

Toată "finețea" stă în împerecherea tranzistorilor, după aproximativ 30 minute se stabilizează termic și nu mai bălăbăne deloc offsetul. 

Eu recomand cealaltă schemă a lui Hiraga, cea de putere mai mare, din schema de putere mai mare am dezvoltat un alt amplificator, vândut în peste 25 de kituri. 

La un asemenea amp costă mult partea de alimentare, radiatoarele, carcasa. 

Neapărat trebuie montată o protecție la apariția componentei continue pe ieșire, dacă nu se împerechează foarte bine tranzistorii se riscă decuplarea incintelor destul de des. 

Ambele scheme Hiraga funcționează cu o mulțime de tipuri de tranzistori, nu trebuie să își bată cineva capul să folosească fix tipurile notate pe schemă. 

Editat de viobio
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 405
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

https://diyaudioprojects.com/Solid/Jean-Hiraga-Class-A-Amplifier/

https://sound-au.com/tcaas/hiraga2.htm

https://sound-au.com/tcaas/hiraga.htm

Cablaje gasiti la kk-pcb sau la jim's audio pe iebai.

Daca aveti de gând sa va apucati de experimente cu amplificatoare clasa A, va rog sa va dotati consoarta cu o sucitoare de calitate. Va fi nevoie de ea atunci când o sa trebuiasca sa va aplice un reset cerebral mecano-manual cu amnezie asociata. Va asigur ca la cei mai multi va fi necesar ;-) (Vorbesc din experienta.)

Editat de franzm
Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 9 ore, sk24bpo a spus:

Viorel, ce stil de sunet are ? Ce puncte forte are sunetul si eventual ce minusuri  ? 

Bade.... știi că eu nu bat câmpii cu descrierea sunetului, nu mă consider audiofil. 

Eu nu am decât două verdicte, îmi place sau nu, Hiraga îmi place, nu că le-am făcut eu, dacă nu îmi plăcea ce aud nu le făceam. 

Link spre comentariu

M-am convins - nu am cu cine discuta tehnic. Toti cei care l-au ascultat/studiat ori habarnau de electronica si sint cel mult simpli copiatori de scheme ori nu vor sa scrie aici nimic tehnic.

Sint curios daca in materie de masini tot asa ati face alegeriel. Echivalenta ar fi sa folosesti un tractor gigant ca sa te deplasezi prin oras. Tot asa ar trebui sa va antifonati cabina cu capacitori imensi sa nu intre riplul de pe alimentare si ati folosi un motor de 200hp ca sa atingeti 30km/h la un consum de 40litri pe 100km. Singurul avantaj ar fi ca puteti tracta orice vreti voi si motorul nici nu-si da seama.

Link spre comentariu
Acum 7 minute, Mircea a spus:

Gresesti in mesajul de mai sus, asa cum pui problema. Nu apela la modul elitist al haudiofililor de a privi de sus, de prea sus.

 

Pai crezi ca poti discuta tehnic corect cu audiofilii?

Am primit pe privat ceva informatii destul de tehnice si nu le-a pus pe public pt a evita un conflict cu acestia.

Link spre comentariu
1 oră în urmă, sesebe a spus:

M-am convins - nu am cu cine discuta tehnic. Toti cei care l-au ascultat/studiat ori habarnau de electronica si sint cel mult simpli copiatori de scheme ori nu vor sa scrie aici nimic tehnic.

Sint curios daca in materie de masini tot asa ati face alegeriel. Echivalenta ar fi sa folosesti un tractor gigant ca sa te deplasezi prin oras. Tot asa ar trebui sa va antifonati cabina cu capacitori imensi sa nu intre riplul de pe alimentare si ati folosi un motor de 200hp ca sa atingeti 30km/h la un consum de 40litri pe 100km. Singurul avantaj ar fi ca puteti tracta orice vreti voi si motorul nici nu-si da seama.

@sesebe, noi aia, ''habarnisti'' cum ne caracterizezi tu, l-am construit si l-am ascultat. Ba chiar ti-am sugerat sa-l construiesti. Ce vrei sa vorbim tehnic cand tu nu ai montajul pe masa? Tu vorbesti de pe net si alte forumuri si noi din experienta. 

De ce ai deschis topicul asta? In general, cand cineva construieste un montaj, abia apoi posteaza, cu poze si masuratori, avantaje si dezavantaje. Tu , deocamdata, nici macar nu te-ai documentat de ajuns despre Hiraga ''Le Monstre''.

Link spre comentariu
3 hours ago, sesebe said:

Am primit pe privat ceva informatii destul de tehnice si nu le-a pus pe public pt a evita un conflict cu acestia.

Din pacate, de multe ori asa functioneaza sistemul aici pe forum.

 

Link-ul asta (aici in engleza) probabil din 1983, pus de colegul Shambala, da destule detalii despre constructie si multe teste. Insa, caci este un mare insa, se compara o alimentare din acumulatoare si o sursa liniara cu o SMPS numita "de calitate medie" (triace, tiristoare).

 

Extras din text:

In a resolutely "Audiophile", the transformer must be oversized. The secondary charged by rectifiers, 
capacity can not produce a signal perfectly sinusoidal (Figure 2) and oversizing is advantageous. 
For cons, the assembly will not be immune to variations (merely a volt or two), even after two RC 
and despite the use of high value capacitors (100000 uF 20 V for voltage Power, for example).

 

Concluzia este tot din anii 80, unde pana si CD-ul este "pus" la locul lui. Las cititorilor placerea sa citeasca restul.

Editat de Mircea
Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări