Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
rusu marian

Utilizare generator PMG

Recommended Posts

Buna ziua,

Pentru o locatie de pescuit unde am amenajat un container doresc instalarea unei retele de curent folosind un generator PMG.

(https://www.alibaba.com/product-detail/50rpm-magnetic-generator-ac-permanent-magnet_60678148148.html)

Necesarul de consum este format din:

4 becuri cu led

1 incărcător de telefon

1 radio

1 frigider (solutie viitoare)

Locatia este la aproximativ 50 m de apa ce o pot folosi pentru punerea in functiune a generatorului. Când apa este scăzută cred că pot obține în jur de 300 rpm. 

Legătura între generator și consumatori vreau să fie un prelungitor pe care să-l pot lua acasă (ca și generatorul de altfel). 

Întrucât nu am cunoștințele necesare vă rog să-mi spuneți:

1. Dacă generatorul indicat este suficient (pe pagina indicată găsiți și caracteristicile tehnice ale acestuia)

2. Ce mai trebuie achiziționat suplimentar.

Rog să nu-mi sugerați alte soluții.

Mulțumiri

La aşa turaţie redusă cel mai greu va fi stabilizarea ei funcţie de sarcină.Vei avea nevoie de un sistem de reglaj (feedback) care să regleze debitul în funcţie de sarcină.Cum nu ştim ce soluţie de antrenare ai ales, bănuiesc că vrei să foloseşti o roată cu zbaturi plasată pe marginea unui râu.

Prima dată ia generatorul, pune-l la treabă şi vezi ce tensiune scoate la turaţia respectivă.Apoi vedem ce-o mai trebui..eu prevăd că n-o să fie deloc simplu.Adică tensiunea debitată, precum şi frecvenţa, vor varia în limite extrem de largi. Asta va face imposibilă utilizarea directă, de genul generator - fir de distribuţie - consumator (i).Cu alte cuvinte, cred că va trebui să redresezi curentul dat de generator, îl stabilizezi ţi-l bagi într-o baterie ,,tampon,, şi din aia alimentezi un convertor care să-ţi dea tensiune şi frecvenţă stabile.Asta dacă n-o exista vreun convertizor minune care să fie capabil să primească să zicem un curent alternativ cu frecvenţă variabilă şi tensiune între 12 - 1000V şi să-l transforme în curent alternativ de 230V/50Hz

Poţi pune link-ul şi aici, că nu se consideră reclamă...dar el are nevoie de ceva mai puternic decât o turbină portabilă de genul ,,WaterLily,, cu care poate doar încărca un telefon mobil.

Edited by validae