Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
spinach

Sursa st-by fara siguranta

Recommended Posts

Este vorba de un amplificator audio , care are 2 surse , respectiv sursa de forta cu transformator si o sursa de st-by . 

Sursa de st-by , este cu transformator , cam 2w dupa aspect si dimensiune . Nu cunosc daca transformatorul are/nu are in interior siguranta termica . 

Tot acest ansamblu  , destul de sofisticat , nu are siguranta . De ce nu a pus siguranta producatorul  ? Nu are sens ?  Cita securitate poate sa ofere un condensator  care lucreaza cu tensiuni mari ? 

Eu pina acuma inca nu inteleg  .

Nu sunt sigur că am înțeles bine . Sursa de stand by nu are siguranță în secundar ? Frecvent astfel de surse nu au siguranțe în secundar . Cele cu transformator au - de obicei - siguranță termică în primar.

Să nu uităm ! În cele mai multe cazuri siguranța se pune ca protecție împotriva incendiului !

Sursa aia e un trafo clasic, punte şi condensator.Siguranţa antiincendiu e probabil un traseu subţire din primar, sârma însuşi a primarului, sau o eventuală siguranţă termică în bobinaj, dacă e ceva de firmă.Fără poze sau model discutăm aiurea...ce mare greutate era să scrie modelul amplificatorului sau o poză cu sursa lu peşte....uite cum se face:

Încărcaţi fotografia/fotografiile aici: https://imgur.com/upload
Apoi daţi click dreapta cu mouse pe imaginea deja încărcată acolo şi selectaţi ,,Copy Image,, sau ,,Copy image location,,
Reveniţi pe Elforum fără a închide pagina de pe Imgur şi daţi ,,Paste,, în postarea unde doriţi să apară imaginea.
Astfel, imaginea va apărea direct, nu ca link pe care să dai click ca s-o vezi...

Este vorba de siguranta pentru primarul sursei , adica cuplare la 220v ca . Traful este lipit pe placa si cred ca are cam 2w .

Nu stiu , nu am gasit , amanunte daca traful are ceva siguranta termica in interior . 

Cablajul nu are vreo sugrumare pe post de siguranta . Primar traf  este inseriat cu o punte  DB105 , care il piloteaza .  Poate fi puntea inlocuitor de siguranta ?

Edited by spinach