Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

TV Samsung UE55H6800 fara imagine, sunet ok


Postări Recomandate

Buna seara, 

Am si eu acest pacient personal TV Samsung UE55H6800 a carui defect este "nu are imagine" dar sunetul este ok.

 

Cand il aprind face un "flash" apoi devine negru, am banuit ca ar fi fost "retroiluminarea" asa ca cautam cu lanterna "urme de imagine" dar fara succes, asa ca am mers mai departe...am verificat daca siguranta de pe TCON este in regula si este ok apoi am verificat daca se alimentaza si primeste 12V.

ce am observat este: daca detasez un cablu flat de pe TCON retroiluminarea revine dar fara imagine pe partea inca conectata, tconul a fost testat "prin inlocuire" cu altul functional iar TV-ul se comporta la fel.

un alt lucru ce l-am observat este cand sunt conectate ambele cabluri flat ledul "din colt" dreapta (foto atasat) se stinge ca si cum ceva este in scurt pe driverul ecranului dar nu inteleg ce, poate imi puteti da indicatii ce pot masura sa ma pot apropia de defect.

poate exprimarea este proasta in acest domeniu dar sunt un amator (adica repar ce pot prin casa, ps TV-ul este al meu) asa ca cer scuze anticipat si multumesc pentru orice sugestie/solutie furnizata!

 

TV Samsung 

Model: UE55H6800

Sasiu: BN61-10300B#

Display: CY-VH055CSLV1H

IMG_20201216_163723.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Dacă la scoaterea unei benzi din T-Con ecranul se aprinde şi e activ doar în partea opusă, probabil ai scurt pe driverul lateral al părţii excluse.Vezi să nu fi şters soţia ecranul cu spray de geamuri, mai ales dacă driverele sunt jos (cel mai prost loc posibil) ecranul e condamnat.

Link spre comentariu
Chiar acum, validae a spus:

Dacă la scoaterea unei benzi din T-Con ecranul se aprinde şi e activ doar în partea opusă, probabil ai scurt pe driverul lateral al părţii excluse.Vezi să nu fi şters soţia ecranul cu spray de geamuri, mai ales dacă driverele sunt jos (cel mai prost loc posibil) ecranul e condamnat.

Multumesc frumos de raspuns, deci sa subliniez : la scoaterea unei benzi din TCON revine DOAR backlight-ul dar nu si imaginea (pe jumatatea inca conectata), este valabil pentru amble variante stanga/dreapta

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...
  • 1 an mai târziu...
Acum 3 ore, Lukas69 a spus:

Am si eu un Samsung UE55D6500VS (t con dus ) caut t con pt el si nu gasesc, imi poate spune cineva de la care alt model ar fi compatibil ? Mulțumesc!!

pai normal sa nu gasiti,t.conul ala are si el un cod,o poza clara ar fi cea mai buna,så ne apucam noi sa cautam sa vedem ce t.con are,cand dv aveti t.conul in fata,mi se pare ..............

sånteti sigur ca e dus t.conul? 

pentru poza

https://postimages.org/

Editat de iuliantv
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări