Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Electrotec

Tablou trifazat

Recommended Posts

Buna ziua colegi.

Am ceva experienta in electricitate,dar cu toate astea nu ma consider un expert. Intotdeauna mai am cate ceva de invatat.

In cazul de fata am o nelamurire si sper ca cei care sunt mai experimentati sa ma lamureasca.

Situatie teoretica:

Se da un tablou cu alimentare trifazata la o casa. Toti consumatorii sunt pe monofazat. In cazul de fata,am intalnit doua modalitati de realizare a tabloului,dupa ce trecem de fuzibila,releu,contactor:

1.  Se pune 1 sau 2 diferentiale tetrapolare dupa care se adauga un nr x de mcb-uri la fiecare.

2. Se pun 3 diferentiale bipolare,fiecare cu un nr x de mcb-uri(situatie intalnita des in Spania unde e sistem TT si se foloseste mult 1p+n)

Explicatia oficiala a inginerului care proceda asa este ca daca ai un defect de izolatie pe un consumator,o sa declanseze doar diferentialul al carei faze corespunde consumatorului, neafectand toate trei faze.

Nelamurirea mea este care varianta este mai indicata si de ce?(cu argumente)

Va multumesc pentru raspunsuri.

La multi ani!

Ambele au aclasi hiba  avind mai multi consumatori pe un diferential   poate produce declansari nedorite fara a fi un defect clar.Sa zicem ca pe un ,,diferential " acem 7 consumatori fiecare cu un curent de defect 5 ma  nu reprezinta  un pericol numai ca acei curenti reziduali(ceva normal in cazul filtrelor sau  a unor surse in comutatie) insumati va produce declansarea . 

Recomandat ar fi selectivitate intre doua intreruptoare in cascada, deci  folosim varianta inginerului Id 300ma urmat de Id 30ma pentru ficare circuit.

Se cunsidera ca electrocutarea se produce cind prin corp  trece un curent  egal sau mai mare de35ma.

La 5mA te cam scutura, iar o sursa cu 5mA consum nu e o sursa ok de nici o culoare. Din fabrica nu iese asa.

Dar da, cand pui multe laolalta se pot intampla lucruri nedorite.

Impotriva atingerilor indirecte se foloseste legarea la nulul de protectie iar ca masura suplimentara se foloseste  protectia cu intreruptor diferential.

Intotdeauna protectia impotriva atingerilor indirecte trebuie sa prevada doua masuri complementare.In uzul casnic se foloseste asa cum a spus v67 ,in industrie se foloseste legarea la nulul de protectie si suplimentar la impamantare.

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Însa, se pare ca nu m-am exprimat eu bine sau nu ati inteles intrebarea.

Reformulez:

care varianta e “mai corecta”?

1: diferential trifazat,urmat de mcb-uri in ordine consecutiva pentru fiecare faza(gen r s t r s t r s t...)

2. Trei “randuri” de diferentiale 2P(unul ptr R, altul ptr S si altul ptr T)urmate de

mcb-uri fiecare.

Am vazut ambele moduri de realizare si vreau sa stiu daca exista vreo diferenta ca si corectitudine intre ele.

Va multumesc!