Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
mihai 7

ESR-metru, scheme simple..

Recommended Posts

Trebuie să revin cu o adăugire la schemele ,,simple,, din postarea anterioară.Par foarte simple dar sincer să fiu, nu prea sunt pentru un începător. Fără un inductanţmetru sau punte RLC munceşti la ele mai mult decât la o schemă cu microcontroller.Asta fiindcă nu poţi şti ce permeabilitate au miezurile găsite.

Spun asta din experienţele cu ele.Rusul de la care le-am luat părea că le-a făcut ,,pe genunchi,, dar fie e vreun inginer genial, fie a avut noroc chior de i-au ieşit ,,din prima,, lucru de care mă foarte îndoiesc.Cel puţin la ce-a de-a doua schemă, aia cu un singur tranzistor, am muncit două nopţi şi tot nu i-am dat de cap.Adică funcţionează, dar trebuie tatonat prin măsurători de inductanţă şi umblat la spire până devine stabilă şi se încadrează în parametrii doriţi, altfel îţi ies peri albi.

Dacă depăşeşti 100kHz devine sensibilă la apropierea mîinii, fuge acul de zici că-i detector de spirite...

Am mai căutat alternative la fel de simple şi am dat peste altă schemă pe care am realizat-o după ce am încercat mai multe miezuri de ferită şi rebobinări de test.

Schema are tot un singur tranzistor, dar foloseşte două transformatoare miniatură pe tor de ferită, recuperate de la montaje din ,,becuri economice,,.Trafurile realizează adaptarea de impedanţă, pentru a injecta un semnal foarte mic ca şi amplitudine în condensatorul testat, pentru măsurători sigure ,,în circuit,,.Numărul de spire dat în schema rusului era stabilit pentru un anumit miez, cu  permeabilitate magnetică Al 2000.Am bobinat cu numărul de spire dat în schemă şi nu ajungeam la cap de scală, miezurile mele având o permeabilitate diferită, cam dublă.Am scăzut din numărul de spire şi aşa am ajuns la un rezultat foarte mulţumitor. Nu vă speriaţi de cele două transformatoare, e vorba de nişte toruri miniatură cu un număr mic de spire, cu sârmă de care găsiţi, dar preferabil să aibă minim 0,2-0,5mm.Sârma se poate recupera chiar din drosselul aceluiaşi montaj de tub fluorescent ,,economic,,.E vorba de bobina cu miez de ferită tip ,,E,, prezentă în toate ,,drosselurile,, electronice.Mai jos e schema originală, despre tranzistor şi diode voi da amănunte ulterior.

uiF17wI.jpg

Numărul de spire al primului transformator (Tr1)cu care mie mi-a mers perfect e

Primar W1 =10 spire (0,5mm)

Secundar W2= 1 spiră (0,5mm)

Torul are dimensiunile D=10mm h=4mm g=2mm  (unde D= dimetru exterior, h=înălţime, g=grosime miez)

Tr2 are acelaşi miez 10x4x2mm şi următoarele spire:

W1=2 spire (0,5mm)

W2=10-15 spire (0,5mm)

Autorul recomandă o permeabilitate a feritei Al= 2000. Menţiona că sunt toruri recuperate din lămpi economice cu tub fluorescent.Din alea le-am luat şi eu...

Eu nu am găsit cu Al=2000 şi din măsurători a rezultat că ale mele au Al= 4000, deci aşa am dedus numărul de spire de mai sus.

Fiindcă mai mult ca sigur nu ştiţi ce permeabilitate (Al) au miezurile voastre recuperate, recomand testarea ei astfel:

Pe miezul necunoscut, înfăşuraţi 10 spire cu orice sârmă găsiţi, cât mai uniform distribuite spirele pe tor.Măsuraţi inductanţa bobinei obţinute (dacă aveţi cu ce) şi obţineţi permeabilitatea din calculul simplu Al=10000 x L (în miliHenri).

Dacă permeabilitatea torurilor e mai mică de 2000, măriţi numărul de spire dat, iar dacă e mai mare, îl scădeţi proporţional, prin tatonare.Fiind vorba de spire foarte puţine, vă puteţi ,,juca,, foarte uşor cu ele....dezlipind doar un capăt şi scoţând sau adăugând spire, după caz.

În lipsa unui inductanţmetru (care se găseşte uşor pe forum la Bazar, sau la chinezi cu doar 10$), puteţi totuşi face montajul dar cu condiţia să folosiţi preferabil toruri miniatură recuperate din lămpile fluorescente ,,economice,, cu dimensiunile date mai sus.Asta fiindcă au permeabilitate mare, chiar faţă de alte miezuri chiar mai mari.Evitaţi torurile galbene sau verzi, doar cele negre sunt bune.Asta fiindcă cele negre sunt din ferită, iar celelalte din pulberi metalice, pentru frecvenţe mici.

Dacă la prima probă, oscilatorul nu funcţionează (făcând scurt pe bornele de test Cx, acul instrumentului trebuie să mişte spre dreapta), atunci trebuie fazate corect înfăşurările, practic inversaţi între ele firele (doar) uneia din înfăşurările primului tor.Poate fi secundarul sau primarul, cum vă e mai uşor.Frecvenţa de oscilaţie trebuie adusă la circa 100kHz de preferat, dar merge oriunde între 50-200kHz fără greţuri.Eu am reuşit s-o aduc pe la 100khz, montând un potenţiometru semireglabil de 10k în locul rezistenţei de 8k din baza tranzistorului oscilator şi reglându-l după nevoie.Condensatorul de 6,8nF poate avea şi altă valoare (între 4,7-10nF), dacă nu găsiţi exact valoarea din schemă, findcă se poate regla frecvenţa din rezistenţa de 6k8.Eu am găsit exact valoarea aceea.

Consumul montajului meu e de 1,6mA în gol şi circa 5,3mA cu bornele în scurt (ESR=zero).Autorul a dat consumuri similare la varianta originală.E un consum infim, mult sub cel al unei telecomenzi tv.

Un acumulator Ni-Mh va rezista încărcat un timp nedefinit în astfel de aparat, folosit zilnic sau ocazional.Deriva termică e absolut acceptabilă, adică zeroul se deplasează puţin la schimbarea uşoară a temperaturii, se compensează din potenţiometrul de 10k, care trebuie să aibă un buton accesibil pe carcasa instrumentului. Din primele teste, diviziunile de la Zero la 1 Ohm sunt foarte depărtate, permiţând măsurarea zecilor de miliOhmi şi zecimilor de Ohm foarte uşor, lucru util.

Tranzistorul folosit de mine e un BC547 dar puteţi pune orice alt NPN echivalent, BC171, BC107 sau altele similare..Diodele VD1 şi VD2 sunt tip 1N4007 şi descarcă o eventuală tensiune rămasă la bornele condensatorului de testat în circuit, protejând testerul.

Dioda redresoare a instrumentului de măsură VD3 poate fi orice diodă cu germaniu sau mai bine una Schottky gen  BAT46 sau recuperată din diverse surse în comutaţie miniatură.Se pretează bine diodele din încărcătoarele de telefon, cele din secundar, genul 1N5819 .Sunt uşor de găsit oricum..

Potenţiometrul de 10k e posibil să fie prea mic uneori, eu am înseriat cu el o rezistenţă de 24k, fiindcă am un instrument foarte sensibil de la un aparat de măsură rusesc, dar dacă folosiţi un VU-metru recuperat, sensibilitatea aceluia e mult mai mică şi se va încadra.Ar mai fi multe de spus, dar pe măsură ce vă loviţi de probleme, puteţi întreba şi vă voi răspunde...

Ultima poză e cu scala provizorie, etalonată cu rezistori de 0,1, 0,2, 0,3 ,0,5 ,1, 2, 3, 4, 5 şi 10 Ohmi.

Mai mult de atât nici nu e nevoie.Majoritatea măsurătorilor se încadrează în maximum 5 Ohmi.

E mai avantajos să ai deschidere mare în gama 0-1 Ohm, unde sunt capacităţile cel mai frecvent verificate.

F4mlpEV.jpg

uT2gJjG.jpg

Edited by validae

Am folosit cablajul de forumul evvblog. Am facut si varianta THT si varianta smd. THT-ul l-am construit in doua variante. Mai jos cele doua THT - Browns si Mauroh. Pe forum mai este varianta lui Diddy dar n-are sursa pe ea si o varianta pe care n-am bagat-o in seama. Unii au construit si pe cablaj perforat din cate am vazut.

5 Transistor ESR Through Hole.png

5 Transistor ESR EEVBLOG DIDDY Design Through Hole v1.1 ETCH.pdf 5TransistorESR_EEVBLOG_mauroh_DesignThroughHole100mil_v1.3_SilkScreen.pdf 5TransistorESR_EEVBLOG_mauroh_DesignThroughHole100mil_v1.3_ETCH_P&P_TonerTransfer.pdf

Edited by Zoltanh