Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Intrebari despre un transformator pe ferita de linii tv


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Tare de tot schema asta simpla dar nu stiu exact ce putere scoate, oricum  peste 200w

A mers din prima doar ca la inceput a facut ceva figuri in sensul ca se oprea oscilatia dupa scurt la iesire.

 

Am incercat excitatie si cu traf  in curent dar am lasat pana la urma in tensiune. Pe perioada testelor s-a ars diacul nu stiu din ce motiv *(am redus dupa inlocuire valoarea condensatorului de excitatie de la 100n la 10n) si dioda byw54 care am inlocuit cu rgp15j.

 

Transformator de iesire am incercat altul pe e55 care-l aveam bobinat pt altceva, dar voi mai insista si cu cel pe ferite de traf linii din topic.

 

Ce incerc sa fac ? .... un invertor mic de sudura cu doar 2 tranzistori dar nu cred ca-mi iese, oricum incerc. Mosfet-uri voi cauta altele doua tip sic de curent mare.

schema in teste.jpg

Editat de c_anicai
Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Alta trasnaie pe 65 Khz cu 5MO380R dar transformatorul cu ferita de linii am testat ca are cel mai bun transfer de putere la 45 Khz, deci un 5LO380R cred ca ar fi ideal insa voi vedea. Oricum chiar si asa la iesire in scurt sunt peste 50A, desigur cu bec de protectie 500w inseriat pe alimentarea de 300v, deocamdata nu ma risc fara bec.

IMG_7754.jpg

5L0380d (1).png

Link spre comentariu

Interesant subiect...apreciez. Lucrand in depanare am obsevat ca sunt miezuri de ferita de dimensiuni onorabile in sursele de alimentare din plasmele vechi, surse care lucreaza pe la 45-60Khz, multe placi sunt aruncate intrucat nu mai se repara. Asa ca o sugestie....

Editat de lepetir
Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Nu ma intereseaza pe moment dar vazusem  candva undeva o schita in care arata ca se putea regla puterea prin rezistenta inseriata cu diacul la half bridge auto oscilant, nu confund schema cu triac/diac. N-am incercat deci nu stiu, doar am vazut schema pe net.

 

Pe moment ma intereseaza doar forward cu un tranzistor doar ca n-am gasit inca un mosfet sau igbt mai potent.

 

Celalalt invertor forward cu 2 tranzistori si c.i. tny n-are putere, are peste 70 amperi in scurt dar nu sudeaza bine, pe el am 2 mosfet de 20 amperi si e ramas in asteptare pana gasesc si la ala tranzistori mai potenti.

Citat

 

 

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

Daca reusesc cca 60-70 amperi la 20 volti voi fi multumit, la final voi pune un tranzistor NVHL020N120SC1 iar circuitul cred ca va fi viper 22e la 60 Khz deoarece mi se pare mai stabil decat 5MO380R care amm testat initial. Nici tny 276 nu mi se pare stabil si plus de asta n-are soft start si tre sa mai bag un tranzistor in plus la releu, nu-mi place ideia. La driverul pt mosfet trebuie  inca un tranzistor si nu stiu daca pot renunta cu vre-o improvizatie.

 

 

Inca nu m-am hotarat, e posibil sa incerc si cu 3845 dar iese mai complicat, adica nu-mi mai satisface ideia de a fi doar cu un tranzistor si un c.i.

 

 

IMG_7775a.thumb.jpg.ea753519b598eddacd258f487c622257.jpg

Editat de c_anicai
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
La 02.01.2021 la 21:45, sesebe a spus:

Domnule, am proiectat asa ceva si stiu bine ce vorbesc.

Daca tu crezi ca iti va merge cum trebuie cu citeva indicatii neclare de pe o schema de pe net atunci te inseli amarnic dar na, e timpul tau si sint banii tai asa ca poti sa faci ce vrei cu ei.

Cu un tor de 38mm diametru si tranzistori de 2 lei buc pe o rezistenta de resou 800w impartita in 4.

 

Radiatorul de la tranzistori abia se incalzeste, tor-ul la fel iar cel de la diode frige. Diodele sunt 4 buc in paralel tip stth2003.

hb.jpg

cu tor.jpg

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

Poate ma apuc de un invertor simplu in semipunte fara reglaj de curent cu doar 2 tranzistori si un ci ir2153 cu protectie la lipire electrod prin iesire din rezonanta iar stabilirea unei singure valori de curent care o voi folosi prin controlarea intrarii in saturatie a miezului la bobina de rezonanta prin modificarea intrefierului.

Editat de c_anicai
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări