Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
turcu_dan

Rx-Tx led test

Recommended Posts

Salutare, dețin un dozator automat de săpun de la Lidl. În ultima vreme merge doar când vrea el, aleator. Exista o metoda prin care se poate testa daca ledurile rx tx sunt ok? Are 2 leduri, cel închis în partea superioară iar cel cu capsula transparenta la partea inferioară. 

Presupun că ledurile sunt în infraroşu.Dacă e aşa, cu camera telefonului mobil ar trebui să observi că un led (emitorul) pâlpâie cu o anumită frecvenţă.Celălalt ar trebui să primească impulsul luimnos reflectat de palmă.Receptorul se poate verifica simplu, cu o cască conectată direct pe pini.Îndreptând o telecomandă tv cu orice buton apăsat spre ledul receptor, ar trebui să auzi în cască nişte păcănituri ritmice.Casca recomandată e una din telefoanele fixe de la fostul Romtelecom.Cu cât are rezistenţa bobinei mai mare, cu atât e mai sensibilă.Dar la nevoie orice cască sau microcască merge, important e să ai auzul OK....

Bănuiesc totuşi că problema nu e din partea optică, ci din alimentare, vreun contact imperfect la baterii...

Edited by validae

Am incercat cu camera telefonului, nu se vede nimic, am incercat și la celălalt dozator care funcționează și nu se vede nici la acela. Da, la o telecomanda se poate vedea cu camera telefonului ledul clipind însă la aceste aparate se pare că nu.

Contact slab nu este, am verificat U și ajunge până pe placa cu circuite. 

Păi ar trebui să clipească foarte scurt ledul emitor cu o frecvenţă redusă.S-a mai discutat pe forum despre modificarea acestor dozatoare, nu am mai urmărit discuţiile.

Că n-or avea detectoare pasive ? Eu nu am pus încă mâna pe vreunul, deci nu ştiu cum lucrează, dar bănuiam că prin impulsuri în infraroşu...

Dacă funcţionarea e ,,când vrea el,, vezi în primul rând să nu se fi depus ceva murdărie pe ledul receptor sau chiar pe emiter.Asta ar reduce sensibilitatea detectorului.Şi asigură-te că arculeţele contactelor de la baterii sunt curate şi nu s-au oxidat.