Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
sergiu77

QV14.1ELA reboot

Recommended Posts

Salut tuturor si un an nou mai bun !

Am citit ce s-a discutat despre acest subiect. 

Ma intereseaza daca este cineva interesat sa repare aceasta placa

Multumesc anticipat !

7 hours ago, sergiu77 said:

Salut tuturor si un an nou mai bun !

Am citit ce s-a discutat despre acest subiect. 

Ma intereseaza daca este cineva interesat sa repare aceasta placa

Multumesc anticipat !

QV14.1E LA este sasiul tv-ului, placa de baza are si i-a o serie..., la fel si sasiul are si el un model de philips....:rade:

Restart cu logo poate avea multiple cauze, asa se intampla la philips mai ales ca placa e "uzina", la philips pentru localizarea mai exacta a defectului, stiu ca trebuie intrat in modul SDM si arata cod de eroare pe ledul de st-by, apoi trebuie vazut in tabel codul de eroare corespunzator defectului, deci trebuie studiat manualul service !!

Manualul service este gratis aici:    https://www.electronica-pt.com/esquema/func-fileinfo/32785/

Edited by Costica Tv

Placa are si o multime de electrolitici micuti. Verifica cu un osciloscop, eventual folosind un adaptor pt virful sondei, tensiunile de riplu la bornele fiecarui condesator electrolitic. Trebuie folosita o adaptare pt masa direct de pe virful sondei nu cu firul de masa care te poate baga in eroare (zgomot captat mare). vezi sa nu aiba riplu prea mare de tensiune pe electrolitici. Am gasit la mai multe televizoare cite unul sau doi dintre condesatorii aia micuti defect.

De ce s-ar dezlip procesorul? Din cauza functionarii la temperaturi mari (mult timp). Temperaturiel mari duc la defectarea condesatorilor electrolitici.

In fine e mai simplu sa rescrii SW decit sa faci o verificare cum trebuie. La fel e mai simplu sa spui clientului ca trebuie schimbat/relipit procesorul decit sa pierzi 30minute verificind condesatoarele.

Nu stiu cum de 99.9% din televizorele "moderne" au nevoie de rescrierea softului iar componentele sint super calitative si nu se defecteaza decit in 0,1% dintre cazuri.

Sporuri!

Edited by sesebe

logic da,dar practic nu!

la ld650 se deslipesc procesoarele in draci,am facut cred ca sute de placi,nu am gasit elco  ca sa nu plece din cauza lui.

daca ai reparat sasie qfu de philips,cite ceuri ai gasit proaste?

doar procesor care se deslipeste.

si pot sa dau multe exemple,dar trebuie sa plec la atelier ca ma asteapta  stiva de tv.