Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sfat upgrade audio pt masina


andrei596

Postări Recomandate

Buna seara, daca nu am postat unde trebuie imi cer scuze. Doresc sa fac si eu un upgrade pe partea de audio pt masina mea voi lasa mai jos detaliile masini ce as vrea si ce am gasit eu pana acum.

 

Masina este un Ford Mondeo Break MK4 din 2010.

Are Player-ul original Sony cu functie bluetooth insa nu sunt incantat de putere si calitatea sunetului.

Eu am gasit urmatoarele produse pe net:

Un Procesor de sunet de la Musway DSP68PRO

Difuzoare pe 2 cai Gladen Alpha 165

Difuzor subwoofer Pride Junior PRO de 12"

Insonorizant pt usi fata spate + portbagaj

Si incinta custom.

 

Bugetul ar fi undeva la 7000 lei 

 

Acum eu am urmatoarele intrebarii pe care nu le-am gasit absolut deloc pe google.

Daca doresc sa pastrez player-ul original al masinii deoarece comunica cu ceasurile ( Converse+ ) pt agenda telefon si pt comenzile pe volan se poate doar cu procesorul de sunet si sa conectez telefonul prin bluetooth la procesor iar volumul audio al procesorului sa il controlez din player-ul masinii? Si eventual sa pastrez player-ul doar pt apeluri audio?

Alta intrebare ar fi: Se poate doar procesorul de sunet, subwoofer si boxele fara amplificator separat sau trebuie si amplificator?

Daca as avea nevoie de amplificator se poate sa am un sunet foarte ok fara probleme si sa pastrez player-ul masinii? Fara distorsiuni?

Imi cer scuze daca poate nu am fost foarte exact cu ce vreau insa nu prea ma pricep foarte bine la partea de Car Audio.

Editat de andrei596
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Daca nu esti incantat de puterea oferita, apoi nu o sa se amelioreze puterea cu acel procesor de sunet. Tot la fel de tare o sa se auda, posibil cu distorsiuni mai mari din cauza corectiilor de sunet. 

 

E bine sa te orientezi catre cineva care stie ce face, in masina nu-i ca in casa la capitolul improvizare sistem audio. 

Link spre comentariu
Acum 27 minute, Mircea a spus:

Daca nu esti incantat de puterea oferita, apoi nu o sa se amelioreze puterea cu acel procesor de sunet. Tot la fel de tare o sa se auda, posibil cu distorsiuni mai mari din cauza corectiilor de sunet. 

 

E bine sa te orientezi catre cineva care stie ce face, in masina nu-i ca in casa la capitolul improvizare sistem audio. 

Pai nu am sa fac eu instalarea lor. Eu doar doresc o solutie cat mai buna. Ce imi recomandati? Sa schimb si HU?

Link spre comentariu

La o masina de 10 ani nu merita sa faci mari investitii, nu stii cat mai ramane, eu as pune difuzoare mai calitative, vazut cat se imbunatateste calitatea si daca volumul nu e destul ( nu mai e la moda *galagia* si strica si urechea) un amplif in plus. Pastrezi difurile vechi, si in caz de vanzarea masinii le pui la loc, scoti ampliful. 

Muzica prea tare e si pericol de circulatie, nu auzi masinile de interventii, salvare, police, in acest caz ciocnurea e distructiva. 

Incearca pe calitate, si cu difuzoarele, eventual montarea de 1-2 perechi de twitere in plus,..... 

Editat de Усилитель
Link spre comentariu
Acum 4 minute, Усилитель a spus:

La o masina de 10 ani nu merita sa faci mari investitii, nu stii cat mai ramane, eu as pune difuzoare mai calitative, vazut cat se imbunatateste calitatea si daca volumul nu e destul ( nu mai e la moda *galagia* si strica si urechea) un amplif in plus. Pastrezi difurile vechi, si in caz de vanzarea masinii le pui la loc, scoti ampliful. 

Muzica prea tare e si pericol de circulatie, nu auzi masinile de interventii, salvare, police, in acest caz ciocnurea e distructiva. 

Incearca pe calitate, si cu difuzoarele, eventual montarea de 1-2 perechi de twitere in plus,..... 

Pai chestia este ca nu stiu daca pe player-ul original al masinii merg rca-uri, nu cred ca are iesire pt asa ceva deci trebuie un adaptor hi-low si se pierde iar din calitate nu?

 

Investitia stiu ca nu o scot insa nu aia e problema, eventual fac cum ai spus le pastrez si pe cele vechi si cine o cumpara, o cumpara stock si le vand eu apoi separat ce ramane.

Editat de andrei596
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări