Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Vortex V32EP18


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 5 luni mai târziu...

Am cerut codul placii pentru ca poza pe care ai pus-o cu partea de controller PWM, nu corespunde deloc cu ce am eu cu aceeasi placa cu codul respectiv ...

Ia uite aici, si zi-mi te rog daca seamana 

https://postimg.cc/xqSYvKBh

dar circuitul intwgrat PU1, ce scria pe el ?

LE

Am verificat stocul, si fizic nu am placa, nici ceva poze detaliate despre ea.

Daca stiai ce controler a fost acolo, era usor de identificat restul componentelor...

 

 

Editat de geoky
Link spre comentariu

da, este adevarat ca placile sunt diferite, dar si codul este diferit.

 

Integratul este acesta din poza, dupa cautarile mele ar fi OB2273, dar la pini este compatibil si cu PF6003, SG6859atz, LD7535.... ! M-ar ajuta orice informatie legata de acest integrat si valorile rezistentelor din pinul 4. Va multumesc si daca mai doriti ceva poze, o sa pun !

210102583_4395082913880762_1425286539378679685_n.jpg

Link spre comentariu

Da, cica asa e ... insa OB2273, l-am inlocuit mai demult cu SG6859 si NCP1251, pe o placa chinezeasca TP.S506.PB819 sau PB801, in configuratia care era acolo, dar cu rezultate nesatisfacatoare. Tensiunile erau mai mici in secundarul sursei. Nu am avut timp sa cercetez, calculez, etc si sa modific gandacii aia foarte mici. Am pus originalul.

Cauta dupa astea, pe net :

168P-P29EWB-00

TV4205-ZC02-01(C) 

OPVP-0128 REV.D

40-E081C5-PWJ1XG

 

 

Link spre comentariu
La 05.07.2021 la 15:55, cornel1962 a spus:

Îmi pare rău că răspund cu întârziere, am fost puțin ocupat...., am găsit integrat pe o alta placa , sa vad ce fac și va țin la curent. Mulțumesc ptr.tot !!!

Tv rezolvat ! ...spuneam ca am gasit controller-ul din sursa pe o alta placa. Am analizat cu atentie placa si am ajuns la concluzia ca se potriveste cu ecranul meu si chiar asa a fost, a functionat din prima ! Placa a fost TP.MS3663S.PB818 si a lucrat cu ecran CX320DLEDM, iar ecranul de pe Vortex era CX315DLEDM !

Link spre comentariu
40 minutes ago, cornel1962 said:

Tv rezolvat ! ...spuneam ca am gasit controller-ul din sursa pe o alta placa. Am analizat cu atentie placa si am ajuns la concluzia ca se potriveste cu ecranul meu si chiar asa a fost, a functionat din prima ! Placa a fost TP.MS3663S.PB818 si a lucrat cu ecran CX320DLEDM, iar ecranul de pe Vortex era CX315DLEDM !

Bine ca ai rezolvat tv-ul..:aplauze totusi sa stii nea Cornel ca CX315DLEDM  nu este codul ecranului. multi nu stiu acest lucru, codul corect este scris pe o eticheta mica aflata pe unul din pcb-urile care fac legatura cu ecranul, am mai spus si eu mereu si Tavi de acest aspect...ce este scris pe acea eticheta mica, acela este seria ecranului core, adica core inseamna ecran = sticla

Editat de Costica Tv
Link spre comentariu
Acum 2 ore, cornel1962 a spus:

Tv rezolvat ! ...spuneam ca am gasit controller-ul din sursa pe o alta placa. Am analizat cu atentie placa si am ajuns la concluzia ca se potriveste cu ecranul meu si chiar asa a fost, a functionat din prima ! Placa a fost TP.MS3663S.PB818 si a lucrat cu ecran CX320DLEDM, iar ecranul de pe Vortex era CX315DLEDM !

la chinezariile astea ce au cablu lvsd cu conector si pini pe placa se potrivesc,important e så ai conectorul tot de genul acela pentru displayul ce vine montat,merg chiar si hd la full hd,full hd la hd,doar ca trebuie schimbat softul,la unele cu ceva ajustari de panel din service ,si trebuie atentie la alimentarea ledurilor mai ales cand se pune o placa de la un tv mai mare la unul mai mic,dar chiar si aceiasi diagonala,precum si alimentarea t.con care in mare parte e 12v

Editat de iuliantv
Link spre comentariu
Acum 2 minute, iuliantv a spus:

la chinezariile astea ce au cablu lvsd cu conector si pini pe placa se potrivesc,important e så ai conectorul tot de genul acela pentru displayul ce vine montat,merg chiar si hd la full hd,doar ca trebuie schimbat softul,la unele cu ceva ajustari de panel din service ,si trebuie atentie la alimentarea ledurilor mai ales cand se pune o placa de la un tv mai mare la unul mai mic,dar chiar si aceiasi diagonala,precum si alimentarea t.con care in mare parte e 12v

După conector m-am orientat, codul acela de panel l-am găsit lipit pe pcb(când am dezmembrat tv-ul, am luat eticheta de pe display)

 

Acum 3 minute, cornel1962 a spus:

După conector m-am orientat, codul acela de panel l-am găsit lipit pe pcb(când am dezmembrat tv-ul, am luat eticheta de pe display)

 

 

FB_IMG_1625853537511.jpg

FB_IMG_1625853565420.jpg

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări