Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Boiler Bosch 50 litri


Postări Recomandate

Sal ,,am un boiler de 50 litri cu o rezistenta de,1,5 kw dupa ce,facem,dus doua pers se raceste si apoi dureaza 3,4 ore sa o aduca,iar la aceeasi temperatura ,,nu dureaza mult pt 50 litri??? Si va rog sami spuneti cum se poate,afla cat,consum ai,pt a incalzi un volum de,apa cu o rezistenta de putere sa,zicem 1,5 kw de la gradele x la geadele,y va,astept 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Ţi-am mai răspuns şi pe alt topic, iarna e normal să dureze ceva mai mult să încălzească acelaşi volum de apă, fiindcă apa vine mai rece de afară.Poate şi tensiunea reţelei o fi mai mică în zonă, contează mult şi asta.Dacă boilerul are peste 1-2 ani de utilizare, trebuie desfăcut şi curăţat calcarul depus pe rezistenţă, are şi el o mare finfluenţă în transferul de căldură.Dacă ai calcar pe rezistenţă, când încălzeşte apa, se aud ,,sfârâituri,, uşoare din boiler, fiindcă apa pătrunde prin micile fisuri din calcar şi degajă bule.

Consumul boilerului îl poţi calcula singur, după timpul de funcţionare.Dacă o rezistenţă de 1500W funcţionează fix o oră, va consuma fix 1,5kWh.În patru ore va consuma 6kWh.

Link spre comentariu

Se poate calcula, dar nu ştiu eu cum.Oricum intră mai mulţi factori în ecuaţie, suprafaţa rezistenţei, izolaţia termică a boilerului, puterea exactă a rezistenţei, tensiunea la borne în acel moment.

Cum există cam multe variabile, cel mai uşor e să întrebi un alt posesor de boiler identic în cât timp îi încălzeşte lui apa de la 15*C la 75S*C....

Link spre comentariu

Sunt sigur că un inginer în domeniul instalaţiilor termice va putea răspunde uşor la această întrebare, iar dacă mă documentez suficient aş putea şi eu.Întrebarea e cu ce te-ar ajuta să ştii asta ? Cum spuneam, sunt mulţi factori care influenţează transferul de căldură.Verifică aşa cum ţi-am scris, să nu ai depuneri de calcar pe rezistenţă, e ceva inevitabil la noi, apa e dură la câmpie....

Link spre comentariu
1 hour ago, Florin berdila said:

Domnule Validae eu ma,refer in cat,timp ar trebui sa incalzeasca  o rezistenta de 1,5 kw un volum de apa de 50 litri de la 15 grade la 75 grade in cazul meu asta vreau sa,stiu ,,,

Daca vrei sa incalzesti 50 de litri de la 15 grade la 75 de grade intr-o ora ai nevoie de 3,88kW. Tu avand rezistenta de 1,5kW => 2,6 ore. Eficienta luata in calcul este de 0,9. Depinde acum de tehnologia boilerului (cele mai noi au eficenta mai buna decat cele vechi). Nu trebuie sa uiti ce ti-a spus Validae legat de depunerile de calcar pe rezistenta!

Mai jos ai formula pe care am folosit-o:

A simple formula to estimate the energy required to heat a volume of water is :
E = C*V*DeltaT/PR
Where E = energy in kWh
C = Specific heat of water - 4.187 kJ/kgK, or 1,163 Wh/kg°C
V = volume of water to heat
deltaT = Th-Tc
Th = temperature of hot water
Tc = temperature of input cold water
PR = performance ratio (it includes losses of heat through pipes and tank), default value = 0.9

Link spre comentariu

Durata de incalzire este normala +/- pe baza datelor postate 

durata de incalzire este influentata de temperatura apei reci care ati stabilit ca este 15 grade, in realitate pe timpul iernii apa poate sa aiba temperatura mai mica 5 - 7 C ca ex

De luat in considerare ce s-a precizat deja, desi in 2 ani nu cred sa se fi depus atat de mult calcar pe rezistenta dar asta este in functie de apa

 

un boiler de 50 litri este mic pentru o familie, puteti instala pe robinete si la dus limitatoare de debit

ca ex un dus are debit de 10 - 12 l/min, folosind amestec de 50/50 apa rece apa calda in timpul unui dus de 10 min terminati apa din boiler.

 

calculul consumului de curent teoretic pentru o umplere a boilerului este cel prezentat deja 1.5kW*3h*~0.5lei/kW => ~2.25 lei

in realitate depunerile de pe rezistenta, pierderile de caldura prin izolatie vor face sa aveti un consum mai mare.

In specificatile producatorului ar trebui sa scrie cati Wati se pierd in interval de x ore. 

 

Link spre comentariu

Dacă nu dai rezistenţa aia jos să vezi dacă nu ai calcar pe ea şi nu măsori tensiunea la bornele ei ca să ştim şi noi cu ce ai de-a face, discutăm aiurea.Dacă tu umbli din zece în zece minute la acel boiler, e normal să meargă aproape continuu.De unde săî ştim noi cum îl foloseşti tu ? E cam mult să încălzească 3-4 ore 50 litri până la 70*C doar dacă între timp nu mai scoţi apă caldă din el....dar dă jos rezistenţa aia şi vezi ce carcalaci găseşti pe acolo.

Link spre comentariu
12 minutes ago, Florin berdila said:

Domnilor nu este cam,mult ca in trei ore patru o rezistenta de 1,5 kw sa poata infieebinta la 70 grade 50 litri apa ? 

Ba da, este foarte mult! Si? Daca auzi ce vrei sa auzi se rezolva situatia? 

Ti-am dat formula de calcul si ai vazut ca din teorie ajungi la 3 ore, insa tu ai ales 15 grade si 75 de grade. Cum ti-au zis si alt useri: acum iarna nu ai tu apa rece la 15 grade cum nu sunt eu patriarh! 

De dat jos rezistenta (care sigur are calcar) nu vrei, dar cumperi contor electric de la Dedeman de parca daca masori energia electrica consumata se rezolva de la sine problema. 

Tu ai deschis acest subiect sa te tanguiesti? 

Link spre comentariu

Cum vi sa recomandat desfaceti si verificati starea boilerului si a rezistentei, cu ocazia aceasta verificati si anodul.

Un raspuns exact este greu de oferit, cand ne oferiti interval de 3-4 ore. pentru un raspuns precis sunt nevoie date la fel de precise.

~ 3 ore este ok 4 ore este mult

 

sa raspund la afirmatia ca in 72 de ore boilerul a consumat 21kW, adica 7 kW / zi.

Nu stiu daca este mult sau putin deoarece nu stiu cat si cum ati folosit boilerul

In cazul ideal cu eficienta de 100% sa incalziti apa din boiler aveti nevoie de 4kW, mai departe voi presupune ca aveti un Bosch Tronic TR2000 50 litri, care conform datelor prezentate pe emag are o pierdere prin izolatie 0.89 kW/24h. Nu stiu cu ce temperaturi ale apei si ale aerului au folosit ca nu este detaliat (probabil au luat temperaturi convenabile care sa arata cat de bun este produsul lor)

De aici aveti un consum de 5 kW / 24 ore

nu cred ca bosch a calculat pierderea prin manta tinand cont ca apa din boiler este tinuta la temperatura maxima

daca tineti boilerul intr-o zona rece, sau lipit de un perete exterior care este rece apa se raceste mai repede deci puterea consumul de curent este mai mare pentru a va mentine apa la 75C

daca pe parcursul zilei apa din boiler este folosita pentru spalat pe maini, vase sau altceva veti avea din nou un consum mai mare care se adauga la cei 5kW deja mentionati

 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări