Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Colectie lampi vechi cu gaz


Postări Recomandate

Pentru ca n-am realizat nimic notabil in ultima vreme da parca tot ma maninca sa ma laud cu ceva, o sa postez ce mi-a mai ramas din colectia de lampi cu gaz.

Cu ocazia asta sper sa pot intelege mai bine cum functioneaza imgur si sa ma folosesc mai eficient de el.

 

 

Incep cu o lampa romanesca din perioada 1940-1950, cu corpul din sticla alba, un model foarte comun si care s-a mai gasit un timp pina prin anii '60

 

sxCRIpX.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Lampa cu gaz din perioada interbelica, un model existent pina prin anii '60. Sticla de lampa este un format mult folosit in Germania si Austria, dar combinatia de culori poate sugera ca a fost fabricata pentru piata ungara. Are un brat detasabil, cu oglinda, care poate fi folosi si ca suport de perete.AnqfI7Y.jpg

 

 

 

Editat de xaxa
Link spre comentariu

Anii 90+ eram in armata si trebuia facuta curatenie intr un pavilion care a ars partial la un incendiu. Cu mana mea am aruncat la gunoi cel putin vreo 10 lampi Petromax noi noute. Erau ambalate in niste ladite de lemn si invelite in hartie si talaj. Toate sau spart, una nu a ramas intreaga. Acum balesc dupa una insa nu ma lasa sufletu sa dau 100e pe una in conditii bune.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări