Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator Clasa A vs AB vs Tuburi


Postări Recomandate

Acum 8 ore, der_doktor a spus:

KSA 200S

200W in 8 Ohmi, 400W in 4 Ohmi, 800W in 2 Ohmi si 1600W in 1 Ohm fiecare canal.

Putere invers proportionala cu impedanta de iesire? Aista nu-i clasa A ci un AB folosit pe post de aeroterma. Ia sa vad o "clasa A PURA" cu 1600 W.

@mariobeSunetul aparte al amplificatoarelor cu tub se datoreaza si interactiunii dintre difuzoare si amplificator, nu numai caracteristicii strâmbe a tubului. Si un amplificator cu tub are de regula o impedanta de iesire maricica în comparatie cu un AB cu semiconductori. Asa ca n-are rost sa mergi la pomul laudat ci trebuie sa-ti faci si sa testezi singur.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 133
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Este clasa AB. La puteri mici este clasa A.

 

Cca 15-25W clasa A in 8 ohmi. In scadere la impedante mai mici.

 

Cred ca nu va dati seama ce inseamna 200W canal clasa A.

 

Mod. note - mi-am permis si am sublinat eu cele doua randuri pt ca le consider extrem de importante.

Acela NU este un amplificator exclusiv in clasa A.

Editat de Shambala
Link spre comentariu

Nu este cazul ca un incepator in ale audiofiliei sau in ale clasei A sa caute puteri mari  - nici pe departe comparabile cu valorile  "uzuale" in cl.AB.

O putere de 15-20W in cl.A  este mult mai realista ca realizare si suficienta pt a iti da seama de diferentele de sunet.

 

Ca idee o clasa A de 2x50-60W fara ventilare fortata este deja un monstru  si se pot obtine doar in cele mai mari carcase existente pe piata (5U, 40cm adancime).

100W se pot obtine doar sub forma de monoblocuri  sI eventual ajutate de mici ventilatoare (in aceleasi carcase).  Sau cu alte radiatoare, cu aripioarele de doua ori mai lungi. Dar asta inseamna deja sa dai 5-600 euro doar pe carcasa [!]

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Acum 51 minute, Shambala a spus:

Nu este cazul ca un incepator in ale audiofiliei sau in ale clasei A sa caute puteri mari  - nici pe departe comparabile cu valorile  "uzuale" in cl.AB.

O putere de 15-20W in cl.A  este mult mai realista ca realizare si suficienta pt a iti da seama de diferentele de sunet.

 

Ca idee o clasa A de 2x50-60W fara ventilare fortata este deja un monstru  si se pot obtine doar in cele mai mari carcase existente pe piata (5U, 40cm adancime).

100W se pot obtine doar sub forma de monoblocuri  sI eventual ajutate de mici ventilatoare (in aceleasi carcase).  Sau cu alte radiatoare, cu aripioarele de doua ori mai lungi. Dar asta inseamna deja sa dai 5-600 euro doar pe carcasa [!]

O putere de 15-20 w este mai mult decât suficient pentru o cameră normală de zi . Eu locuiesc într-un apartament de circa 70 m2 unde cu excepția unui dormitor mic al cărui uși este închis mai tot timpul (camera fiica-mii) ,am tot spațiul deschis .Am spart peretele de la bucătărie iar ușa dormitorului nostru este deschisă tot timpul . Momentan folosesc două kituri cu 7294 care nu ajung niciodată mai mult de 30% din puterea lor iar atunci când o fac,  o deranjează pe fiică-mea care nu-și aude bubuiturile și împușcăturile de la jocurile de pe PC  ( are un  5.1 destul de gălăgios) sau chitara ei electrică . Mi-e milă de vecinii mei :reytre Nu știu dacă e semn de bătrânețe dar eu cred mai mult de 2*20w într-un apartament nu se justifică .

Link spre comentariu

Cum ai estimat tu ca nu ajung niciodata la mai mult de 30%?

Ai pus cumva un osciloscop la iesire ? Ai ramine uimit. 

Iti trebuie o rezerva foarte mare de putere pt a nu distorsiona virfurile de scurte de putere. Intre de 4 ori la muzica pop si chiar de 10 ori la muzica simfonica daca este bine inregistrata. Deci daca tu asculti cu o putere medie de 1W la muzica simfonica iti trebuie amplificator de 100W.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Daca o calculezi strict la Wati da dar daca punem sub forma de putere acustica.....

Conform acestei surse, muzica are un crest factor intre 18-20dB iar in materie de putere trebuie sa alimentezi o boxa cu aproximativ 100W ca sa ai o crestere de 20dB in presiune acustica fata de presiunea acustica de la 1W.

Crest factorul este raportat la presiunea acustica nu la puterea electrica injectata in difuzor.

 

edit: daca asculti doar muzica moderna nu-ti mai trebuie cine stie ce rezerva de putere. Uite aici un exemplu  (pt cine poate intelege):

According-to-several-authors-the-top-wav

 

Mai multe informatii aici inclusiv sursa imaginii. Link-ul este la un articol de cercetare foarte bine detaliata si interesanta pt cine vrea sa inteleaga cite ceva din LOUDNESS WAR (1989–2004)

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Compresie e din plin la muzica moderna.

Dar cel mai bine iti fac un detector de varf, fie si cu un simplu prag fix care sa il pui la 5V sub alimentarea finalului

Cat timp il vezi stins, ai destula rezerva.

 

Plus ce sa zic, pe anumite tampenii de zgomote pe care unii le numesc muzica poti intra in clip si suna mai violent, mai puternic, fara sa deranjeze de la clip pt ca deranjeaza "muzica" in sine. :))

MAi ales ca vezi pe cate unu care regleaza boxele pe ceva mix de a lui nu stiu care....

Editat de Sharky
Link spre comentariu
Acum 37 minute, Sharky a spus:

 

Dar cel mai bine iti fac un detector de varf, fie si cu un simplu prag fix care sa il pui la 5V sub alimentarea finalului

Cat timp il vezi stins, ai destula rezerva.

 

 

Da, n-ar trebui să lipească un astfel de indicator de pe panoul unui amplificator cu pretenții audiofile. Măcar așa poți evita clipping-ul indiferent ce tip de muzică asculți.

Link spre comentariu
Acum 18 ore, Shambala a spus:

 

LE - Am testat asa ceva (Hiraga 2x35Vcc,  1,68A pe canal) pe doua radiatoare aprox. cat o foaie A3 fiecare (44cm inaltime x 22cm, latime, aripioare de 3cm, baza de 12mm) si dupa o ora frigeau (cca 55grd) in dreptul tz. si erau calde bine sus (45grd). 

Este drept ca radiatoarele erau romanesti dintr-un aluminiu mediocru.

Cam ce greutate aveau radiatoarele, aproximativ?

Link spre comentariu
Acum 7 ore, franzm a spus:

Putere invers proportionala cu impedanta de iesire? Aista nu-i clasa A ci un AB folosit pe post de aeroterma. Ia sa vad o "clasa A PURA" cu 1600 W.

@mariobeSunetul aparte al amplificatoarelor cu tub se datoreaza si interactiunii dintre difuzoare si amplificator, nu numai caracteristicii tu strâmbe abului. Si un amplificator cu tub are de regula o impedanta de iesire maricica în comparatie cu un AB cu semiconductori. Asa ca n-are rost sa mergi la pomul laudat ci trebuie sa-ti faci si sa testezi singur.

Citeste intai asta:

https://patentimages.storage.googleapis.com/f5/46/0a/6c58435393574b/US5331291.pdf

iar cand o sa ai un amplificator din asta pe masa, masoara intai, apoi iti expui public parerile personale.

Sunetul ''aparte'' al amplificatoarelor cu tuburi este dat de distributia armonicilor. Este total falsa afirmatia asta ca '' se datoreaza si interactiunii dintre difuzoare si amplificator''. 

 

Link spre comentariu
1 hour ago, der_doktor said:

Sunetul ''aparte'' al amplificatoarelor cu tuburi este dat de distributia armonicilor.

Poate acest "aparte" tine de comportamentul aplitudinilor armonicilor.
Caci eu unul nu prea vad cum niste armonici ar putea sa fie altfel distribuite altfel decat ... armonios.
 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări