Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
xavlaur

Problemă cu vechiul amplificator rusesc de epocă мощности п70

Recommended Posts

Bună, tuturor !  În diagrama atașată am următoarele probleme:    

1. Canalul nr.1 funcționează bine, nr.2 este supraîncărcat (curent de mers în gol mare cu setările din fabrică R76, R77, R82). R82 este rezistor variabil, nu este fix.        
2. Toți cei 3 pini T18 au 39V        
3. T18 a scos și a verificat - ok        
4. T18 pus inapoi pe placa , firul 23 și 25 deconectat - iarasi  39V la toți cei 3 pini        
5. Ambele canale vor fuma R77 sau R31 dacă sunt ajustate în apropierea capătului lor.        
6. Toate T16, T17, T19, T18, T20 verificate, toate ok.        
Nu am verificat conexiunile T19 și T20, poate sunt gresite de cineva inainte, T19 și T20 sunt înlocuite pe radiatoare anterior cu KT 809 de catre alte mâini.        
Nu am verificat T15 și înainte de el        
Multumesc anticipat. 5LRVCnt.png       

Poți face toate testele cu finalii deconectați folosind doar prefinalii. După ce rezolvi problema conectezi și finalii și faci reglajele. 

Cind faci masuratori intr-un circuit conteaza foarte foarte mult semnul tensiunilor masurate asa ca te rog sa postezi masuratorile tinind cont si de acest aspect, chiar daca in acest amplificator toate tensiunile vor fi negative fata de masa dar intre oricare alte doua puncte pot fi si pozitive si negative in functie de cum conectezi multimetrul si asta conteaza .

1 oră în urmă, xavlaur a spus:

Bună, tuturor !  În diagrama atașată am următoarele probleme:        
1. Canalul nr.1 funcționează bine, nr.2 este supraîncărcat (curent de mers în gol mare cu setările din fabrică R76, R77, R82). R82 este rezistor variabil, nu este fix.        
2. Toți cei 3 pini T18 au 39V     
3. T18 a scos și a verificat - ok        
4. T18 pus inapoi pe placa , firul 23 și 25 deconectat - iarasi  39V la toți cei 3 pini     
5. Ambele canale vor fuma R77 sau R31 dacă sunt ajustate în apropierea capătului lor.        
6. Toate T16, T17, T19, T18, T20 verificate, toate ok.        
Nu am verificat conexiunile T19 și T20, poate sunt gresite de cineva inainte, T19 și T20 sunt înlocuite pe radiatoare anterior cu KT 809 de catre alte mâini.        
Nu am verificat T15 și înainte de el        
Multumesc anticipat. 5LRVCnt.png       

Posteaza tensiunile pe toti pinii la tranzistoarele: T16, T17, T18.    Pina rezolvi problema deconecteaza complet toti finalii (firele dezlipite din baze si bazele lipite in emitor daca nu-i poti scoate complet din circuit).

Valorile rezistentelor de la R77 pina la R85 inclusiv.

Edited by sesebe

Trebe facuta o recapare temeinica pe ambele canale, electroliticii sovietici sunt  celebri pentru  " uscaciunea " lor, dupa aia fac masuratori comparative cu canalul valid si vad ce si cum !

Problema este ca rusii au schimbat schema din 1982 pana in 1984, topologia polarizarilor difera... Apar plusuri fata de masa pozitiva ... Ceea ce in schema initiala nu s-ar intampla... Am gasit 2 prefinali pnp semi-arsi (rezistenta mica E-C) si i-am schimbat . Ciudat ca si cei noi - verificati ca diode - au intre 80 si 130 ohm in polarizare directa, ma asteptam la ceva mai mult. Acum idle current este ok insa tot nu este ok tensiunea mediana pe canalul cu probleme, basii nu se aud pe el (am verificat toti condensatorii si par ok...) si reglajele din semireglabili nu au aceeasi plaja ca la canalul bun. Aceasta din atasament k6FXI7A.jpge schema din 1984 insa are rezolutie slaba si nu o gasesc mai bine ...

Deschide-o în ,,tab nou,, şi o să o poţi mări.....cât vrei de mult.(Open in new tab) Ma jos se vede o porţiune a schemei aşa cum o vedeam la mine...https://i.imgur.com/5LRVCnt.png

https://i.imgur.com/c4d5wE2l.png

Edited by validae

Ai făcut măsurătorile cerute? 

Masurind piese pe ghicite tot asa ai sa repari și amplificatorul. 

Piesele defecte nu se schimba pe ochi frumoși ci trebuie mai intii găsită cauza care a dus la defectarea lor. 

Astept măsurătorile cerute.